Inzerce

Ateroskleróza

aktualizováno 4. dubna 2007, Redakce   |   přečteno: 198075x

Ve většině civilizovaných zemích je ateroskleróza nejčastější příčinou úmrtí.

Často se ptáte . . .

Dá se ateroskleróza zcela vyléčit?
Vznik aterosklerotických plátů je dosud nevratný. Vhodnou dietou a některými léky (např. statiny) lze však pláty zmenšit a tzv. stabilizovat, což má velký význam pro prevenci chorobných následků.

Jaká dieta je nejvhodnější?
V dietě je důležité především omezení živočišných tuků ve prospěch tuků rostlinných. Některé rostlinné tuky obsažené v tzv. středomořské dietě s vysokým obsahem olivového oleje hladinu krevního cholesterolu dokonce snižují.

Může se ateroskleróza vyskytnout i u dítěte?
Počáteční, vratná stádia aterosklerózy, tzv. tukové proužky (viz výše) se mohou vyskytnout i u dětí. S vhodnou životosprávou je proto vhodné začít již v nejranějším věku.

Jsem hubený a pravidelně sportuji. Můžu mít aterosklerózu ?
Právě jste uvedl dva dobré předpoklady pro snížení rizika rozvoje aterosklerózy. Snížené riziko ovšem ještě neznamená jistotu. Stále můžete mít ještě další rizikové faktory, které Vám aterosklerózu nakonec způsobí. Pokud chcete mít jistotu a včas zasáhnout vhodnou léčbou, bude asi nejrozumnější poradit se přímo s Vašim lékařem.

Prý existuje „zlý“ a „hodný“ cholesterol? Jaký je mezi nimi rozdíl?
Cholesterol putuje krví ve vazbě na tzv. lipoproteinové částice. Těchto částic známe několik druhu. Jedny přenášejí cholesterol z jater (kde se vytváří i skladuje) do ostatních tkání a další částice převážejí cholesterol zpět. Ten druhý typ patří k tzv. „hodnému“ cholesterolu, neboť snižuje ukládání tuků v cévách, tedy rozvoj aterosklerózy. Vysoká hladina prvního typu cholesterolu, tzv. „hodného“, riziko aterosklerózy naopak zvyšuje.

Léčím se s vysokým cholesterolem. Stačí léky nebo musím držet i dietu?
Dieta je nezbytnou součástí léčby. Pokud neomezíte příjem cholesterolu v potravě, je podávání léků prakticky bezvýznamné. Naopak vhodnou dietou můžete podávání léků zcela předejít.

ateroskleróza dědičná?
Ateroskleróza je způsobena především zvýšenou hladinou cholesterolu. Ta může být dědičná a je pak provázena výskytem těžké a léčbě vzdorující aterosklerózy často se projevující již v dospívání. Určité dispozice dědíme i tehdy, pokud se vyskytl srdeční infarkt nebo mozková mrtvice u našich rodičů a sourozenců.

K čemu je cholesterol dobrý?
Cholesterol je nezbytnou součástí všech buněk našeho těla. Podílí se na stavbě všech buněčných membrán, tvoří základ pro mnoho nepostradatelných hormonů. Těžko bychom se bez něj obešli. Jako všude jinde i zde ovšem platí, že všeho moc škodí.

Je ateroskleróza u cukrovkářů nebezpečnější?
Ano. Ateroskleróza probíhá u pacientů s nekompenzovaným diabetem, tzn. kolísavou a vysokou hladinou krevního cukru, rychleji s častějšími zdravotními následky. Důvodem je především škodlivější působení cholesterolu ovlivněného vyšší hladinou krevního cukru. Také z tohoto důvodu je nutné pečlivě kompenzovat zjištěný diabetes, tj. udržovat hladinu cukru na přijatelných hodnotách.

Jak se před aterosklerózou bránit?
Ateroskleróza je nejčastěji způsobena nevhodným životním stylem. Mnoho proto můžeme ovlivnit docela sami. Omezení příjmu cholesterolu v potravě, zákaz kouření, pravidelná pohybová aktivita, důsledná léčba cukrovky, patří k hlavním zásadám zvyšujícím naše šance na dlouhý a spokojený život.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Miloslav2 poděkování

Dobrý den, podívejte se do textu odstavce Prý existuje zlý a hodný cholesterol.... V předposledním řádku je zřejmě chyba - uveden "hodný " místo "zlého" cholesterolu. Zdraví MK.

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. prosince 2008, 18:48:47

mosha2 poděkování

cholesterol je jenom jeden, těmi "zlými" a "hodnými" jsou lipoproteiny.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. února 2009, 14:23:11

Jana

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

1. dubna 2010, 15:56:35


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.