Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Atopický ekzém (Atopická dermatitida)

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 496716x )

Atopickým ekzémem trpí 15 - 20 % Středoevropanů a jehož výskyt neustále stoupá. Ekzém nelze zcela vyléčit, ale důslednou prevencí a léčbou jej lze dostat pod kontrolu a v řadě případů i dlouhodobě zahojit.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Neškrábej se!

Zrušte atopický ekzém, přeje si nejedna maminka po mnoha probdělých nocích, kdy místo spánku konejší své škrábající se dítě. Zrušte atopický ekzém, přeje si totéž dítko, již o něco starší, když se dozví, že mu rodiče nesmí koupit psa a že se stále musí něčím mazat. Zrušte atopický ekzém, přeje si mladý člověk, když zjistí, že musí kvůli ekzému změnit své zaměstnání a koníčky.

Atopický ekzém (někdy nazývaný též atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém), je chronické, svědivé kožní zánětlivé onemocnění, které je způsobeno nejen alergicky, ale i nealergicky. U atopiků je totiž vrozená porucha ve funkci kožní bariéry. Takováto kůže je sušší a dráždivější, snadno na ni působí a přes ni pronikají látky ze zevního prostředí. Kromě toho je v této kůži odchylná nervová reaktivita. Výsledkem je výrazná pohotovost k zánětu a snížený práh pro svědění. Svědění nutí ke škrábání, které ekzém nejen přímo zhoršuje, ale může roznášet po kůži mikroby, tzn. infekci. U někoho převažuje alergická, u jiného zase nealergická složka, takže je řada atopiků bez alergie na vzdušné, potravinové či jiné alergeny. Rozhodně není atopický ekzém přenosný, infekční. Často se s atopickým ekzémem vyskytují i další atopická onemocnění - alergie, jako jsou senná rýma, astma, alergické záněty spojivek, dutin, zažívacího ústrojí, dále kopřivky, migrény.Název pochází z řečtiny atopos a vyjadřuje něco, co nefunguje správně, tedy něco atypického. U atopického ekzému jsou skutečně odchylky - imunitní, kožní i nervové. Je to velmi časté onemocnění na celém světě a stále ho přibývá. Postihuje ve střední Evropě asi 15 - 20% lidí, což platí i pro ČR.Výskyt stoupá díky změnám domácího, pracovního a obecně životního prostředí i životního stylu. Uplatňuje se převaha pobytu ve městech, v uzavřených prostorách, změny stravování, barviva a jiná aditiva v potravě, nižší promořenost infekcemi, industrializace, chemizace, automobilismus, větší výskyt pylů plevelů na neudržovaných travnatých plochách, prašnost, roztoči a plísně v bytech atd.Většinou začíná atopický ekzém v kojeneckém či dětském věku, menší procento vzniká v dospělosti. V průběhu dospívání se průběh obvykle zmírňuje či ekzém zcela vymizí. Tam, kde je silná dědičná zátěž, přítomnost alergie na mnohé látky (tzv. polyvalentní alergie) a nedostatečně zvládání zánětu/ekzému v dětském věku, přetrvává ekzém do dospělosti. Z hlediska tohoto vývoje se hovoří o tzv. atopickém pochodu, kdy na počátku je dítě pouze s ekzémem bez alergie, postupně se přidružují alergie na vzdušné, potravinové a další alergeny a v nejtěžších případech vzniká u dospělého atopika autoimunita, tj. alergická/imunologická reakce na vlastní buňky. Což je velmi těžký a obtížně zvladatelný stav. Proto je tak důležitá včasná léčba a především prevence, aby se tento nepříznivý vývoj zbrzdil či k němu vůbec nedošlo.

partner_1.png

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
sara
2x

Pokud máte ověřeno, že Váš problém je v kontaktu pokožky a látky vyvolávající u Vás alergii, nezaměnitelnou roli v předcházení problému hraje tkzv. bariérový krém. Jedná se o přípravek, který na i v pokožce vytvoří mikrofilm a ten nepropustí alergen dovnitř. Jsou to vlastně takové neviditelné rukavice. V lékárně jej zakoupíte pod názvem např. Dermaprotekt, nebo Dermaguard.

Ivana
3x

Tak ten už sem vyzkoušela,ale můžu říct že mi to moc nepomohlo.Jelikož moje ruce se hodně podráždí u věšení naškrobených záclon ,protože ty samozřejmě každý škrobí,použila jsem ho ,ale očekávaný výsledek za vynaložerné peníze se vůbec nedostavil.Takže bych řekla že až tak účinný není a pro mě teda zbytečný.

Lucie
1x

Je mi 22 let a jsem atopikem už od narození, vyzkoušela jsem všechny možné mastičky a krémy a sprchové gely a jedinné co mi pomohlo je, když jsem tento rok narazila na dermaintense krém od LR. To je opravdu to jediné co mi pomohlo, nevím jak vám, ale veškeré jiné věci zabrali jenom na chvilku, opravdu po tom co jsem začala použivat LR tak nemám problém, kdybyste chtěli více informací klidně napiště na Mrkosova.lucie@seznam.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 198. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

27%
73%
Zatím hlasovalo 108 lidí

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce