Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Ateroskleróza

( Redakce | přečteno: 213031x )

Ve většině civilizovaných zemích je ateroskleróza nejčastější příčinou úmrtí.

shutterstock.com

Návštěva lékaře

Velmi vhodné je zahájit léčbu ještě před vznikem komplikací. Většina lékařů již vyšetřuje hladinu cholesterolu z krve v určitém věku automaticky. Pokud se zjistí zvýšené hodnoty, je možné zahájit léčbu včas a předejít tak obtížím spojeným s rozvojem aterosklerózy.

Aterosklerotické poškození tepny zjišťuje lékař pomocí ultrazvuku nebo angiografie. Obě vyšetření jsou prakticky nebolestivá, ultrazvuk dokonce pro mnohé docela příjemný. Angiografie se používá nejčastěji pro vyšetření končetinových a srdečních tepen. Spočívá v aplikaci kontrastní látky do tepny, která je díky tomu dobře viditelná na rentgenovém snímku.

V léčbě aterosklerózy dominuje léčba její hlavní příčiny, tj. vysoké hladiny cholesterolu. Prvním léčebným zásahem je úprava Vašeho životního stylu a vhodná dieta (viz Co můžete sami). Pokud tato opatření nevedou k žádoucímu snížení hladiny, jsou na řadě léky.

K léčbě vysoké hladiny cholesterolu je možné použít řadu léků z několika skupin hypolipidemik (léků snižujících hladiny tuků v krvi). V současnosti jsou nejčastěji předepisovány statiny a fibráty, v menší míře pak niacin, probukol a pryskyřice (iontoměniče). Každá skupina léčiv působí na jiné úrovni metabolismu cholesterolu v lidském těle.  

K lékaři se můžete dostat i v důsledku komplikací aterosklerózy (viz Jaké jsou její příznaky). I tady je vhodné, vedle léčby komplikací, potlačení dalšího rozvoje aterosklerózy a tedy i vzniku dalších komplikací.

kapitola
Diskuse k článku
Miloslav
2x

Dobrý den, podívejte se do textu odstavce Prý existuje zlý a hodný cholesterol.... V předposledním řádku je zřejmě chyba - uveden "hodný " místo "zlého" cholesterolu. Zdraví MK.

mosha
2x

cholesterol je jenom jeden, těmi "zlými" a "hodnými" jsou lipoproteiny.

Jana

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce