Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Atopický ekzém (Atopická dermatitida)

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 501897x )

Atopickým ekzémem trpí 15 - 20 % Středoevropanů a jehož výskyt neustále stoupá. Ekzém nelze zcela vyléčit, ale důslednou prevencí a léčbou jej lze dostat pod kontrolu a v řadě případů i dlouhodobě zahojit.

shutterstock.com

První pomoc

Pokud u Vás převažuje suchost kůže, ekzém je jen mírný, a nebo, než navštívíte lékaře, můžete „podpůrnou léčbu“ zvládnout i sami pomocí volně prodejných prostředků.


Přehled podpůrné léčby

Základními léčebnými prostředky jsou tzv. emoliencia - promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. Kůži zvláční, promastí, hydratují, chrání proti zevním vlivům. Působí i preventivně, proto je používejte jak v období „klidu“, tak jako doplněk k ekzémovým lékům (z léčebné dermokosmetiky jsou to např. řady Lipikar, Multilind, Exomega, Atoderm, Lipobase, Excipial, Balneum, Linola, Oilatum, Physiogel, Trixera, Leciderm, konopné prostředky Cutis Help a Cannaderm, aj.). Také koupele jsou vhodné, hlavně u dětí. Univerzálně můžete používat léčebné koupelové oleje, které mají navíc detergentní účinky, takže mají i mycí schopnosti (Linola, Oilatum Balneum Hermal, Balmandol). U dospělých je vhodnější než koupel je přímo nanést na kůži, nechat chvilku působit a jen lehce osprchovat. U akutnějších se používají koupele hypermanganové, otrubové, škrobové, ev. solné, bylinné. Ale o jejich výběru se raději napřed poraďte s lékařem. Léčebnou koupel provádějte maximálně 10 minut, jinak kůže nabobtnává a přesušuje se.

Běžná hygiena stačí sprchováním chladnější vodou, a to jen velmi krátce - okolo 3 minut. Pak kůži zlehka, šetrně, avšak důkladně osušte (odpařující se zbytky vody kůži vysušují). V případě léčebných olejů sušte kůži tak, aby na ni olej zůstal jako film. Do 3 minut pak promazejte nebo naneste léčebné masti od lékaře - lépe se vstřebají a zabrání vysušení. Koupele i promazávání snižují bakterie na kůži, svědění, obnovují ochrannou kožní bariéru, napomáhají léčbě a prevenci.

Při otoku či mokvání na malé ploše (např. obličej) můžete použít tzv. odpařující obklady, např. s borovou vodou nebo Jarischovým roztokem. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit. A takto se několikrát tento postup opakuje. Komfortnější je forma spreje, kdy se postřikem, podobně jako rosení květin, aplikují termální léčebné vody (La Roche Possay, Avéne). Tím se kůže ochlazuje, zmírňuje se zánět i mokvání.

Ke zmírnění zánětu můžete použít léčebné pasty. Ale pozor, nejedná se o nějaké zubní pasty. Výraz pasta znamená, že mast či krém obsahuje práškové látky jako zinek či talek. Patří k nim jednak klasická zinková pasta, Endiaron pasta s dezinfekční přísadu, Ichthyo Care či Ictamo pasta s protizánětlivým ichthamolem, Tanno-Hermal lotio se zklidňujícím taninem atp. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání. Používají se tak často během dne, jak je třeba, tj. nemají žádná bezpečnostní omezení.

Jako obecné pravidlo si zapamatujte, že jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nedávejte na větší plochy, ale napřed proveďte test snášenlivosti. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. před ucho nebo na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa.

Výše uvedené prostředky jsou volně prodejné v lékárnách. O jejich výběru se můžete poradit s lékařem, případně s lékárníkem. Nevhodné jsou ale prostředky parfémované a buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů. Například heřmánek či propolis vedou často k alergii, takže kromě atopického ekzému byste si "pořídili" ještě ekzém kontaktní.

Pokud Vás kůže či ekzém silně svědí nebo máte současně slizniční alergické potíže, můžete si v lékárně koupit „protialergické“ tabletky - antihistaminika. To neznamená, že hodíte za hlavu všechna preventivní opatření v domnění, že tento lék alergii zablokuje. Rozhodně však reakci a zánět přitlumí. Tyto léky působí především proti alergickým projevům na sliznici (oči, nos, dýchací cesty, atp.). Účinnost protisvědivého působení na kůži je u někoho větší, u jiného menší, protože univerzální lék zcela tlumící svědění neexistuje.

partner_1.png

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
sara
2x

Pokud máte ověřeno, že Váš problém je v kontaktu pokožky a látky vyvolávající u Vás alergii, nezaměnitelnou roli v předcházení problému hraje tkzv. bariérový krém. Jedná se o přípravek, který na i v pokožce vytvoří mikrofilm a ten nepropustí alergen dovnitř. Jsou to vlastně takové neviditelné rukavice. V lékárně jej zakoupíte pod názvem např. Dermaprotekt, nebo Dermaguard.

Ivana
3x

Tak ten už sem vyzkoušela,ale můžu říct že mi to moc nepomohlo.Jelikož moje ruce se hodně podráždí u věšení naškrobených záclon ,protože ty samozřejmě každý škrobí,použila jsem ho ,ale očekávaný výsledek za vynaložerné peníze se vůbec nedostavil.Takže bych řekla že až tak účinný není a pro mě teda zbytečný.

Lucie
1x

Je mi 22 let a jsem atopikem už od narození, vyzkoušela jsem všechny možné mastičky a krémy a sprchové gely a jedinné co mi pomohlo je, když jsem tento rok narazila na dermaintense krém od LR. To je opravdu to jediné co mi pomohlo, nevím jak vám, ale veškeré jiné věci zabrali jenom na chvilku, opravdu po tom co jsem začala použivat LR tak nemám problém, kdybyste chtěli více informací klidně napiště na [email protected]


Celkový počet příspěvků v diskusi: 198. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce