Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Vředová choroba

( Redakce | přečteno: 191870x )

Objev vředové choroby žaludku a dvanáctníku pochází z doby před více než 150 lety, kdy doktor Cruveilhier poprvé popsal nepravidelné defekty na žaludeční sliznici pitvaných osob.

shutterstock.com

Jaké je příčina

„Není vředu bez kyseliny.“ Vřed – tj. defekt ve sliznici žaludku nebo dvanáctníku – je způsoben agresivním působením silné kyseliny chlorovodíkové, která je vytvářena žaludeční sliznicí. Kyselina je nezbytná ke správnému trávení a čištění potravy od většiny choroboplodných zárodků. Za normálních okolností je žaludeční sliznice chráněna před vlastní kyselinou ochranným lemem hlenu.

Pokud vznikne nerovnováha mezi tvorbou ochranného hlenu a produkcí kyseliny, může dojít k částečnému natrávení žaludeční sliznice – tj. vzniku žaludečního vředu. K vzestupu produkce žaludeční kyseliny docházím například při dlouhodobém stresu, vážných zraněních nebo rozsáhlých popáleninách.

Poruchy ochranného lemu způsobují četné léky používané při dlouhodobých bolestech, po srdečních a mozkových příhodách. Léky jsou známé jako NSAR (nesteroidní antirevmatika) a patří k nim například acylpirin, ibuprofen, diclofenac a další. Vředy způsobené těmito oblíbenými léky nejsou stále bohužel žádnou vzácností.

Ochranný lem žaludeční sliznice může být porušen dokonce i působením bakterií. Ač se to může zdát neuvěřitelné i ve vysoce agresivním prostředí žaludku mohou přežívat některé mikroorganismy. Vytvářejí si vlastní ochranné prostředí díky němuž nejen přežívají, ale úspěšně se i množí a často také žaludeční sliznici škodí.

Bakterie byly objeveny poměrně nedávno – roku 1983 – a vyvolaly velký zájem odborné i laické veřejnosti. Jméno tohoto mikroba je Helicobacter pylori. Objev způsobil v chápání i léčbě vředové choroby podstatný zvrat. Přestože ne každý Helicobacter způsobuje žaludeční vřed, pokud je nalezen vřed i Helicobacter, léčí se vřed jako bakteriální infekce, což podstatně zvyšuje šanci na vyléčení.

Vřed v oblasti dvanáctníku je způsobován stejnými mechanismy. Žaludeční kyselina zatéká vrátníkem do dvanáctníku a poškozuje nedostatečně chráněnou sliznici. Také význam Helicobactera je na tomto místě stejně zásadní.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pavel
8x

Dobrý den, Podstoupil jsem gastroskopii na doporučení lékaře po dlouhodobých problémech pálení žáhy a bolestmi žaludku.Našli mi velký zánět jícnu a vředy v tenkém střevě.Jak je toto onemocnění vážné?Děkuji za odpověď.

Marie
6x

Dobrý den. Moje maminka trpí už dlouho žaludečním vředem. Chtěla bych pro ní najít dobrého specialistu aby ji vyléčil. Jak takového specialistu mužu najít? Děkuji za odpověď

Nikola
10x

Muze byt byt priznak zaludecnich vredu i to, ze je mi po kazdem jidle spatne, mam tupou bolest v brise a kdyz se bricho pokusim zatohnout, mam v nem bodavou bolest? A take vzdy po jidle mam bricho nafoukle..


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak se vředová nemoc projevuje?

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku. Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku.

Režimová opatření u žaludečních a dvanáctníkových vředů

Vředová choroba může být léčena režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgicky. Léčebný režim zahrnuje fyzický klid, duševní klid a dostatek spánku, dietu a pravidelný stravovací režim a další opatření. Fyzický klid – u některých osob může být pouze relativní, někteří nemocní...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce