Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Ateroskleróza

( Redakce | přečteno: 211049x )

Ve většině civilizovaných zemích je ateroskleróza nejčastější příčinou úmrtí.

shutterstock.com

Co dokážete sami

Dieta patří k jednomu ze základních způsobů, jak snížit koncentraci cholesterolu v krvi vlastní pomocí. Samostatně se uplatňuje především v úvodních fázích terapie, je však důležitá i jako doplněk k dalším léčebným postupům.

K hlavním zásadám patří kontrola denního příjmu cholesterolu. U zdravé populace by se měl pohybovat mezi 100–400 mg/den, u nemocných se zvýšenou hladinou cholesterolu se doporučuje průměrný denní příjem nejvýše 300 mg/den, což odpovídá zhruba jednomu vaječnému žloutku.

Kromě příjmu cholesterolu potravou má na koncentraci cholesterolu v krvi významný vliv i příjem tzv. saturovaného tuku (tj. především živočišných tuků). Cholesterol a živočišné tuky bývají přítomny v potravinách zpravidla současně, proto se omezení příjmu těchto složek týká většinou stejného druhu potravin.

V dietetoterapii zvýšené hladiny cholesterolu se doporučuje nejčastěji tzv. dvoustupňová dieta. V 1. stupni této diety se snažíme omezit podíl tuků v denním energetickém příjmu na 30 %, saturované tuky (živočišné tuky) by měly poskytovat nejvýše 10 % denní energetické potřeby. Denní příjem cholesterolu by měl být pod 300 mg.

Pokud tento dietní režim nevede k dostatečnému snížení koncentrace cholesterolu, přistupuje se ke 2. stupni, kdy se příjem cholesterolu snižuje pod 200 mg/den a saturované tuky tvoří nanejvýš 5 % denního energetického příjmu.

Pokud má být v nízkotučné dietě zachováno celkové optimální množství energie a není-li zvyšována nežádoucím způsobem dávka bílkovin, je deficit energie hrazen především prostřednictvím polysacharidů (tj. škrobu). Dávka bílkovin musí být udržována v optimálních doporučených hodnotách, jejich vysoký příjem totiž zatěžuje ledviny.

Kromě diety je důležitá i celková změna životního stylu. Dostatek pohybu, zákaz kouření, pravidelné lékařské prohlídky, zvláště trpíte-li cukrovkou nebo zvýšeným krevním tlakem.

kapitola
Inzerce
Diskuse k článku
Miloslav
2x

Dobrý den, podívejte se do textu odstavce Prý existuje zlý a hodný cholesterol.... V předposledním řádku je zřejmě chyba - uveden "hodný " místo "zlého" cholesterolu. Zdraví MK.

mosha
2x

cholesterol je jenom jeden, těmi "zlými" a "hodnými" jsou lipoproteiny.

Jana

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 67 lidí

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.