Inzerce

Poruchy spánku způsobí i obrnu

23. února 2011, Barbora Neubergerová   |   přečteno: 15740x

Spánkových poruch je řada a vyskytují se během obou fází spánkového cyklu. Neohrožují vaše zdraví, ale bývají příčinou toho, že se nevyspíte ani vy, ani vaši partneři. Hodně o nich ví MUDr. Iva Příhodová z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

V REM spánku se nám zdají barevné a „živé“ sny, které si pamatujeme i dlouhodobě, třeba celý život. Během této fáze se oči pod víčky rychle pohybují. Projevy poruch v REM spánku jsou mnohem kratší - trvají jen  několik minut, vyskytují se spíše po půlnoci a k ránu.

Dalším znakem REM spánku je to, že při něm jsou deaktivovány všechny svaly. Jde o ochranný mechanismus organismu, abychom své sny nezačali realizovat a prožívat naplno, tedy fyzicky. Ovšem ne vždy se to podaří – pak se mluví o poruše chování v REM spánku. „Svaly nejsou vypnuté proto, že v mozkovém kmeni dojde k poruše. Mozkový kmen řídí veškeré životně důležité činnosti - dýchání, práci srdce, ale i rytmus spánku a bdění a další činnosti. Při poruše nefunguje jak by měl a svaly „nevypne“. To, co vypadá banálně, může skončit tragicky. V praxi to znamená, že pokud se člověku zdá, že jeho dům obklíčili nepřátelé, které je třeba zabít, postižený si skutečně může ve spánku najít zbraň s úmyslem ji použít,“ vysvětluje MUDr. Iva Příhodová. Akční a násilnické sny jsou při této poruše velmi časté. Pacient má při takovém snu zavřené oči a orientuje se podle své snové představy a ne podle skutečnosti. Je schopný poranit sebe i někoho v okolí.

Porucha může laikovi připomínat náměsíčnost, ale v mnohém se liší. Náměsíčnost je četnější u dětí, zatímco porucha v REM spánku se objevuje u dospělých, nejčastěji u mužů kolem padesáti let věku. „Mnohé studie usuzují na souvislost mezi výskytem poruchy spánku v REM spánku a pozdějším rozvojem Parkinsonovy choroby a některých typů demence,“ upřesňuje neuroložka Iva Příhodová. Pokud by se to prokázalo, byla by naděje na prevenci či léčbu Parkinsonovy choroby ještě v době, kdy nemocný nemá žádný z viditelných či jinak prokazatelných příznaků.

Strach nažene spánková obrna

Velmi stresující spánkovou poruchou je spánková obrna. „Ta umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Naštěstí to trvá jen pár vteřin a pak samo odezní,“ popisuje lékařka.

Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

„Vznik spánkové obrny se vysvětluje tím, že se člověk vzbudí rychleji, než odezní fáze REM spánku, při níž jsou deaktivovány svaly. Mozek však během chvíle zareaguje na probuzení a pohyb se plně navrátí,“ vysvětluje lékařka. Častěji se vyskytuje při dlouhodobém spánkovém deficitu, jistý vliv má i genetická dispozice.

I noční můry jsou poruchou spánku

Mezi poruchy vyskytující se ve fázi REM spánku patří i noční můry. „Jsou to vlastně zlé sny - výrazné, často se opakující, jež mohou člověka ze spánku i opakovaně budit,“ popisuje neuroložka Iva Příhodová.

Noční můry má občas každý, problém může nastat, jsou -li časté. Náchylnější jsou k nim jedinci psychicky labilní a lidé, kteří prožili nějaké extrémně silné emoční zážitky.

Halucinace ze spaní

Další poruchou jsou i spánkové halucinace. Nastupují ve stavu bdělosti, tedy zároveň s usínáním či probouzením. „Jde o halucinace zrakové, sluchové i hmatové. Člověk prožívá to, co není. I zde hraje roli REM spánek a jeho přesah do jiné spánkové fáze,“ dodává lékařka.  Spánkové halucinace se mohou vyskytnout až u 30 % lidí.

Zdraví neškodí, ale obtěžují

Spánkové poruchy člověka přímo na zdraví neohrožují, jsou- li ale intenzívní znemožňují pořádně se vyspat. Pak je dobrá konzultace s lékařem. Ten může doporučit léčbu, zhodnotit, zda jde stále jen o neškodné poruchy, nebo zde jde o vážnější problém.

Chcete se dozvědět víc i o dalších poruchách spánku? Čtěte v tomto článku.

komerční sdělení 2018_MagniSmartech_BasicVisual_web_ocz.png

autor: Barbora Neubergerová

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Dana

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

23. května 2013, 08:37:24

Natálie

Potřebovala bych poradit.Jsem náměsičná…mluvím ze spaní a často mívám zlé sny-noční můry.Je nutné jít kvůli tomu k lékaři? Popřípadě,jde to léčit?

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. prosince 2015, 17:57:26


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jozef (Rivotril) 17. listopadu 2018, 08:10:37

    NIEČO SOM NAŠIEL NA NETE.!!!!!! Rivotril je plne nahraditeľný v liečbe epilepsie inými,… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 17. listopadu 2018, 08:13:34

    Podľa psychiatra Jána Ballxu rivotril patrí medzi najpredpisovanejšie anxiolytiká a… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 17. listopadu 2018, 08:15:05

    VEĽMI ZLÉ SPRÁVY UFFF.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.