Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Aloe vera - rostlina s hojivými účinky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 13149x )

Aloe vera používali již staří Egypťané jako tišící a léčivý prostředek. Tato rostlina obsahuje mnoho aktivních látek, díky čemuž je vhodným prostředkem při detoxikaci organismu, pomáhá podpořit správnou funkci jater a slinivky břišní. Blahodárně působí při nechutenství, problémech s vyprazdňováním, pálení žáhy a dalších zažívacích obtížích.

shutterstock.com

Léčivé produkty z Aloe jsou známé už po staletí, ale až nyní dokážeme plně docenit její skutečný význam při boji s moderními, tzv. civilizačními potížemi, které jsou obtížně léčitelné. Jedná se o poruchy imunity, alergie, intoxikace chemickými léky, rakovina tlustého střeva, poruchy trávení, chronická zácpa, žaludeční vředy, cukrovka, žlučníkové potíže, jaterní choroby, chronické infekce močových cest, ale i hypertenze, kornatění tepen, lupénka, migrény, střevní katary, chronická únava, bolesti kloubů vč. revmatizmu, to jsou v současnosti nejčastější zdravotní problémy, se kterými si moderní medicína nedokáže vždy uspokojivě poradit tak, aby byl pacient spokojen. A právě v těchto indikacích je Aloe velmi slibným podpůrným léčebným prostředkem bez vedlejších účinků a kontraindikací.

Vzhledem k tomu, že jde o přírodní substanci, její složení je opravdu neobyčejně bohaté a zajímavé. Gel z aloe obsahuje více než 200 komponentů:

 • Vitaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, E, kyselinu folovou (listovou) a nikotinovou, jsou nezbytné pro správnou činnost látkové výměny (metabolismu).
 • Minerály: Zvláště jsou cenné tzv. mikroelementy (stopové prvky), které se nacházejí v našem těle v malých množstvích, ale jsou velmi potřebné pro správný metabolizmus. Jedná se o mangan, měď, zinek, chrom. Z dalších minerálů obsahuje aloe také vápník, fosfor, železo, sodík, draslík, chlor.
 • Aminokyseliny: známe jich 22, z nich 8 je nezbytných pro život. Všech těchto osm aminokyselin se v aloe vera nachází.
 • Enzymy: jsou potřeba pro správný průběh látkové výměny.
 • Z dalších substancí aloe vera je třeba zmínit ještě saponiny, antrachinony a lignin.

Jaké jsou hlavní účinky aloe vera?

 • účinky detoxikační - očišťuje organizmus od zbytečných a škodlivých látek
 • harmonizujíci účinek
 • zvyšuje celkovou pracovní schopnost a schopnost snášet zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž
 • zvyšuje obranyschopnost (imunitu)
 • protialergicke účinky
 • protizánětlivé účinky
 • ničí bakterie, viry a plísně
 • tlumí a odstraňuje bolest
 • urychluje hojení ran a popálenin
 • snižuje krvácení

Účinná detoxikace

Šťáva z Aloe vera je označována za účinný detoxikační prostředek - efektivně zbavuje tělo nežádoucích látek a jedů. Prostřednictvím Aloe se nabízí možnost velmi žádoucí očistné kúry – detoxikace, úpravy zažívání, vyprazdňování, doplnění životně důležitých látek ve smyslu buněčné výživy a v neposlední řadě šance redukovat nadváhu tím nejbezpečnějším způsobem.

Aloe vera a alergické stavy

Alergii můžeme definovat jako přehnanou reakci organizmu na různé vlivy okolí. Může jít o různé příčinné souvislosti - potraviny, rostliny, zvířata. Alergie jsou stále častější a mohou mít velmi rozmanité podoby, namátkou jmenujme sennou rýmu, alergický zánět spojivek, alergické vyrážky, ekzémy nebo astma bronchiale (u dětí).

