Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Atopický ekzém (Atopická dermatitida)

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 502002x )

Atopickým ekzémem trpí 15 - 20 % Středoevropanů a jehož výskyt neustále stoupá. Ekzém nelze zcela vyléčit, ale důslednou prevencí a léčbou jej lze dostat pod kontrolu a v řadě případů i dlouhodobě zahojit.

shutterstock.com

Jaké jsou příznaky

Atopický ekzém

Jak ekzém poznáte ? Není to tak snadné a některé případy jsou oříškem i pro zkušeného lékaře. Projevy jsou totiž pestré a v průběhu času i proměnlivé. Typické jsou silně svědivé pupínky a puchýřky. Ale také začervenalá, šupící se, oválná ložiska, např. na pažích či bércích. Anebo jen suchá popraskaná kůže, např. na bříškách prstů nebo za ušima. Atopický ekzém má mnoho podob. Střídají se období zlepšení a zhoršení. Ke stanovení diagnózy je nejlépe navštívit odborného kožního lékaře - dermatologa.


Ekzém kojenecký se objevuje se v kojeneckém věku, obvykle okolo 3. měsíce. Pupínky a puchýřky až mokvavé plochy bývají na obličeji, krku, třecích partiích rukou a nohou. Většinou ustává do školního věku. Přetrvává-li, pak tento ekzém dětský postihuje místa „ohybu“ - loketní a zákolenní jamky, zápěstí, nárty. Perspektiva je v zásadě příznivá, neboť okolo puberty ekzém u většiny přechází do klidového stádia bez zjevného kožního postižení.


Ekzém dospělých může přetrvávat z dětství anebo vzniknout až v dospělosti. Nejvíce bývají postiženy ruce, hlava a krk. Předpovědět, jak se bude onemocnění v budoucnu vyvíjet, není úplně možné. Ví se však, že horší průběh mívá ten, u koho ekzém vznikl v časném kojeneckém věku, probíhal těžce i v dětství, objevily se u něj dýchací či potravinové alergie a má příbuzné s alergiemi.

partner_1.png

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
sara
2x

Pokud máte ověřeno, že Váš problém je v kontaktu pokožky a látky vyvolávající u Vás alergii, nezaměnitelnou roli v předcházení problému hraje tkzv. bariérový krém. Jedná se o přípravek, který na i v pokožce vytvoří mikrofilm a ten nepropustí alergen dovnitř. Jsou to vlastně takové neviditelné rukavice. V lékárně jej zakoupíte pod názvem např. Dermaprotekt, nebo Dermaguard.

Ivana
3x

Tak ten už sem vyzkoušela,ale můžu říct že mi to moc nepomohlo.Jelikož moje ruce se hodně podráždí u věšení naškrobených záclon ,protože ty samozřejmě každý škrobí,použila jsem ho ,ale očekávaný výsledek za vynaložerné peníze se vůbec nedostavil.Takže bych řekla že až tak účinný není a pro mě teda zbytečný.

Lucie
1x

Je mi 22 let a jsem atopikem už od narození, vyzkoušela jsem všechny možné mastičky a krémy a sprchové gely a jedinné co mi pomohlo je, když jsem tento rok narazila na dermaintense krém od LR. To je opravdu to jediné co mi pomohlo, nevím jak vám, ale veškeré jiné věci zabrali jenom na chvilku, opravdu po tom co jsem začala použivat LR tak nemám problém, kdybyste chtěli více informací klidně napiště na [email protected]


Celkový počet příspěvků v diskusi: 198. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce