Inzerce

Základem pevného zdraví je kvalita našeho nočního spánku

(23. března 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 658x )

Pokud se delší dobu kvalitně a přiměřeně dlouho nevyspíme, klesá nám nejen výkonnost, ale také nálada a náš imunitní systém může polevovat. Je vhodné hlídat si délku našeho nočného spánku. Tedy ideálně uléhat do 22h a následně spát přibližně 8 hodin. V případě, že pracujeme na směny nebo noční služby, je třeba si svůj čas ke spánku udělat v nám přítomném čase.

shutterstock.com

Je vhodné hlídat si délku našeho nočního spánku. Tedy ideálně uléhat do 22h a následně spát přibližně 8 hodin. V případě, že pracujeme na směny nebo noční služby, je třeba si svůj čas ke spánku udělat v nám přítomném čase.

Ložnice je místem klidu a odpočinku

Stává-li se nám dospělým často, že večer nemůžeme usnout, je vhodno zklidnit své myšlenky již v podvečer, připravovat se postupně na večerní aktivity a nastavit si pravidelnost v čase uléhání ke spánku. Je vhodné omezit rušivé vjemy a sledování televize či sociálních sítí. Pokud se naladíme na přirozené dění v přírodě, budeme respektovat světelnost dne a noci, brzy se i my přizpůsobíme. Od spánku nás mnohdy okrádá také všudypřítomné bílé světlo nejen z pouličního osvětlení, ale také z domácích spotřebičů. Každý se tak může zamyslet, jak sám může přítomnost bílého světla ve svém domově omezit. 

Za přerušovaný spánek mohou játra

Pokud se často budíme mezi 1 - 3 hodinou ranní, dle orgánových hodin nás probouzí zvýšená aktivita našich jater. Játra v tomto čase fungují na plné obrátky a mají-li hodně práce, může nás jejich činnost pravidelně probouzet. Podpoříme-li je správnou stravou na bázi hořce chutnajících látek, jako jsou zelené saláty, čekanka, rukola, artyčok a z bylin například čekanka, ostropestřec mariánský nebo řepík. Játra se nám pak odvděčí a nechají nás v klidu a nerušeně spát celou noc.

Omezte přísun kofeinu

Pokud jsme přes den unavení a stále prohlubujeme svou únavou kofeinovými nápoji, je vhodné se zamyslet nad účinky tohoto energetického dluhu. Káva ani jiné stimulující nápoje našemu tělu nedovolí odpočinout, dočerpat síly, po kterých marně volá. Jen naše vnímání otupují a posouvají nás dále do energetického dluhu. Pokud si svůj den bez těchto energetických stimulů nedokážete představit, je na čase zavnímat skutečné potřeby svého těla. Zkusit si alespoň na pár dní dopřát si očistné dny bez kofeinu. Možná budete po trvních dnech podráždění a ospalí, ale zkuste jít dál, dejte tělu co potřebuje, kvalitně se vyspěte, a za pár dní, budete plni své vlastní energie a síly.

Rady pro kvalitní spánek


  • Dopřejte si pravidelnou denní aktivitu nejlépe na čerstvém vzduchu. Hýbejte se, choďte pěšky všude, kde to jde. Nejlepší je pohyb v přírodě.
  • Zdravý pestrý jídelníček je základ. Zařaďte do stravy čerstvé bylinky, vsaďte na houby a i obyčejné kyselé zelí dělá divy. 
  • Nezapomínejte na kvalitní nápoje - základem by měl být dostatek čisté vody.
  • Udržujte aktivní svou mysl. 
  • Setkání s lidmi a přáteli je velmi blahodárné pro naše pocity spokojenosti, propojenosti a vlastní hodnoty.
  • Pěstujte koníčky, podporujte své záliby nebo zkuste něco nového, je to výzva.
  • Nastavte si pravidelnost v denních rytmech - pravidelné časy vstávání a uléhání, denní rutina je základ.
  • Uléhejte vždy v dobrém rozpoložení. Pokud je to těžké, naordinujte si na noční stolek nějakou humornou knížku. Nebo se před spánkem zamyslete nad vašim uplynulým dnem a hledejte ve vzpomínkách chvíle radosti, lásky a pocitů, které vás činí šťastnými. Z počátku to nemusí být lehké, ale zakažte si cokoli negativního, úkol je jasný" orientovat se jen na to hezké a o tom si přemýšlet, to pěstovat a přenést si do vašich snů".
Komerční sdělení
magniflex_KS.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 284 lidí

Mohlo by vás zajímat

Melatonin

Melatonin podaný člověku působí jako chronobiotikum. To je jediný účinek, který byl dosud jednoznačně prokázán. Může ovlivňovat denní řád organismu. Melatonin podávaný před usnutím může zkrátit dobu usínání a případně snížit roztříštěnost spánku...

Nadměrná denní spavost je často opomíjený problém

Podle odborníků na spánkovou medicínu se potížím s nadměrnou denní spavostí věnuje málo pozornosti. Nadměrná denní spavost se vyznačuje chorobným sklonem k usínání během dne. Může se vyskytovat jako důsledek nedostatečného nočního spánku, nebo jako neurologická porucha.

Spánková obrna nažene strach

Spánková obrna (též spánková paralýza) je velmi stresující spánková porucha, která umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí

Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak moc, či málo spíme. Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.