Čtěte také: Astma a alergie trápí dospělé i děti

Aloe vera je biologicky aktivní směs více než 200 látek, mimo jiné obsahuje celou řadu látek, které jsou účinné proti histaminu a proti bradykininu. Právě tyto látky jsou zodpovědné za část projevů alergie.

Jak tedy používat aloe vera u alergiků?

 • Alergická rýma, alergický zánět spojivek - Tato alergická onemocnění se často projevují sezónně, zejména v souvislosti se stavem přírody. Nejvíce onemocnění se projeví zejména na jaře, kdy celá příroda rozkvétá. Jsou však jedinci, kteří mají přesně stanovenou diagnózu, na kterou rostlinu jsou alergičtí, a ví, kdy tato rostlina kvete. Takže první možností je vyhnout se rostlinám, které způsobují alergii, což v reálném životě není tak jednoduché. Těsně před sezónou nebo na jaře se tedy doporučuje začít s pitím přípravků ve formě aloe gelu nebo aloe nektaru.
 • Alergický výtok z nosu a spojivek - 3 – 4 x denně kapat do nosu nebo do spojivkového vaku kapky s obsahem aloe vera. Může to chvíli mírně štípat, ale tento pocit rychle vystřídá úleva.
 • Alergické kožní záněty, např. kontaktní ekzém - Na lokální kožní projevy je skvělý prostředek s aloe vera ve formě spreje. Na alergické vyrážky (např. i po štípnutí hmyzem) nastříkáme sprej a nepříjemné pocity svědění velmi rychle zmizí, rychle ustupuje i otok a vyrážka. Dalším výborným prostředkem na lokální alergické projevy je to vodnatý gel z aloe vera, který velmi rychle tlumí svědění a otok a zčervenání se rychle ztrácí. Můžeme použít i na tlumení svědění a zápalu u lupénky.

Aloe vera a trávení

Problémy s trávením má dnes prakticky každý člověk. Příčin je hned několik. Čím dál méně se pohybujeme, v naší stravě převažují potraviny živočišného původu, konzumujeme málo vlákniny, máme nedostatek minerálů a přijímáme velké množství škodlivých látek, jako jsou barviva a konzervační činidla. Jíme zbytečně mnoho živočišného tuku a sádla. Výsledkem je příliš mnoho lidí s nadváhou až obezitou, vysokým krevním tlakem, cukrovkou a různými chorobami trávicího traktu. Každý devátý Čech a každá desátá Češka jsou dnes ohroženi rakovinou tlustého střeva.

Čtěte také:Trávicí potíže - střevní záněty a rakovina střev

Kde všude Aloe vera pomůže

 • Pálení žáhy - pravidelné pití Aloe vera gelu odstraní nepříjemný pocit pálení žáhy především úpravou množství tvorby žaludeční kyseliny,
 • Nedostatečné trávení - Aloe vera pomáhá normalizovat celý proces trávení,
 • Zácpa - je velkým rizikovým faktorem pro vznik rakoviny tlustého střeva; pravidelné pití Aloe vera si poradí i s několik let trvající zácpou,
 • Průjem - zejména průjem, který je následkem nedostatečného trávení, nervozity a stresů, ale také virové průjmy, zejména u dětí; zvlášť dobrých účinků se dosahuje v případě dráždivého tračníku,
 • Vředová choroba žaludku a dvanácterníku - Aloe vera kromě výše uvedených vlastností urychluje hojení ran, tlumí bolest a krvácení, je tedy optimálním doplňkem základní léčby tohoto častého a opakujícího se onemocnění. Aloe má všeobecně baktericidní účinek - zabíjí bakterie. Tento účinek je velmi intenzivní a specifický na bakterii Helicobacter pylori, která se z velké části podílí na vzniku žaludečních vředů.
 • Nechutenství - Aloe vera normalizuje chuť k jídlu - zvýšenou chuť snižuje, sníženou naopak zvýší. Tento účinek je cenný zvláště u dětí, které trpí nechutenstvím.

Klinické studie prokázaly pozitivní přínos užívání Aloe vera při onemocnění cukrovkou.

Anti-cholesterol

Kvalitní Aloe vera má příznivý vliv na hladinu cholesterolu, což prokazuje řada klinických studií. Užívání aloe významně podporuje správnou činnost jater a tím tak napomáhá optimalizovat metabolizmus lipidů (tuků). Pozitivním výsledkem je snížení hladiny cholesterolu a ochrana organizmu před kardiovaskulárními onemocněními.

Aloe vera a pohybový aparát

Onemocnění pohybového ústrojí jsou velmi rozšířená a způsobují mnohé velmi bolestivé stavy a nespočet dní strávených na lůžku. Ke zvládnutí těchto problémů máme k dispozici skutečně širokou paletu možností – léky, masti, rehabilitační procedury, léčebné koupele atd. Kromě doporučení změny životního stylu (správná výživa, změna pohybového stereotypu, dostatek tělesného pohybu atd.) je však potřeba myslet také na prevenci pomocí přírodních látek.

Příkladem může být kombinace blahodárných účinků aloe vera s dalšími přírodními produkty - glucosaminem, chondroitin sulfátem, metylsulfonylmetanem (MSM) a přírodním vitamínem C, užívaná vnitřně ve formě roztoku. Při užívání je třeba upozornit na dodržování pitného režimu.

Čtyři základní součásti prevence vzniku osteoartrózy mají jedinečný účinek na pohybový aparát a zejména na klouby. Tento účinek je synergicky zesílený přítomností aloe vera, která má už sama o sobě schopnost tlumit bolest. Efekt této kombinace je opravdu výrazný a její vliv na zdravotní stav velmi příznivý: ustupuje bolestivost kloubů i tuhnutí svalstva. Díky přítomnosti MSM je působení proti bolestem kloubů velmi rychlé.

I samotná kombinace aloe vera a MSM k lokální aplikaci ve formě gelu má velmi dobrý účinek. Lze jej použít u bolestivých kloubů a svalů. Platí to také pro pokročilé formy osteoartrózy.

Velmi cenným účinkem Aloe vera je dobrá schopnost tlumit nežádoucí záněty v těle, zejména záněty poškozující kloubní chrupavku. Proto se také některé obsahové látky Aloe vera (diacerein) řadí mezi tzv. SYSADOA, tedy látky, které se užívají pro předcházení a doplnění léčby artrózy. Osteoarthróza je v současnosti nejčastějším onemocněním kloubů. Vyskytuje se převážně u osob středního a vyššího věku, výjimkou však nejsou ani mladší věkové kategorie. Osteoarthróza vede k výraznému zhoršení pohyblivosti kloubů, jejich následným bolestem a pokud není nasazena správná léčba, dochází až ke složitým operativním zákrokům s implantací kloubní náhrady. Aloe vera může pomoci předejít vážnému poškození kloubů.

Pomoc při paradentóze

Zánětem dásní v okolí zubů neboli paradentózou trpí mnoho lidí. Šťávu z Aloe vera je pro její výrazné protizánětlivé účinky možné využít k podpoře hojení postižených dásní.

Čtěte také: Jak na paradentózu

Aloe vera - protinádorová látka a její ochranný přínos

Nedávné výzkumy ukazují, že zejména díky obsahu tzv. lektinů a emodinu je Aloe vera schopna zpomalovat růst a dělení nádorových buněk. Další výzkumy by proto mohly potvrdit možnost jejího využití také v léčbě nádorových chorob.

Vnější účinky Aloe vera

Pomáhá hojit kožní poranění

Při aplikaci na poraněná místa působí Aloe vera gel mírně anesteticky a ulevuje tak od svědění a otoků. Rovněž má účinky antibakteriální a protiplísňové. Aloe vera výborně působí na prokrvení i těch nejhlubších vrstev pokožky.

V místě poranění zvyšuje přítok krve ke zraněným oblastem a stimuluje fibroblasty - kožní buňky zodpovědné za hojení ran. Používá se k hojení menších řezných ran, odřenin či natržených ústních koutků.

Minimalizuje poškození mrazem

V nedávné studii byl sledován vliv Aloe vera na omrzliny. Ukázalo se, že používání krému s obsahem Aloe vera snížilo až o polovinu počet případů, kdy bylo třeba provést amputaci tkáně. Autoři studie došli k závěru, že Aloe vera zabránila snížení přítoku krve do postižených oblastí, což je při omrzlinách příčinou ztráty tkáně.

Ochrana proti radiaci

Aloe vera má protektivní účinek při vystavení pokožky rentgenovému záření. Působí jako efektivní antioxidant, který ničí volné radikály vzniklé radiací a rovněž chrání dva důležité enzymy, které se uplatňují v antioxidačních procesech.

Popáleniny

Aloe vera se pozitivně uplatňuje při popáleninách malého rozsahu. Má pozitivní efekt u slunečních spálenin, u popálenin způsobených hořlavinou a radiací při léčbě rakoviny. Kromě přímého vlivu na tvorbu nového epitelu chrání též místo popáleniny před následnou bakteriální infekcí.

Působí příznivě při psoriáze (lupénce)

V odborném časopise Tropical Medicine and International Health byly zveřejněny výsledky kontrolované studie, ve které byl porovnáván efekt aplikace Aloe vera na psoriatická ložiska s aplikací placeba (neúčinné látky). Závěrem bylo konstatováno příznivé působení Aloe vera a v řadě případů i vyhojení ložisek.

Aloe vera a kosmetika

Účinky aloe vera v kosmetice jsou známé tisíce let. Už královna Kleopatra, proslulá svou krásou, používala k pěstění svého těla právě aloe vera a velmi dobře věděla, že nejen lokální účinky aloe vera jsou zázračné, ale i vnitřní užívání, pití aloe vera, tělu opravdu prospívá. Krása těla totiž vždy vychází z nitra. Máme-li zdravotní problémy, ať už psychického nebo fyzického rázu, můžeme používat tu nejlepší kosmetiku, natírat se těmi nejlepšími krémy, ale zářivého výsledku nedosáhneme.

Aloe vera je biologicky aktivní směs mnoha vitamínů, minerálních látek, aminokyselin a obsahuje i celou řadu dalších účinných látek, celkem je jich více než 200. Aloe vera odstraňuje z našeho těla přebytečné a škodlivé látky (detoxikuje), působí proti stresu, posiluje imunitu, působí protialergicky a protizánětlivě, odstraňuje bolest, urychluje hojení ran, zvyšuje výkonnost, prostě harmonizuje činnost celého organismu.

Používání kvalitních kosmetických přípravků z aloe vera má tyto účinky:

 • přirozeným způsobem proniká do spodních vrstev kůže, až ke kapilárám
 • váže na sebe vodu, tzn. že velmi účinně hydratuje
 • má vysokou výživnou hodnotu
 • odstraňuje z kůže přebytečné a škodlivé látky (např. zbytky chemikálií a léků se ukládají do kůže a následkem toho zejména starší pleť vypadá unaveně a "popelavě")
 • tlumí záněty
 • chrání pokožku před negativními vlivy
 • normalizuje (u starších lidí urychluje) cyklus tvorby buněk
 • normalizuje (u starších lidí urychluje) "cestu" buněk na povrch kůže
 • odstraňuje zrohovatělé, staré buňky na povrchu kůže

Můžeme tedy říci, že kosmetika s vysokým obsahem aloe vera má omlazující účinky na pleť, vyživuje ji, ochraňuje a zkrášluje.


 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 570 lidí

Mohlo by vás zajímat

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce