Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Borůvka

(Mgr. František Červenka | přečteno: 23058x )

Víte že pravidelná konzumace plodů borůvky se blahodárně projeví na Vašem zraku? Zvláště trpíte-li např. krátkozrakostí.

Borůvky

Zrak jako rys!

Víte že pravidelná konzumace plodů borůvky se blahodárně projeví na Vašem zraku? Zvláště trpíte-li např. krátkozrakostí. A že nálev z listů poslouží při slabé cukrovce stejně jako inzulín?

Jak působí?

Borůvka obsahuje látky zvané třísloviny, které při styku s pokožkou působí svíravě. Tyto látky jsou obsaženy jak v listech tak plodech. Působí proti průjmům, zánětům dutiny ústní, snižují v krvi koncentraci cukru a cholesterolu. Listy dále obsahují flavonoidy a chróm. Modrý pigment nalezený v plodech má protivředovou aktivitu a působí ochranně na žaludek. Pomáhá proti otokům, zánětům a zlepšuje vidění.

Co se sbírá?

Z rostliny se používají sladké plody, které lze konzumovat přímo, nebo se dále zpracovávají. Obsahují vitamíny, barviva a minerály. Další část sběru tvoří sušené listy, ze kterých se připravuje čaj.

Jak se v těle projeví?

Pravidelná konzumace plodů Vám pomůže zlepšit vidění, včetně vidění v noci. Plody dále zlepší poškozenou sítnici, křečové žily, aterosklerózu (kornatění tepen), žilní nedostatečnost, otoky a hemeroidy. Listy a plody Vám pomohou při léčbě angíny, diabetu (cukrovky), artritidy (zánětu kloubů) a dermatitidy (zánětu kůže). Celkově podpoří prevenci onemocnění zažívacího traktu, ledvin a močových cest. Lokálně Vás zbaví zánětů v dutině ústní.

Možná rizika?

Jsou minimální. Nebyly u lidí pozorovány, pouze u zvířat a to ve vysokých dávkách. Zvýšené opatrnosti však dbejte, užíváte-li doplňky na snížení koncentrace cukru v krvi. Užíváte léky na cukrovku? O vhodnosti použití těchto přípravků pro Vás se poraďte s lékárníkem nebo lékařem.

Mám to brát?

Máte problémy s viděním, žílami či otoky? Trpíte šeroslepostí, krátkozrakostí či máte poškozenou sítnici? Užívejte běžnou denní dávku sušených plodů, což je 20- 60 gramů, popřípadě nějaký potravní doplněk s extraktem z plodů. V případě poškození sítnice je vhodné podávat dvakrát denně 160 mg extraktu.

Trpíte průjmy, zažívacími poruchami a záněty? Máte cukrovku? Připravujte si čaj zalitím 1 gramu listů 150 ml horké vody a nechte 5-10 minut odstát. Pijte šálek dvakrát denně.

Foto: http://botanika.wendys.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
MiK

Ahoj natrhám vám borůvky a zanesu až do domu. Moje borůvky mají pozitivní energii. Proč? Mrkněte na www.boruvky.unas.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce