Inzerce

Vitamin C (kys. askorbová)

(Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc. | přečteno: 4567x )

L-askorbová kyselina je esenciální vitamín, to znamená, že si ho tělo nedokáže samo vytvořit. Přijímáme ho z potravy v poslední době i vyrobený synteticky...

L-askorbová kyselina je esenciální vitamín, to znamená, že si ho tělo nedokáže samo vytvořit. Přijímáme ho z potravy (zelenina - paprika, špenát, rajčata, brambory, ovoce - citrusové plody, šípky), v poslední době i vyrobený synteticky.

Účinky:

Má významné antioxidační vlastnosti, podporuje hojení ran a kostí, uplatňuje se v biosyntéze kortikoidních hormonů a potlačuje vliv negativních stresových faktorů na organismus. Zvyšuje fyzickou výkonnost a odolnost proti infekcím.

Jeho absolutní nedostatek způsobuje avitaminózu skorbut neboli kurděje, nemoc, kterou často trpěli námořníci při dlouhodobém nedostatku ovoce a zeleniny. Projevuje se krvácením z dásní až ztrátou zubů, špatným hojením ran a sníženou obranyschopností. Podstatou poruchy je porucha tvorby vaziva se zvýšenou křehkostí cévní stěny.

Dávkování:

Terapeutické dávky jsou: jednotlivá 0,1-0,3 g, denní 0,1-1,0 g.

Použití:

Jeho zvýšené podávání je efektivní ve vyšším věku, při těžké a stresující práci, u sportovců v období maximálního zatížení, při vysoce bílkovinné a vysoce tukové stravě, preventivně ke zvýšení imunorezistence, při prevenci infekcí horních dýchacích cest, zejména u osob ve ztížených pracovních podmínkách.

Při vyšších dávkách L-askorbové kyseliny dochází k dráždění sliznice jícnu a žaludku s nauzeou, případně zvracením. Vzniká vyrážka, bolest hlavy, celková slabost, nespavost, průjem. Tvoří se oxalátové močové kameny, může se objevit cukr v moči. U alergiků se může vyvinout ekzém, kopřivka, až astmatické záchvaty. Děti matek, které používaly v těhotenství vysoké dávky látky, mívají paradoxně avitaminózu C.

Využití askorbové kyseliny snižují orální antikoncepční přípravky, kortikosteroidy a salicyláty, vylučování této látky do moči zvyšuje acetylosalicylová kyselina (aspirin), barbituráty a tetracyklin. Riziko vzniku krystalků v moči je po sulfonamidech.

Přípravky s obsahem Vitaminu C registrované v ČR...

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 293 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vstřebávání a endogenní ztráty vitaminů

Podmínky, za kterých je dobré užívat jednotlivé vitamíny, se liší. Např. u vitaminů rozpustných v tucích (vitamin A, D, E, K a karoteny) je při jejich vstřebávání velmi důležitý obsah tuků ve stravě...

Vitamin B1 (thiamin)

Beri – beri. Tak se jmenuje choroba, která vás postihne, pokud budete trpět úplným nedostatkem tohoto vitamínu. Dnes se vyskytuje tam, kde není pestrá strava samozřejmostí.

Vitamin K (menachinon, fylochinon)

Když vědci na začátku 20.století zpozorovali zvýšenou krvácivost u lidí, kterým v potravě zcela chybí zelené rostliny a u kuřat, která byla krmena stravou bez tuku, usoudili, že se v těchto potravinách vyskytuje látka důležitá pro srážení krve.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.