Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Výživová doporučení: která jsou ta správná?

(RNDr. Pavel Suchánek | přečteno: 7591x )

Stravovací návyky každého z nás se v čase mění, a to nejen ve vztahu k našemu věku.

shutterstock.com

Zatímco v pubertě se zajímáme hlavně o množství stravy a většinou příliš nesledujeme její energetickou
a biologickou hodnotu, v produktivním věku si častěji hlídáme, co jíme, například ve vztahu k tělesné hmotnosti, hladině cholesterolu v krvi nebo krevnímu tlaku.

Zejména v pozdějším věku se pak strava velmi přizpůsobuje našemu aktuálnímu zdravotnímu stavu. Vývoj můžeme zaznamenat i ve stravovacích zvyklostech celé společnosti, resp. v celé populaci. Stravovací návyky vypadaly jinak v letech padesátých, jinak v osmdesátých, jinak vypadají nyní. Složení stravy v těchto obdobích se pak projevilo i na celkovém zdravotním stavu populace. Vývoj zdravotního stavu, výskyt konkrétních onemocnění a statistiky o nejčastějších příčinách úmrtí v populaci by měly ovlivňovat naší stravu a vést k případným změnám v jejím složení. Výsledkem by pak mělo být ovlivnění výskytu těchto onemocnění a předčasných úmrtí na ně. V současnosti jsou to například onemocnění srdce a cév nebo některá nádorová onemocnění.

Sledujte názory odborníků

Stravovací zvyklosti a jejich změny, a současně i aktuální zdravotní problémy populace, bývají sledovány a hodnoceny odbornými společnostmi. Ty vydávají na základě získaných výsledků různých studií doporučení, jak by se měly naše zvyklosti měnit, tedy co je třeba ve stravě omezovat, co upřednostňovat.  Například, na základě současného velmi rozšířeného výskytu obezity mezi dospělými i dětmi, vysokému počtu osob s cukrovkou či vysokou hladinou cholesterolu a statistikách o nejčastější příčině úmrtí (nemoci srdce a cév), odborné společnosti vydávají upozornění na tyto problémy a spolu s nimi i doporučení, jak dané problémy řešit ve vztahu ke stravovacím zvyklostem
a návykům, případně ve vztahu k celkovému chování.

Rozumíte doporučením?

Problémem těchto doporučení je, že jsou většinou velmi dlouhá, a co je pro běžnou populaci zcela zásadní, i poměrně složitá a příliš odborná. Většina veřejnosti si tak nedokáže představit konkrétní každodenní změny v jídelníčku, jaké by lidé měli a udělat, které potraviny konkrétně vybírat častěji, a které méně často, které omezovat, případně zcela vyřadit, a které naopak konzumovat prakticky bez omezení. Proto je důležité odborná doporučení přenést do jednoduchých a přitom pravdivých hesel a bodů, a pro zjednodušení se velmi osvědčilo přenesení do graficky srozumitelné formy.

Pyramida je optimální

Grafické zpracování vycházející z odborných doporučení musí odrážet několik požadavků, jako je výběr potravin v rámci jednotlivých potravinových skupin, frekvence jejich konzumace, případně jejich doporučované množství, ideálně zobrazit potraviny tak, aby nebyla možná jejich nevhodná záměna. Mezi grafickými modely se díky těmto požadavkům velmi osvědčily různé pyramidy, protože právě tvar se zužující se špičkou graficky velmi názorně ukazuje, které potraviny konzumovat omezeně, a které jsou naopak základem každodenního jídelníčku. Navíc je možné doporučení dle ní aplikovat na velmi různorodou skupinu zdravotních problémů, resp. na široké spektrum lidí. K těmto účelům se Fórum zdravé výživy rozhodlo aktualizovat a graficky oživit výživovou pyramidu a nabídnout ji veřejnosti jako jednoduchý návod k dodržování současných odborných výživových doporučení.


Potravinová pyramida

Přečtěte si také

Nezvladatelné dítě

Káva budí pocit štěstí a chrání DNA

Deset mýtů o kvalitě jogurtů

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 21 lidí

Mohlo by vás zajímat

Osteoporóza a výživa

Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.

Zdravá výživa

Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.

Výživa předškolních a školních dětí

V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.

Výživa

Lidská výživa je pro odborníka mnohem složitější problém než pro laika. Odborník totiž ví, že neexistují jednostranná, jednoduchá řešení. Byť to někdy vypadá na první pohled jako rozumný krok, má své souvislosti, které nemusí být z dlouhodobého hlediska optimální...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce