Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Bolesti zad mohou mít mnoho příčin. Na co si dávat pozor?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1692x )

V dnešní době bychom asi těžko hledali někoho, koho by sem tam nepotrápily bolesti zad. Bolest zad může mít různé příčiny, poměrně často si za ně můžeme sami. Pokud nás tyto problémy trápí opakovaně, jedná se o jasný signál organismu, že dlouhodobě a systematicky děláme něco špatně.

shutterstock.com

Častý odpočinek

Jestliže celé hodiny posedáváte před televizí, je to to nejhorší pro dolní část páteře, protože v této pozici jsou svaly povolené a nedokážou se posílit. A pokud vás už předtím bolelo v zádech, pak takové sezení a časté odpočívání po delší dobu může bolest jen prodloužit či dokonce přímo zhoršit. Nemusíte se hned vzdávat svého oblíbeného večerního programu v televizi, myslete ale na to, že dlouhodobé sezení na gauči vašemu tělu rozhodně neprospívá. Odborníci proto doporučují zvednout se z pohovky aspoň každou půlhodinu a udělat si několik cviků, aby se svaly protáhly.

Trávicí obtíže

Bolesti hrudníku a zad jsou často úzce spjaty také se špatnou funkcí zažívání. Přestože jde o záležitost žaludku a střev, není výjimkou, že se špatné zažívání ozve v podobě úporných bolestí bederní páteře nebo hrudníku. Tyto bolesti mohou být chronické a lidé je většinou přikládají blokádám či špatnému držení těla. Mnohdy by ale stačila úprava jídelníčku.

Kouření

Opakované a vracející se bolesti zad mohou souviset dokonce i s kouřením. Kouření totiž nejenže zvyšuje vnímání bolest, ale vede také k většímu opotřebení chrupavek. Nikotin navíc omezuje zdravý průtok krve v celém těle, což samozřejmě platí i pro obratle a meziobratlové ploténky, jejichž stav se může zhoršovat, a tím vyvolávat zánět a bolest.

Zánět močových cest

Bolest dolní, horní i boční části zad může doprovázet infekci močového měchýře. Tyto bolesti mohou být velmi výrazné a nepříjemné a mohou také upozorňovat na to, že se infekce rozšířila i do ledvin, při které budete pociťovat velkou bolest zad, která vás velmi rychle dokáže vyřadit z provozu. Je proto třeba myslet na to, že pokud zánět močových cest podceníte, nenavštívíte včas lékaře nebo nedodržíte řádně léčbu, mohou nastat komplikace. Bez řádné léčby se množení bakterií nezastaví a začnou se z močového měchýře šířit právě do ledvin.

Psychická nepohoda a stres

Je až s podivem, kolik zdravotních problémů přináší dlouhodobý stres. Mimo jiné má vliv na špatné držení těla. Naše svaly jsou totiž neustále napjaté a nedovolují nám dosáhnout patřičného uvolnění. Odbourat stres není jednoduché. Aspoň se o to ale pokuste a každý den si sami pro sebe vymezte pár minut. Najděte si svou relaxační techniku a té se denně věnujte. Zapojte i pravidelné posilování zádového svalstva a uvidíte, že úleva se brzy dostaví.

Zvedání těžkých břemen

Další příčinou bolestí páteře může být přehánění fyzické aktivity. Ale nemusí to být jen to. Bolest zad může způsobovat i časté zvedání většího dítěte nebo například nošení dětí na ramenou - “na koni”. Zvedání příliš těžkých břemen či opakované shýbání může vyvolat bolest zad a svalové napětí. Vyhnout se zvedání těžších věcí není vždy možné, ale můžete to dělat správně tak, abyste svá záda šetřili. To znamená nezvedat věci v předklonu, ale vždy si hlídat, zda jsou záda rovná a tíhu zvedání břemene přenést na nohy, teda “netahat” zády, ale nohama z podřepu. Důležité je také si uvědomit, že každý unese jinou váhu. Pokud jste drobnějšího vzrůstu, nebojte se při nošení těžkých věcí požádat o pomoc silnější členy rodiny či kolegy.

První pomoc při bolesti zad

Pokud už se vám stane, že vás překvapí náhlá bolest zad, nepropadejte panice a zkuste se s ní vypořádat. Úlevu přinese tzv. suché teplo, které zaručí pomalé povolování strnulých a stažených svalů, díky čemuž akutní blokáda postupně odezní.
„Na bolavá záda můžete přiložit také nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás a krátkodobě lze užít nesteroidní antirevmatikum (např. ibuprofen), v kombinaci s vitamíny skupiny B ve vysokých dávkách“, říká MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol. Pokud bolest spontánně nepoleví do 2 týdnů či se opakuje, neodkládejte návštěvu fyzioterapeuta.

Zdroj: www.bezbolestizad.cz

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti zad a kloubu.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Chiropraxe II.

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Bolest kolenních kloubů

Je mi 22 let a již delší dobu mě pobolívají kolenní klouby. V lékárně mně poradili "želatinu". Existuje několik různých léků, které ji obsahuji. Nevim, podle čeho si vybírat a jak dlouho je potřeba ji užívat. Dalším problémem je její cena. Hradí na ni něco pojišťovna, nebo existuje i něco levnějšího? Eva

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce