Inzerce

Vředová choroba

( Redakce | přečteno: 183995x )

Objev vředové choroby žaludku a dvanáctníku pochází z doby před více než 150 lety, kdy doktor Cruveilhier poprvé popsal nepravidelné defekty na žaludeční sliznici pitvaných osob.

shutterstock.com

U lékaře

Podezření na vředovou chorobu vyvolávají dlouhodobé, často sezónně se vyskytující bolesti v nadbřišku. Bolesti jsou nejsilnější nalačno a jednu i více hodin po jídle. Někdy Vás bolesti mohou probudit uprostřed noci, ze zkušenosti si pak jdete něco menšího sníst, abyste svým potížím načas ulevili. Pokud trpíte těmito problémy, neměli byste návštěvu lékaře zbytečně odkládat.

Lékař se Vás nejdříve vyptá na charakter, délku trvání a souvislosti s Vašimi obtížemi. Zeptá se Vás na léky, životní styl jaký právě vedete, obvyklý jídelníček a nejrůznější zlozvyky. Poté Vám vyšetří břicho pohmatem a poslechem.

Pokud Váš lékař uzná podezření na vředovou chorobu za významné, odešle Vás k endoskopickému vyšetření – gastroskopii. Jen toto vyšetření může v současné době nejspolehlivěji prokázat výskyt a rozsah postižení vředovou chorobou.

Gastroskopie je vyšetření, při kterém polykáte dlouhý ohebný kabel. Na konci kabelu je malá kamera a světelný zdroj. Mohou se jím zavádět i drobné nástroje, např. k ošetření krvácejícího vředu nebo odběru vzorků vředu k histologickému vyšetření a průkazu Helikobaktera. Vyšetření se provádí při vědomí po místním znecitlivění hrdla.

Pro lepší přehlednost se plní žaludek při vyšetřování vzduchem, což může způsobovat říhání. Vyšetření nebude pro mnohé z Vás asi zrovna nejpříjemnější – snad kromě polykačů mečů – je však většinou docela snesitelné. Lékař prohlédne kamerou celý žaludek a větší část dvanáctníku.

Pokud je při gastroskopii nalezen žaludeční nebo dvanáctníkový vřed, doplní lékař vyšetření o odběr vzorků žaludeční a dvanáctníkové sliznice na mikrobiologické vyšetření k průkazu Helicobactera a dalšímu histologickému vyšetření.

Prokázaný vřed se léčí podáváním léků potlačujících tvorbu žaludečních kyselin. Pokud je v oblasti vředu prokázána přítomnost Helikobaktera, dostanete navíc i antibiotika k potlačení této infekce. Celková léčba trvá při pravidelných gastroskopických kontrolách obvykle 4 až 6 týdnů. Díky moderním lékům dochází často k úplnému zhojení.

Komplikace vředové choroby vznikají většinou náhle a dramaticky. Převoz do nemocnice by měl být co nejrychlejší. Krvácení do zažívacího traktu se většinou vyšetří i zastaví pomocí gastroskopie. Operace bývá nutná pouze při pokračujícím nebo často se opakujícím krvácení. Proděravění stěny žaludku pokračujícím vředem se projeví náhlou zničující bolestí (viz výše). Operace je nutná co nejdříve a představuje většinou zašití vzniklého otvoru.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Pavel
8x

Dobrý den, Podstoupil jsem gastroskopii na doporučení lékaře po dlouhodobých problémech pálení žáhy a bolestmi žaludku.Našli mi velký zánět jícnu a vředy v tenkém střevě.Jak je toto onemocnění vážné?Děkuji za odpověď.

Marie
6x

Dobrý den. Moje maminka trpí už dlouho žaludečním vředem. Chtěla bych pro ní najít dobrého specialistu aby ji vyléčil. Jak takového specialistu mužu najít? Děkuji za odpověď

Nikola
9x

Muze byt byt priznak zaludecnich vredu i to, ze je mi po kazdem jidle spatne, mam tupou bolest v brise a kdyz se bricho pokusim zatohnout, mam v nem bodavou bolest? A take vzdy po jidle mam bricho nafoukle..


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 317 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 3. část - žaludeční vředy

"Já z toho snad budu mít vředy…," říkáme poměrně často. Může nás to potkat? Nebo je to jedno z řady nadužívaných nepravděpodobných tvrzení typu: "Já se z toho picnu." či "Já se z tebe zblázním."?

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.

Vředová choroba

Objev vředové choroby žaludku a dvanáctníku pochází z doby před více než 150 lety, kdy doktor Cruveilhier poprvé popsal nepravidelné defekty na žaludeční sliznici pitvaných osob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.