Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Vitamin C (kys. askorbová)

(Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc. | přečteno: 5118x )

L-askorbová kyselina je esenciální vitamín, to znamená, že si ho tělo nedokáže samo vytvořit. Přijímáme ho z potravy v poslední době i vyrobený synteticky...

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

L-askorbová kyselina je esenciální vitamín, to znamená, že si ho tělo nedokáže samo vytvořit. Přijímáme ho z potravy (zelenina - paprika, špenát, rajčata, brambory, ovoce - citrusové plody, šípky), v poslední době i vyrobený synteticky.

Účinky:

Má významné antioxidační vlastnosti, podporuje hojení ran a kostí, uplatňuje se v biosyntéze kortikoidních hormonů a potlačuje vliv negativních stresových faktorů na organismus. Zvyšuje fyzickou výkonnost a odolnost proti infekcím.

Jeho absolutní nedostatek způsobuje avitaminózu skorbut neboli kurděje, nemoc, kterou často trpěli námořníci při dlouhodobém nedostatku ovoce a zeleniny. Projevuje se krvácením z dásní až ztrátou zubů, špatným hojením ran a sníženou obranyschopností. Podstatou poruchy je porucha tvorby vaziva se zvýšenou křehkostí cévní stěny.

Dávkování:

Terapeutické dávky jsou: jednotlivá 0,1-0,3 g, denní 0,1-1,0 g.

Použití:

Jeho zvýšené podávání je efektivní ve vyšším věku, při těžké a stresující práci, u sportovců v období maximálního zatížení, při vysoce bílkovinné a vysoce tukové stravě, preventivně ke zvýšení imunorezistence, při prevenci infekcí horních dýchacích cest, zejména u osob ve ztížených pracovních podmínkách.

Při vyšších dávkách L-askorbové kyseliny dochází k dráždění sliznice jícnu a žaludku s nauzeou, případně zvracením. Vzniká vyrážka, bolest hlavy, celková slabost, nespavost, průjem. Tvoří se oxalátové močové kameny, může se objevit cukr v moči. U alergiků se může vyvinout ekzém, kopřivka, až astmatické záchvaty. Děti matek, které používaly v těhotenství vysoké dávky látky, mívají paradoxně avitaminózu C.

Využití askorbové kyseliny snižují orální antikoncepční přípravky, kortikosteroidy a salicyláty, vylučování této látky do moči zvyšuje acetylosalicylová kyselina (aspirin), barbituráty a tetracyklin. Riziko vzniku krystalků v moči je po sulfonamidech.

Přípravky s obsahem Vitaminu C registrované v ČR...

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce