Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Máte někdo zkušenosti s novým lékem CHAMPIX?

Psala jsem to už tady v jiném fóru. Od února je v ČR k dostání nový lék proti kouření - Champix. Je sice na předpis, ale předepsat ho může i normální doktor. Cena sice vyšší, ale snad se mi to tisíckrát vrátí na nenakoupených krabičkách :). Beru ho zatím tři týdny, chuť na cigaretu mám rozhodně menší než s náplastmi - tak doufám, že se mi konečně podaří s kouřením PŘESTAT!!! Máte někdo další zkušenosti?

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Konča

se nechlastá, ale koštuje třeba do bezvědomí :-D a taky se NEKOUŘÍÍÍÍ:-DDDD Fridu parádička, posílám gratulačku. Jak se překulí ten hnusný první měsíc, bude ti hnedka líp. Brácha je taky borec!!! Dnes 208.

Mjerda

U mě dobrý. Fčera hokej v Práglu (5 busů) super atmoška. Výhra za tři body super. Kouřovky na benzinkách taky bez problémů, akorát ňáká ta papůtka navíc. Jinak mi ani nevadilo s těma kuřákama postávat venku (bo v autobuse žádnej komfort :-) ). Už podruhé jsem si za těch 13 dní nevzal večer ten 1mg šampíku a vpoho. Mám pocit, že na ten alkohol (7piv, slivka z placatic a trocha zelený) by to asi nemělo smysl. Dnes ráno po "probrání" normální dávka. Manželka údajně taky bez problémú. Líbí se jí, jak se plní její kasička (holt baba :-) ), dávám jí tam 60 korun každý ráno a už se objednala na pátek na nehty či co. Jinak v pátek jedu s fans a přáteli do Boleslavi. Už se těšim. Irenko pékných 650 gratulka .Ac jo :-((( . Renki drž se, s těma capartama je to pravda. U nás je taky skvělé, že vejdeš do bejváku a nesmrdí to pomalu jak v putice. Sice jsme pálili jen v kuchyni, ale stejně je to teď voňavější v celym bytě. Fridčo N86 dobrý stroj, já mám N95 a taky spokojenost. Bojujte nekuřáci. Čauky

Konča

Super zpráva!!! Oběma posílám graulačku. Držíte se výborně. Zítra půl měsíce - paráda:-)

Valja

Ireně k úžasnému výkonu 650! Ifko teda ty jsi neuvěřitelný borec s těmi 208, jsi dobrá a moc. Fridučo, tak ses na to přece jen zase dala a určitě jsi dobře udělala, 26 je dobrý začátek, no však ty to víš nejlíp. Jinak všem, které tu neuvádím, držím palce - novým i těm starším. Psala jsem sem před měsícem, což vím přesně, neboť dnes mám rovných 15 měsíců. Musím vám napsat, jak jsem řešila ty svoje problémy (podrážděnost, slovní agrese atd.). Hned po Novém roce jsem šla do poradny, asi po 10 měsících, ať mi teda poradí, co mám dělat, když kouřit už nechci a ty potíže otravují život mě i manželovi, který to bohužel odnáší (dala bych si po každé radši pár facek, kdyby to pomohlo, ale prostě vyletím jak čert z krabičky a je to jakoby nekontrolované či co...a pak toho strašně lituju, ale škodu jsem už napáchala...). V poradně byl ale nový doktor, takový tichý a hodný a když to vyslechl, asi se polekal nějaké zodpovědnosti nebo co a hezky mě poslal na psychiatrii. A to za 2 dny. já ovšem musela hlídat vnuky, tak jsem se přeobjednala a to bylo právě na dnešek. Tak psychiatr byl taky hodný a chtěl mi předepsat Zyban. Tak jsem nevěděla, jestli to myslí vážně, když chmp už 10 měsíců neberu a na kouření chuť nemám. Že by ty stavy byly pořád absťáky? No ale ty by taky mohly trvat do smrti, a že by je Zyban vyléčil po takové době - no nevím. já jsem ten lék ovšem odmítla. Mám přijít za měsíc. Což nevím, jestli udělám, protože na psychiatrii jsem byla poprvé v životě a psychiatr měl na webu vynikající hodnocení a teď jsem z toho nějaká rozčarovaná - vlastně mi nijak nepomohl. Možná s tím Zybanem měl pravdu, ale ...já nevím ... nemá s tím někdo zkušenosti?

Konča

Valjo, moc děkuji, ale ty jsi naše borka posílám fanfáru ♫♫♫♪♪♫♫ ke krásným voňavým 15 měsícům. Skvělý výkon. Já jsem Zyban užívala než vynalezli Champix několik měsíců, ale stále jsem kouřila. Žádný vliv na mne ten lék neměl ( možná jsem těch cigár měla o něco míň). Akorát ho pořád zdražovali a když měsíční balení hodně přesáhlo 3000 Kč, tak jsem s užíváním přestala. Potom jsem se k jednomu balení dostala od známé a to jsem celý měsíc nekouřila, ale po dobrání tabletek mne chytil houser do zad a já chytla po cígu a byla jsem zpět. Zyban je asi spíš antidepresivum - tak možná by ti pomohl. Pokud ti ho doktor předepíše na recept a nebudeš za něj muset platit, tak to zkusit můžeš. Já to tehdy měla předepisováno v protikuř. poradně a lék jsem si plně hradila ze svého.

Ema

Konči teraz som si uvedomila že sme dva protipóly - Ty máš za sebou pokusov viac a ja pokus žiadny. A prežívam muky, na cigarety chuť nemám ale ani na život. Určite sa to zmení s príchodom jari, len vydržať. A mala by som si to konečne usporiadať v hlave len neviem ako. Asi to chce ešte čas.

Konča

Emičko máš pravdu. Já těch pokusů měla moc a po každém selhání bych si nafackovala. A pak ty začátky - ty byly vždy nejbolestivější. S každou zapálenou cigaretou děsné výčitky a vzpomínka na dobu bez cigaret. Jsem moc ráda, že je to za mnou. Taky se už nemůžu dočkat jara.

irena

..zyban je to co šampík, pomáhá při léčbě závislosti na nikotýn(ptala jsem se v lékárně) a můj názor na znovu užívání tady toho "svinstva"je , že je to krok zpět a opakovaná zátěž organismu.Jsem přesvědčená ,to nám ten nepořádek v hlavě udělaly tady tyto prášky.Ale taky si stojím za tím že šampík je na odvykačku jednička. Přijde mi to jako chemoterapie :zlikviduje všechno špatný ,ale smete s sebou i to co nemá. Ale radu jak se stím vyrovnat nemám. Valjo a ty už máš takový kus cesty za sebou, zasloužíš obrovskou gratulaci.!!!!!!

irena

...já to mám přesně tak jak Ema nikdy jsem nezkoušela přestat kouřit, protože jsem z a prvé nechtěla , hrozně se mi to líbilo -kouřit a za druhé jsem věděla že to nikdy nedokážu. Takže jsem zaplatila daň nekouřím a něco mi chybí , ale furt dokola si říkám : hlavně že nekouřím a jsem ráda že tu jsem a vy všichni mi pomáháte abstinovat.

Friduča

Ahojky, přátelé CHMP vznikl tak, že v USA začali pacienti, kteří brali určitý druh antiepresiv přestávat kouřit.. začalo se zjišťovat a zjistilo se, která že jedna účinná látka z těchto ATD za to může a vznikl CHMP ( nechce se mi hledat, která to je - máte to všichni na CHMP ). Zyban je předchůdce CHMP - dle mě dostupných informací o hodně věčí driák... Antidepresiva Wellbutrin mají stejnou účinnou látku jako Zyban... Nejsem lékař, ale myslím, že tato látka samotná nefunguje jako antidepresivum - je to jen část těchto léků..Jinak by lidé nemohli popisovat pocity jako Ema a Irča.. Efekt by byl opačný... Existuje spousta studií, kde popisují stavy jako my tady.. A to u abstinujících kuřáků, kteří nejsou smíření s tím, že už si nikdy nezapálí a že je to definitivní...Je to psych. záležitost a niterní rozpoložení jedince, kterému chybí cigereta - fyzicky, nebo především duševně... S títo definitivním krokem je třeba se smířit a přijmout to a jak psala Konča radovat se z toho ! Neb to je nejdůležitější... Už jsem popisovala své pokusy o to přestat a nejvíce jsem trpěla při prvním, kdy jsem záviěla jiným, že oni můžou, neuměla jsem si běžné i hezké okamžiky vychutnat bez cíga...Nic mě nebavilo neměla jsem z ničeho radost.. Prostě mi cigereta velice chyběla a já se s tím nedokázala smířit.. I když jsem později selhala několikrát - ten boj samotný už nebyl nikterak těžký..Těžké bylo znovu naskočit do vlaku a zahodit to.. Odhodlat se k tomu kroku..srovnat si to v té hlavě... Klopýtnutí je snadné - snadnější, než si mnozí z nás dokážou představit... Ale znovu se na to vrhnout je už horší... Můj názor je ten, že Zyban ti bue k ničemu.. nepotřebuješ ho... Hledat radosti a pozirtiva na tom proč nekouříš a přijmout ja za vlastní, to je dle mého osobního názoru to co je potřeba k definitivnímu vyléčení... Končo děkuji - ale mě ten první měsíc nepřipadá nijak šílený... V běžném životě si na cígo skutečně ani nevzpomenu, jak jsem psala při větší hladině alkoholu mě to napadá - ale je to spíš i proto, že mám okolo sebe všechny kuřáky a tak nějak se to ve mě probudí... za ten měsic se to stalo 2x - nebylo to nijak šílené ustát, neb nemám myšlenky na to, že bych chtěla začít... Valjo - velká gratulačka k 15 měsícům !! jsi frajerka veliká !! Emo a Irčo, nevěšte hlavu a hledejte cesty... není možné přece takhle se trápit věčně.. Pozitivní myšlení, naladění... Radosti.. Myslím na vás a doufám, že to překonáte ... Byla jsem dnes na neurologii, že jsem tam lezla ! Asi budu muset mé nové zaměstnání hodit na hřebíček.. naprosto nevhodné ke stavu mé páteře a... No skoro jsem měla pocit, že mě dá do invalidního důchod.. fakt děs ... :( Ale zase u očaře jsem byla jednička :) :)

Konča

Já ten první měsíc měla vždycky šílený - to nevíš dne ani hodiny či minuty, kdy si znovu nezapálíš. Takže 27 Fridu supééér, jsi borka. Děvčata Valjo, Emo, Irčo i ostatní co máte tyto problémy, přečtěte si tu knihu od Allena Carra - třeba to vaši mysli pomůže. Zdarma je k mání na této webovce www.walk77.com/literatura.html snad jsem to napsala spávně. Hoďte si to do oblíbených a denně povinně přečíst pár kapitolek. Je to taková vymývárna mozku. Třeba vám to holky pomůže.

irena

....... já určitě hlavu nevěsím , jenom popisuju jaké mám někdy pocity a určitě jsem smířená s tím ,že si už v podmínkách v jakých teď žiju, nezapálím . Je to všechno o závislosti a schopnosti organismu se s ní vyrovnat A je to taky o tom jak se který organismus vyrovná s účinky léku.Někdo si přetrpí všechny vedlejší účinky a někdo o nich ani neví. No a můj organismus se usilovně brání tomu být čistej, hajzlík jeden ,ale má smůlu protože já mu už opravdu nikotýn nemíním nabídnout..........

Konča

tleskám :-) A já teď tomu mýmu zhuntovanýmu starýmu organismu nutím 3x týdně o 45 až 50 % více kyslíku než jindy, ať se čistí:-)

irena

..a co ti to dělá ...co cítíš? není to náhodou taky návykový?: ha ha rajskej plyn ...když chodíš na to plicní co kdyby jsi se zeptala na ty vygumovaný hlavy z šampíku (primář Loss)

Konča

zatím to se mnou nic nedělá bo dýchám O2 a né N2O (oxid dusný ) Zítra jdu po čtvrté. Já nechodím do fakultky, já chodím do Hodolan - to je něco jako plicní středisko. Bohužel se nezeptám. Vidím pouze sestřičku, která mi ten přístroj v 7 h. zapne, já se v 8 h. odpojím a utíkám na šalinu, abych stihla dojet do centra a v 8.30 už pracovat.

Ivča

nebudu jmenovat, abych na někoho nezapomněla. Jste se dnes nějak rozepsali a to je dobře. Mě taky někdy přepadá divný pocit, že už nebude nikdy ani cigáro. Ale trvá to vždycky chvíli. Podrážděná taky někdy bývám a nevím proč, ale dá se to ukočírovat. Je to fakt těžký a každý se s tím vypořádává jinak. Ale do žádných prášků už bych taky nešla. Zyban je asi opravdu svinstvo. Já když je nejhůř a když to jde, tak to řeším panákem nebo si otevřu pivko, ono se to vstřebá. Ale nesmí se to zase s alkoholem přehnat. To nééé! Tak pěkně pokračujte v nekouření a taky se už těším na jaro. U nás to teda nevypadá, protože stále padá:-)

Valja

děkuju za všechny gratulace i názory. Já si taky myslím, že je to u mě spíš o tom hledat a konečně už NAJÍT HODNOTNOU NÁHRADU za ty zatracené cigarety. o Osobně mám ze Zybanu obavy, stačí, že se vykrmuji jak kdyby měl přijít hladomor a tvorba další závislosti není potřebná...V minulém bydlišti mám kamarádku, která propadla depresím (rodinné problémy, ne z nekouření) a musela se léčit, takže měla antidepresiva a jako zdrav. sestra se jich zbavila jen díky tomu, že věděla, že na nich dlouho být nesmí, tak jak jen jí bylo trochu líp, začala dávky snižovat i proti doporučení psychiatra a dopadlo to dobře. Ale když tak člověk někdy slyší, že doktor pořád píše léky, místo aby je pomáhal vysadit (holt je to víc práce i pro něj) a pacient pak bez nich nemůže existovat - no to je prostě šílené. Mělo by to být jak ve starověku - lékař byl placen za to, že pacient (fakt je, že už tehdy šlo jen o horních deset tisíc) byl zdravý a pokud onemocněl, hrozila doktorovi i smrt (strašné, že, ale určitě účinné; u nás by stačilo, kdyby nedostali za nemocného peníze, pouze za zdravého registrovaného). No to jsem ale odbočila - prostě pokusím se tomu léku vyhnout. Přeju vám všem, kdo máte podobné problémy jako já, ať tu mezeru po cigaretách zaplníte co nejdřív a přeju to i sobě!!!! Tak se držte, já se taky budu snažit.

irena

....dost dobrý....doktorům by hrozila smrt .....další odchod doktorů z našeho zdavotniství....to už by jsme si pak chodily s košíčkem na bylinky a taky by to nebylo špatný. ..a co myslí chlapci těma w. stránkama to jsem nepobrala.......

Ivča

Irenko, chlapci si dělají pouze reklamu, to neřeš. Valjo, raději žádnou náhradu nehledej a uč se žít prostě bez cigára. Je to těžký, ale raději už žádnou další závislost. Já už konečně pomalu odbourávám tu žravost - nahrazovala jsem jídlem a alkoholem. Jídlo značně ubírám, alkohol ubírám trošku. Dnes se jdu zase hodinu potit, snad s těma kilama trošku zahejbu. Včera jsem přijela z práce, čapla psa, hole a šla do lesa.Abych si nemusela pořídit plavky v celku, to bych nepřežila. Tak jsem na vás mrkla a jdu zase makat. Mějte krásný pátek a hlavně víkend. Tady svítí sluníčko, všude bílo, úplná zimní romantika:-)))

Konča

Zdravím rodinku. Valjo velmi zajímavý názor...:-DDD a vzhledem ke zdravotnímu stavu naší populace, která je nemocná a alergická čím dál víc a už od narození, tak by se lékař moc dlouho ze života netěšil. Z tohoto světa by odešel hlady. Těch pár zdravých pacientů by ho totiž neuživilo :-DDD A co nováčci??? Chybí hlášení??? A co Marja??? Nehulte, ani za bukem a jásejte, že nejsme otroky cigaret (zase je budou zdražovat), ale nás to může jenom těšit neb ušetříme o to více :-)

Renkina

Hlášení: hurá, jásám a nekouřím - a už je to vlastně 9 dní. Ten počet mě samotnou zarazil, protože ještě nedávno bych si nedovedla představit, že to takhle vydržím. Zdražování cigaret jsem tentokrát přivítala se slovy "Heč, mě to je jedno!". Akorát mě štve přítel (kuřák), který se mě neustále snaží ukecat, abych si dala aspoň jedno cigáro ke kafíčku. Tomu se skutečně říká podpora nejbližších!!! On by byl nejraději, kdybych začala zase kouřit, ale to má smůlu. A jenom taková poznámka pro všechny: skutečně záleží hrozně na tom, jak si to člověk ujasní sám pro sebe a co člověk opravdu chce. Byla jsem vdaná za nekuřáka - a absolutně jsem nedokázala přestat na víc jak dva dny. Teď žiju s kuřákem - a nekouřím celých 9 dní (a chvíle, kdy mám na cigaretu chuť, prostě překonám a nezapálím si). Já vím, že těch 9 dní je hodně krátká doba na nějaké závěry, ale fakt si věřím, že to dokážu vydržet i další a další dny. (A to zdražení cigaret mi v tom asi i pomůže, protože finanční stránka věci je nezanedbatelná!!!)

Konča

No super hlášení. Gratuluji. Zítra krásných 10! A pokud vydržíš přítelovo ponoukání, tak před tebou smekám. Opravdu je to děsně těžké a místo, aby tě podržel, tak tě podkopává. Držím palce do dalšího boje! Já to včera komentovala slovy "a toto už je mi naštěstí u prd..ele, ať to zdraží na litr za krabku a zakážou a vybírají desetitisícové pokuty"....

Renkina

A ještě hrozně moc gratuluju k dnešnímu výročí 210 (a to jsem se tě chtěla zeptat, jak dlouho nekouříš - mě než to došlo, tak to chvíli trvalo. Bez toho nikotinu mi to moc nemyslí...)

Konča

Fakt to potěší. I když těch 210 mám s úletem jsem na sebe pyšná. A za ten úlet mohu opět "poděkovat" mé kouřící polovičce. Konec 7 měsíce se blíží. ☺ A taky se blíží obědová pauza ☺☺☺ konečně.

Ivča

Konče k 210 dnům, krásný pocit, viď! A Renkino, zítra 10 dnů, to je ještě krásnější pocit. Moc gratuluju a vydrž! Schválně to přítelovi ukaž, jak jseš dobrá. Jenom ti závidí a nechce v tom být sám. Nesmíš se dát!! My skalní už to bereme jako samozřejmost téměř, ale tyhle první dny, to jsem si taky připadala jako největší hvězda. A ono to taky tak je. Překonáme sami sebe a to je ten nejhezčí pocit. A stále si musíme uvědomovat, jak to bylo strašně těžký přestávat a někdy je ještě teď, abychom odolali všem nástrahám a nedali nikdy už ani práska. Konča a Fridu určitě vědí, jak je to těžké rozhodnout se a začít zase znova. Tak se všichni držte!!!

irena

musím popřát k tak krásným výročím 210 Ifce a zítřejší 10 Renkině. Teď mě napadla taková blbost , kde nám bude konec až budeme mít všichni ještě jednu nulu na konci.....

irena

to co jsem našla v poště...nemá konkurenci!

Renkina

Díky všem za gratulaci - vždyť mě taky občas chytá úplná euforie, jak jsem úžasná... (ha ha ha) Jo, až to bude aspoň měsíc, to se mi to bude vytahovat hned líp...

Konča

Vytahovat se musííííš budeš mít proč, ale tady s náma se bavit budeš né? A odkud jsi, pokud to není tajné???

Renkina

Bavit se budu ráda - ale já mám zatím pocit, že spíš skuhrám. Veškeré myšlenky se mi točí okolo cigaret a kouření a nekouření...., k tomu se přidávají různé tělesné potíže (to asi znáte všichni). Jinak jsem ze středočeského kraje - okr. Kladno. A ty jsi odkud? Já v těch jménech mám teď guláš, protože si průběžně čtu diskuse od první stránky (to mám ke kávě místo cigára) a zatím jsem došla ani ne do poloviny.

Friduča

Ahojky lidičky, takže i já se přidávám ke gratulačkám :) :) Jste šikulky.. fakt velký !!! Renki - já mám doma to samé, jen mě takhle nepoňouká, neb to by teda šel :) Je tolerantní a před mou maličkostí nekouří, ale pokud dojdeš k mému selhání pochopíš.. :) Jakmile bych jen naznačila, že bych si dala cígo = krabička na stole a věta jako : ,, nooo, jsi šikovná už jsi to nkolikrát dokázala, tak se nebičuj a dej si.. jsi fakt dobrá ,, a jiskřičky v očích by měl.... Takže takové věty já zásadně nevypouštím.. vlastně se o tom ani nebavíme.. jen občas pronesu počet dní co nekouřím - manža no jsi fakt dobrá a já na to, no trpělivě, bez rejpání čekám na ten březen, viď :) :) ( dal limit březen - pro sebe ... :) ). Holky ( i klucií :) ) já jdu ve čtyři taky na trenink a pak na vínečko, dneska jsem si řekla, že chci být do jedenácti ( hafák dostává inzulín a žrádlo ) doma s manžou - tedy, že s ním odejdu.. což obvykle nedokážu... budu tam mít sice vrchní spolukaličku, ale i tak se o to pokusím, neb zítra a v nědělu máme v plánu také trenink... Zdražování cigeret mi nevadí a byla jsem toho zastánce, i když jsem kouřila... Vždycky jsem říkala, že si kazím zdraví a pokud to chci dělat, ať platím a třeba mě to donutí apd.. Takže nech´t zdražujou .. znám docela dost lidí co je to motivovalo.. prostě na to neměli... A za každého napravence díky :)

Konča

přímo z její metropole:-) To jsi sousedka s Monou. Naposledy se nám ozvala před vánocemi, což je mi hodně divné že má takovou pauzu. Však my jsme tady pro všechny skuhrající připraveni. Já byla to samé. Když nemůžeš kouřit, tak skuhrej:-) Písni svou kuřáckou kariéru. Nebo dotazy atd....Většinou se najde někdo, kdo ti brzy odpoví.

Konča

taky jsi vélká šikulka. Knížku jsem objednala a pokud bude na skladě, tak mi jí doveze. Mladej měl ohromnou radost a moc se mu to líbilo. Večer to budeš mít hodně těžké - tak ti budu držet palce. Ani já dnes večer nebudu o suché hubě. Otevřu fernetka a budu vařit nějaké dobrůtky. Ještě nevím co, ale mám z mrazáku vytažené hovězí plecko, tak něco z něj. Přes víkend míním v jídle hřešit :-)

Renkina

jo, kdybych se tak pilně jako kuřácké kariéře věnovala něčemu jinému... Mám za sebou prokouřených 27 let a kouřila jsem asi tak 25 denně. V tom jsem měla tři pauzy při dětech, ale vždycky jsem se radostně zase rozkouřila. Fridučo, mě v podstatě taky chybí to společné posezení u kafe, ale co se dá dělat. Doma jsme nekouřili, na cigaretu se u nás v zimě chodilo do kotelny - tak teď tam holt přítel chodí sám, protože takový masochista nejsem, abych tam seděla s ním a dívala se, jak on kouří. Teď už se začíná trochu uklidňovat, ale nejhorší to s ním bylo druhý den - to tu cigaretu dokonce i se zapalovačem položil přede mě, abych si zapálila. Nejdřív jsem to vzala jako legraci, ale pak už (když se mu nechtělo nějak přestat) jsem začala ječet, takže pak s tím dal pokoj. (A o tvém selhání jsem četla právě před chvílí a souhlasím s těmi, co ti psali, aby jsi nebojovala za dva - soustřeď se sama na sebe. Protože pokud ten druhý přestat nechce, tak stejně nepřestane - to znám z vlastní zkušenosti!!!)

Konča

Tak to jsi borka, žes odolala. Přede mnou je musel manžel schovávat, ale kolikrát ta chuť byla silnější a když jsem je nemohla najít, tak jsem ho šla klidně brzo ráno vzbudit, kam ty cíga schoval, že si musím zapálit.

Renkina

Já odolala asi spíš natruc!

Konča
1x

Máš ode mne palec nahoru :-) Teď tě může těšit, že tě zítra čeká první 10. Já už se jdu pomalu pakovat domů. Jupíííí. Fernetkem celé zdejší rodince připiji na zdraví:-) Tak se držte a pěkný víkend.

Standa

Taky mám 35, ale zítra. A přehozeně matematicky. Na zdraví chlape. Příští týden mám půl roku bez.

Mjerda

Stando opožděná, ale za to velká gratulace jak k životnímu jubileu, tak i k půročnímu absťáku.

irena

..mě to hrozně pomohlo si tady pobrečet,postěžovat si, jak se trápím a pak vyloženě hltat rady a útěchy.A těch se vždycky dostalo......avždycky i když jsem byla v pořadí úplně poslední tak ze mně udělali hvězdu ,ale to je pochopitelný protože my co nekouříme hvězdy jsme, ať máme za sebou 5 nebo 5OO. Mona má nějaký starosti ale jak je vyřeší tak písne je to u nás ta služebně největší hvězda. Ifko už máš otevřenýho toho ferneta? My si doma likvidujem flašku červenýho.

Ivča

včera opět menší mejdlo, já nevím. Nejdřív se potím hodinu ve fitnesu, omezuju jídlo a pak to všechno alkoholem zhatím. Tak to jde pořád do kola. Nejraději bych si nafackovala. Stando gratulačka, musíme si tě tady hýčkat. Jsi jeden z mála chlapů, co sem píše. Ládík na nás prdí, je málomluvný:-))) Všichni se držte, překonávejte nástrahy a krásný den plnlý sluníčka(aspoň to tak zatím vypadá)

Konča

Mjerdovi k narozkám posílám gratulaci a přeji dalších nejméně 35 roků bez toho smradu. Vendulka byla včera na plese. Tak snad nepodlehla. A samozřejmě Standovi rovněž gratuluji k dnešním narozkám a přeji úspěch nejenom v abstinenci, ale rovněž úspěch v hubnutí. Pěknou sobotu a večer Standovi připiju na zdraví.

Standa

Děkujíííí

Friduča

Konečeně jsem se dostala k PC... Včerejšek byl opět náročný, co vám budu povídat :) Navrátil ve čtyři ráno, ale od jedné jsem pila vodu a na konec opustila kámošku, neb s tou jsem prostě nehla :) :) Díky vodě a tomu, že jsem nepila do rána - dneska trenink a normálně funkční den .. Opravdu to funguje, vypít hodně vody ještě ten den a druhý den žádná opička.. Famozní :) Zrušila jsem ve fitku kamaráda, ale tak to má být.. furt chce hubnout, ale co myslíte ? žere a žere a žere :) prostě to papání miluje :) A tak dostal pěkně do těla... :) :) Zítra dopo jdu znovu a už to začíná být vidět... Radost :) Takže mám další den bez a další korunky v kasičce a jsem opravdu moc, moc ráda :) Všem držím palečky a držte se - jste šikulky !!! Renki - já to zatím snáším celkem v pohodě a ani dohady se nekonají.. v klidu občas pronesu něco chytrého o škodlivosti, či ušetřených penězích, nebo tak.. ale nějak se netrápím a neláká mě.. zatím - ťukám ! BOjuju za sebe a uvidíme jak se manža v březnu ukáže :)

jméno a příjmení tipp

NIKOTIN Bc. Alexandra Sadílková Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity České Budějovice Nikotin je všeobecně spojován s kouřením a tudíž s onemocněním plic, kardiovaskulárního systému a hlavně s nádorovými onemocněními. Proto se také lidem při slově nikotin vybaví pouze „jed“ nebo „zdraví škodlivý“. To proto, že nikotin je spojen s kouřením. Avšak nikotin je pouze jednou z několika tisíc chemických sloučenin obsažených v cigaretovém kouři. Samotný čistý nikotin nemá žádné známé kancerogenní vlastnosti. Za kancerogenezi může hlavně dehet v cigaretách. Výzkum odhaluje, že nikotin, ač je sám o sobě velmi prudkým jedem, může být také prevencí proti demenci a zlepšovat průběh degenerativních onemocnění mozku (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba). Nikotin Nikotin je hlavním alkaloidem tabáku. Jde o derivát pyridinu a pyrrolidinu. Čistý nikotin je bezbarvá nebo slabě nažloutlá kapalina, na vzduchu však rychle hnědne. Nikotin patří mezi velmi prudké jedy s rychlým průběhem otravy. Smrtelná dávka čistého nikotinu je asi 40mg, což představuje asi 1 kapku čiré kapaliny. To je obvyklé množství nikotinu, obsažené ve dvou cigaretách. Naštěstí je většina nikotinu v cigaretách rozložena vysokou teplotou při hoření, nebo uniká cestou neinhalovaného kouře. Požití nikotinových insekticid nebo tabáku batolaty a staršími dětmi obvykle vyvolá zvracení, a množství vstřebaného alkaloidu je tak sníženo (3). U lidí i u zvířat dochází rychle k návyku na nikotin a vyvíjí se vůči němu značná tolerance. Cholinomimetika – nikotin Látky stimulující cholinergní receptory jsou velkou skupinou léčiv, která napodobují účinky acetylcholinu. Účinky acetylcholinu jsou velmi různorodé a záleží na typu muskarinového nebo nikotinového receptoru, který je aktivován (2). Nikotinový acetylcholinový receptor (nAChR) je ligandem řízený iontový kanál, který zprostředkuje neurotransmisi v cholinergním systému centrálním i periferním. Je tvořený komplexem pěti podjednotek, které patří podle své odlišné polypeptidové struktury do čtyřech skupin, označovaných α,β, γ a δ. Přirozeným ligandem tohoto receptoru je acetylcholin, neuromediátor cholinergního nervového systému, ale váže se na něj i nikotin a způsobuje stejný efekt. O nikotinu proto hovoříme jako o agonistovi nAChR. Po navázání agonisty na vazebné místo nAChR se otevře kanál pro ionty Na+ a K+ a vzniká tak elektrický potenciá l(2,9,8). Všechny tyto skutečnosti naznačují, že nAChRy mohou hrát významnou roli v zajištění optimální funkce CNS v regulaci komplexních procesů reakce organizmu (např. pozornost, chování, učení, paměť, adaptace apod.). Je podán přehled současných znalostí o funkci nAChRů a jejich podtypů v normě i v nemoci (Alzheimerova a Parkinsonova choroba, schizofrenie, deprese, autizmus, Tourettův syndrom) a diskutovány možnosti nových aspektů farmakoterapeutické strategie(3). Vliv nikotinu na pozornost Nikotin může u lidí zvýšit pozornost a paměť. To prokázaly testy skupin kuřáků a nekuřáků, jimž byl nikotin aplikován transdermálně (náplasti) nebo subkutánnně (podkožní injekce). Nikotin výrazně snižuje počet omylů, zkracuje reakční dobu a zvyšuje pozornost. Zdravý nikotin? Vědci docházejí stále častěji k názoru, že nikotin může díky působení na hladiny dopaminu a acetylcholinu hrát významnou úlohu v terapii a prevenci neurologických onemocnění. Studie týmu dr. Sandberga (University of South Florida) prokázala na vzorku 100 dětí, postižených Tourettovým syndromem, pozitivní účinek nikotinové náplasti jako doplňku v současnosti užívaného Haldolu. Při použití nikotinu lze podle Sandberga dokonce významně zvýšit účinnost léčby i při současném snížení dávky tohoto trankvilizéru. Dr. Newhouse (U. of Vermont) již delší dobu studuje vliv nikotinu na rozvoj Alzheimerovy choroby (dále jen AD) a Parkinsonovy choroby. Ukazuje se, že nikotin pomáhá takto postiženým lidem zlepšit pohyb a zmírnit mentální obtíže. Rovněž při použití syntetického nikotinu (Abbot ABT 418) prokázaly standardní testy u pacientů s AD výrazné zlepšení paměti. Co se týče nežádoucích účinků, došlo pouze k mírné nevolnosti nebo svědění u několika pacientů, u dětí (sk. Tourette) se zvýšil tep o cca 10%. Žádné jiné nežádoucí účinky (závislost, koronární problémy aj.) nebyly zjištěny (3,6). Nikotin jako lék Alzheimerova choroba (AD) Vazebné studie mozků AD pacientů ukázaly, že u této choroby dochází k úbytku nAChRů v kortexu, hipokampu i dalších oblastech. Význam těchto nálezů podtrhuje skutečnost, že ubývání nAChRů korelovalo významně se stupněm demence u AD pacientů a že zlepšení kognitivních výkonů po terapii těchto pacientů inhibitory AChEsterázy bylo spojeno se zvýšením denzity nAChRů. Aktivace neuronálních nAChRů se tedy jeví jako racionální cíl terapie AD(3). V této souvislosti je třeba zmínit diskusi z devadesátých let, týkající se vztahu AD a kouření tabáku, tj. dlouhodobého působení nikotinu. Několik epidemiologických studií poukázalo na nižší frekvenci AD nebo pozdější nástup příznaků AD u kuřáků. Na podkladě těchto zpráv byla zkoušena specifická strategie prevence i terapie AD, spočívající v dlouhodobé transdermální aplikaci nikotinu prostřednictvím nikotinových náplastí, užívaných při odvykacích kůrách nikotinové závislosti(3,2). Je tedy zřejmé, že nikotin může příznivě ovlivnit některé degenerativní pochody AD, není však vhodný jako lék vzhledem k nežádoucím vedlejším účinkům (především kardiovaskulárním), nemluvě o kouření tabáku, kde přistupuje navíc ohrožení karcinogeny ze zplodin hoření(3). Parkinsonova choroba (PD) V mozcích pacientů s PD byl nalezen deficit nAChRů, projevující se nejvýrazněji v substatia nigra - pars compacta, kde dosáhl 65–75 %. Předpokládá se, že úbytek nAChRů v substantia nigra doprovází degeneraci dopaminergních neuronů v této oblasti. Podobně jako u AD byla v epidemiologických studiích popsán nižší výskyt Parkinsonovy choroby u kuřáků než v normální populaci, včetně některých akutních pozitivních účinků kouření u parkinsoniků. Nikotin vede totiž ke zvýšenému uvolňování dopaminu. Nikotin by se tak tedy mohl stát východiskem pro novou generaci antiparkinsonik (3,2,5,4). Tourettův syndrom Pro Tourettův syndrom jsou typické tiky, které se projevují mrkáním, trháním hlavou a končetinami, grimasami apod. U nás jím trpí na sto tisíc lidí, převážně dětí a mladistvých. Setkávají se s nepochopením a jsou trestáni za domnělé "zlozvyky" a "zlobení". Mnozí proto nedosáhnou odpovídajícího vzdělání a postavení ve společnost Bylo popsáno zlepšení příznaků po déletrvajícím transdermálním podávání nikotinu v náplastích (6,1). Schizofrenie Nikotin může zlepšit mnohé kognitivní funkce. Vysoké procento kuřáků mezi schizofrenickými pacienty poukazuje na léčení kognitivních dysfunkcí. V úkolech, které vyžadují paměť a selektivní pozornost, může nikotin tyto funkce zlepšit, dochází k rychlejšímu přenosu mezi mozkovými centry (6,7). Odvykání kouření Dnešním trendem je nekouřit, proto se výzkumy farmaceutických firem soustředí také na možnosti pomoci kuřákům při odvykání kouření. Dnes existuje mnoho metod, které pomáhají s problémy spojenými s odvykáním kouření. Přestat kouřit – to znamená nejen překonat psychickou závislost na cigaretách, alte také zvládnout fyzické abstinenční příznaky, jako je nesoustředěnost, nervozita, bolesti hlavy, chuť k jídlu, způsobené poklesem hladiny nikotinu v krvi(9). Farmaceutické firmy nabízejí nikotinové žvýkačky, náplasti a inhalátory. Žvýkačky se žvýkají, když touha kouřit vrcholí, inhalátor se používá také jako forma psychické léčby, protože do určité míry uspokojí rituály spojené s kouřením. Náplasti se lepí ráno a odlepují se večer před spaním, nikotin se vstřebává pokožkou, působí konstantně v průběhu celého dne. Je to jednoduchá, pohodlná a diskrétní léčba(9). Výzkumy také prokázaly nevhodnost substituce nikotinu během spánku. Z důvodu možnosti předávkování nikotinem se během používání těchto přípravků nesmí kouřit. Uplatnění v medicíně? Přestože jsou výsledky nadějné, lékaři jsou v názorech na rychlý pokrok skeptičtí. Příčiny jsou podle jejich názoru tři: Za prvé už samo slovo „nikotin“ se stalo pro prostou veřejnost díky protikuřáckým kampaním doslova synonymem „jedu pekelného“, za druhé – a to hlavně – nikotin nelze patentovat. Z jeho výroby tedy nekyne vidina tučných zisků. Přístup institucí a firem, zabývajících se výzkumem nových preparátů, lze proto (podobně jako v případě např. marihuany) charakterizovat jako značně vlažný…(3) A nakonec, vědci se obávají, že si lidé tyto výsledky spletou a začnou si myslet, že je kouření pro jejich zdraví dobré. Jeden vědec konstatoval: "Kouření zkracuje život o sedm až osm let, takže kouřením je možno zbavit se pacientů s AD, protože zemřou, ještě než onemocní."

tipp

Pokud pociťujete potíže s pozorností, pamětí, nesoustředěností, přibýváním na váze......mohla by pomoci nikotinová náplast či žvýkačka ( souběžně s Chmpx) ......alespoň na přechodnou dobu.

Mjerda

Zdravim fšecky. Promiňte mi menší odmlku. Měl jsem teď pár perných dní. Dnešek konečně pracovní, takže si trochu odpočinu :-) . Pátek, sobota a vlastně i neděle se slavilo a já vydržel. Kupodivu i moje manželka, která si myslím dost trpí a dost často mluví o tom, že to asi nevydrží. Snažim se jí podporovat, tak uvidíme. Jo a super je, že po těch pitkách druhý den žádný bolehlav jak to bývalo po 40 berličkách :-))) . Renki blahopřeju a bojuj. Vlastně všichni bojujte, páč bez toho smradu je to lepší. Ještě jsem se chtěl zeptat, od včerejška mám takový suchý dráždivý kašel a těžko se mi dýchá. Je to normál, nebo to mám řešit. Díky a mějte se. Zatim

Konča

že už nekouřím. Bych už venku umrzla. Tady jsou hnusné mrazy...já chci jarooo!!!! Posílám gratulačku Fridučce, která dnes končí 1 měsíc a Mjerdovi ke krásné 18 a samozřejmě jeho paní. Mjerdo asi na tebe něco leze. Chřipky je plná republika. Toto nebude čištění plic . Nováčci postrádám vaše hlášení. Písněte něco. A taky se dlouho neozval LÁDÍK!

Ema

Prečítala som si Váš článok, obsah ktorého môžem naivne zhrnúť do vety - všetko zlé je na niečo dobré. Môj bývalý kolega prestal fajčiť asi v 45 rokoch a keď mal vyše 60 rokov dostal AD, čo zmenilo moju teóriu že táto choroba múdrych ľudí nepostihne, a on bol veľmi múdry. Keby fajčil dopadol by asi tak ako povedal ten vedec. Ktovie čo by sa mi stalo keby som začala fajčiť e-cigaretu s nikotínovou náplňou. Ale to je len teoretická úvaha, vážne o tom neuvažujem.

irena

...a máme to, ale zase je dobrý že to nebude tolik bolet jako rakovina plic. Všechny zdravím a nekuřte!!!!

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Zalepené oči po ránu

Dobrý den. Když ráno vstávám tak si musím otevřít oči ručně jak je mám zalepené, často pořád slzím. Děkuji za odpověď

Vtáčení špiček a šmajdání. Kdy a jak ho řešit?

Co znamená, když děti při chůzi vtáčejí špičky dovnitř? Obvykle jde o špatné nastavení držení těla, které může vést až ke vzniku skoliózy nebo špatnému tvaru kyčelních kloubů. V dětském věku lze tuto „vadu“ pohybem a správným cvičením odstranit. Později už hrozí velké riziko celoživotních zdravotních problémů.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce