Inzerce

Ateroskleróza

( Redakce | přečteno: 205677x )

Ve většině civilizovaných zemích je ateroskleróza nejčastější příčinou úmrtí.

shutterstock.com

Co dokážete sami

Dieta patří k jednomu ze základních způsobů, jak snížit koncentraci cholesterolu v krvi vlastní pomocí. Samostatně se uplatňuje především v úvodních fázích terapie, je však důležitá i jako doplněk k dalším léčebným postupům.

K hlavním zásadám patří kontrola denního příjmu cholesterolu. U zdravé populace by se měl pohybovat mezi 100–400 mg/den, u nemocných se zvýšenou hladinou cholesterolu se doporučuje průměrný denní příjem nejvýše 300 mg/den, což odpovídá zhruba jednomu vaječnému žloutku.

Kromě příjmu cholesterolu potravou má na koncentraci cholesterolu v krvi významný vliv i příjem tzv. saturovaného tuku (tj. především živočišných tuků). Cholesterol a živočišné tuky bývají přítomny v potravinách zpravidla současně, proto se omezení příjmu těchto složek týká většinou stejného druhu potravin.

V dietetoterapii zvýšené hladiny cholesterolu se doporučuje nejčastěji tzv. dvoustupňová dieta. V 1. stupni této diety se snažíme omezit podíl tuků v denním energetickém příjmu na 30 %, saturované tuky (živočišné tuky) by měly poskytovat nejvýše 10 % denní energetické potřeby. Denní příjem cholesterolu by měl být pod 300 mg.

Pokud tento dietní režim nevede k dostatečnému snížení koncentrace cholesterolu, přistupuje se ke 2. stupni, kdy se příjem cholesterolu snižuje pod 200 mg/den a saturované tuky tvoří nanejvýš 5 % denního energetického příjmu.

Pokud má být v nízkotučné dietě zachováno celkové optimální množství energie a není-li zvyšována nežádoucím způsobem dávka bílkovin, je deficit energie hrazen především prostřednictvím polysacharidů (tj. škrobu). Dávka bílkovin musí být udržována v optimálních doporučených hodnotách, jejich vysoký příjem totiž zatěžuje ledviny.

Kromě diety je důležitá i celková změna životního stylu. Dostatek pohybu, zákaz kouření, pravidelné lékařské prohlídky, zvláště trpíte-li cukrovkou nebo zvýšeným krevním tlakem.

kapitola
Inzerce
Diskuse k článku
Miloslav
2x

Dobrý den, podívejte se do textu odstavce Prý existuje zlý a hodný cholesterol.... V předposledním řádku je zřejmě chyba - uveden "hodný " místo "zlého" cholesterolu. Zdraví MK.

mosha
2x

cholesterol je jenom jeden, těmi "zlými" a "hodnými" jsou lipoproteiny.

Jana

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 346 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problémy s erekcí má polovina mužů!

Myslíte si, že větu: "Miláčku, dnes ne, dnes jsem unavená," říkají častěji ženy než muži? Podle průzkumu agentury STEM/MARK je to jinak. V jedenačtyřiceti procentech případů tuhle výmluvu, jak se vyhnout sexu, použijí muži. Ženy mají absolutní převahu s větou: "Bolí mě hlava." Podle zmíněného průzkumu pánové používají výmluvu na únavu a přepracování, aby zakryli poruchu erekce. Trpí jí totiž 54 % mužů ve věku 35 – 65 let.

Více než polovina mužů má problémy s erekcí

Porucha erekce, nazývaná také erektilní dysfunkce znamená, že člověk není schopen pohlavního styku, protože nemůže dosáhnout nebo udržet erekci. Tento problém postihuje až 52 % mužů mezi 40 a 70 lety věku. Přes 70 % z nich není adekvátně léčeno. Nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je onemocnění cév, odhaduje se až 60 %.

Impotence

Nedostatečná tuhost mužského pohlavního údu patří k nejčastějším funkčním sexuálním poruchám. Alespoň někdy v životě se s tímto problémem setká naprostá většina mužů.

Cukrovka (diabetes)

Chtěla bych se zeptat, zda existují nějaké homeopatické léky, které by pomohly v léčení cukrovky. Alice

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.