Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Vředová choroba

( Redakce | přečteno: 191379x )

Objev vředové choroby žaludku a dvanáctníku pochází z doby před více než 150 lety, kdy doktor Cruveilhier poprvé popsal nepravidelné defekty na žaludeční sliznici pitvaných osob.

shutterstock.com

Často kladené otázky

Dá se vředová choroba zcela vyléčit?
Na léčbu žaludečního a dvanáctníkového vředu existují již silné a účinné léky. Pokud byl v oblasti vředu nalezen Helicobacter, nasadí Vám lékař antibiotika, které tohoto mikroba z žaludku zcela vymítí – eradikují.

Můj dědeček i otec byly kvůli žaludečnímu vředu operováni. Mně zjistili lékaři žaludeční vřed před rokem. Hrozí mi operace také?
Na rozdíl od dřívějších dob málokterá vředová choroba končí dnes operací. Důvodem závažných komplikací tak bývá spíše nedbalost pacienta než neúčinnost nasazené léčby. K potlačení kyselosti žaludeční šťávy existují již velmi silné a účinné léky, které často dosáhnou úplného vyhojení i velmi rozsáhlých vředů.

Trpím občasnými bolestmi v nadbřišku. Mám žaludeční vřed?
Pouhá bolest není spolehlivou známkou vředové choroby. Většinou míra bolesti neodpovídá ani rozsahu vředu. V každém případě je to však varovný signál, pro který byste měl být dále odborně vyšetřen.

Dá se na žaludeční vřed i zemřít?
Komplikace vředové choroby jsou závažné a často také ohrožují pacienta na životě. Pokud se komplikace vyskytnou (krvácení do zažívacího traktu nebo proděravění stěny žaludku) je jediným správným řešením okamžitý převoz do nemocnice. Jedině tak lze zvýšit šanci na přežití a brzké uzdravení.

Jak se liší léčba žaludečního a dvanáctníkového vředu?
Oba typy vředové choroby jsou způsobeny stejnými mechanismy, proto i léčba probíhá u obou případů obdobně.

Může se vřed vyskytnout i na jiných místech trávicího traktu?
Vředová choroba vzniká v těch oblastech zažívacího traktu, kde působí žaludeční kyselina. Kromě žaludku a dvanáctníku tak může kyselina poškodit i jinou část tenkého střeva, pokud je tato chirurgicky napojena přímo na žaludek. Žaludeční sliznice se může ojediněle vyskytnout i v dalších částech zažívacího traktu, jako je například tzv. Meckelův divertikl – slepá výchlipka tenkého střeva vznikající jako vývojová anomálie. Pokud sliznice produkuje kyselinu, může na ní vzniknout i vřed.

Musí žaludeční vřed vždycky bolet?
Ne. Po zavedení endoskopických vyšetřovacích metod – gastroskopie – začal být žaludeční vřed odhalován i u osob, které žádné obtíže neudávaly. Rozsah a tedy i nebezpečnost vředu, jak se zdá, málokdy odpovídá míře zažívacích obtíží, které pacienti popisují.

Jak souvisí žaludeční vřed s rakovinou žaludku?
Souvislost mezi žaludečním vředem a rakovinou žaludku je často zmiňována. Při vzniku žaludečního vředu, stejně jako při rozvoji rakoviny žaludku hraje významnou roli Helicobacter pylori. Vřed může být důsledkem nádorového postižení žaludku.

Může vzniknout rakovina i z dvanáctníkového vředu?
Zhoubné nádorové postižení dvanáctníku je extrémně vzácné.

Lékař mi našel v žaludku Helicobactera. Co to pro mě znamená?
Dříve se za jedinou příčinu vředové choroby žaludku a dvanáctníku pokládal nežádoucí vliv žaludeční kyseliny. Silně kyselé prostředí žaludku se zdálo nepřijatelné pro přežívání čehokoliv živého. Pravým převratem byl proto nález jednoduché bakterie tzv. Helicobactera žijícího na žaludeční sliznici.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pavel
8x

Dobrý den, Podstoupil jsem gastroskopii na doporučení lékaře po dlouhodobých problémech pálení žáhy a bolestmi žaludku.Našli mi velký zánět jícnu a vředy v tenkém střevě.Jak je toto onemocnění vážné?Děkuji za odpověď.

Marie
6x

Dobrý den. Moje maminka trpí už dlouho žaludečním vředem. Chtěla bych pro ní najít dobrého specialistu aby ji vyléčil. Jak takového specialistu mužu najít? Děkuji za odpověď

Nikola
10x

Muze byt byt priznak zaludecnich vredu i to, ze je mi po kazdem jidle spatne, mam tupou bolest v brise a kdyz se bricho pokusim zatohnout, mam v nem bodavou bolest? A take vzdy po jidle mam bricho nafoukle..


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 570 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se vředová nemoc projevuje?

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku. Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku.

Režimová opatření u žaludečních a dvanáctníkových vředů

Vředová choroba může být léčena režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgicky. Léčebný režim zahrnuje fyzický klid, duševní klid a dostatek spánku, dietu a pravidelný stravovací režim a další opatření. Fyzický klid – u některých osob může být pouze relativní, někteří nemocní...

Žaludeční vředy

Z čeho se tvoří žaludeční vředy a jaké jídlo jim škodí? Václav

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce