Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zelený zákal (glaukom)

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 191023x )

„Glaukom je zákeřné onemocnění. Probíhá pomalu a nepozorovaně a většina pacientů nepozoruje žádné příznaky až do doby, kdy se zhorší vidění.

Jak se glaukom léčí?

Možnosti jsou tři: léčba pomocí kapek, laserem a operace.

 • Medikamentosní léčba glaukomu
  Existuje obrovské množství preparátů a lékových skupin, které se hlavně v kapkové formě používají k léčbě glaukomu. V posledních pěti letech nastal obrovský rozvoj farmaceutických možností v léčbě glaukomu. Kapky buď snižují vznik nitrooční tekutiny nebo zlepšují odtokové vlastnosti. Jednotlivé léky dávkuje lékař. Je nutné je kapat trvale a pravidelně, přesně podle doporučení lékaře. Jinak léčba je neúčinná.

  K nežádoucím vedlejším účinkům antiglaukomových kapek patří: hořká chuť v ústech, svědění, řezání, zčervenání oka, zamlžené vidění, bolest hlavy, změny pulsu, astmatické obtíže, poruchy srdečního rytmu, změny sexuální chuti, brnění končetin, ztráta chuti k jídlu, změna barvy duhovky, ztmavnutí řas. Pamatujte však, že na druhé straně bez léčby Vás čeká trvalá slepota!

   

 • Laserová léčba glaukomu

  LTP - laserová trabekuloplastika je metoda, jejíž význam v dnešní době výrazně klesá.
  LI - laserová iridotomie má nezastupitelné místo v prevenci a léčbě angulárního glaukomu. Jde o proděravění duhovky pomocí laseru. Laserové operace se provádějí ambulantně, pokud není stav pacienta závažný. Bolestivost bývá minimální.

 • Chirurgická léčba glaukomu
  TE – trabekulektomie je filtrující operace, při které se zvyšuje odtok nitrooční tekutiny z oka. K operaci se zpravidla přistupuje, není-li medikamentózní léčba dostatečně úspěšná a nebo pokud pacient přichází s již pokročilými glaukomovými změnami a diagnóza nebyla zjištěna včas.

Před operací je nutno provést předoperační interní vyšetření, které v den operace nesmí být starší než dva týdny. Před operací 1-2 dny je třeba do operovaného oka kapat antibiotické kapky podle doporučení lékaře (prevence zánětu). Musíte si uvědomit, že žádná operace není bez rizika. I tato operace, která zasahuje i do nitra oka, může skončit oproti očekávání nepříznivě. Očekávaný přínos operace by měl být v rovnováze s riziky, která tím podstupujete. Před operací pacient podepisuje „informovaný souhlas“. Tím stvrdí, že s operací souhlasí i s vědomím těchto rizik.

Operace se provádí většinou s několikadenní hospitalizací. Snídani v den operace je většinou třeba vynechat. Oko je znecitlivěno většinou injekcí anestetika vedle oka. Před operací se provede výplach oka desinfekčním roztokem (to na chvilku vyvolá štípavý pocit). Před vlastní operaci je pacient uložen na operační stůl, na prst je přichycen měřič okysličení krve, jsou nasazeny kyslíkové brýle, které pak při operaci přivádějí kyslík pod roušku.
Lékař provede desinfikování okolí oka, výplach oka štípavým desinfekčním roztokem a pacienta zakryje sterilní rouškou. Víčka jsou rozevřena speciálním rozvěračem. Pacient se nemusí obávat, že by při operaci mrknul.

Trabekulektomie se provádí pod operačním mikroskopem. Trvá asi 15-30 minut. Chirurg provede postupně preparaci jednotlivých vrstev oka v oblasti bělma těsně nad rohovkou. Pak provede otvůrek do nitra oka, aby vytvořil odvodný kanálek pro nitrooční tekutinu. Odpreparované vrstvy opět přišije zpět tak, aby tekutina z nitra oka mohla odtékat pod povrchní vrstvu oka, spojivku. Po operaci v tomto místě vzniká tzv. filtrační polštářek, který se plní nitrooční tekutinou a zajišťuje, aby v oku nebyl přetlak.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Andrea
1x

Dobrý den.Moje máma trpí zeleným zákalem,nikde jsem nenašla popis co to vlastně je.Ale vy to tu máte hezky popsané.Ale vůbec se mi nezdá že máma byla na vyšetření u očního lékaře a on jí řekl ať přijde za 2 roky.Nevidím důvod nač čekat.Mohly by jste mi poradit důvod?Děkuji,nashledanou.

Andrea

Dobrý den.Moje máma trpí zeleným zákalem,nikde jsem nenašla popis co to vlastně je.Ale vy to tu máte hezky popsané.Ale vůbec se mi nezdá že máma byla na vyšetření u očního lékaře a on jí řekl ať přijde za 2 roky.Nevidím důvod nač čekat.Mohly by jste mi poradit důvod?Děkuji,nashledanou

Jana
4x

Když jem byla v květnu 2006 na posledním vyšetření u očního lékaře na Praze 5 Butovicích(původně jsem šla pro nové brýle),řekla mě lékařka, že bych se měla nechat vyšetřit na zelený zákal a že toto vyšetření se provádí na přístroji a stojí 5OO,-Kč a nehradíí to pojištovna Já jsem se účastnila asi týden před tímto vyšetřením tak zv."dne otevřených dveří" kde byo prováděno vyšetření zeleného zákalu a řekli mi že mam oči v pořádku. Podotýkám, že toto samé jednání bylo i u předchozí návštěvy před 2 roky tj. v roce2004Také mě byl doporučován tento přístroj.Protože pro důchodce je tato částka dosti velká zeptala jsem se jesli není jiné vyšetření hrazené pojišťonou a lékařka mě poslala na perimetr.Ukázalo se, že oči jsou v pořádku.Ptám se jestli opravdu si musí pacient hradit toto vyšetření?Jana


Celkový počet příspěvků v diskusi: 13. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce