Inzerce

Borůvka

(Mgr. František Červenka | přečteno: 22455x )

Víte že pravidelná konzumace plodů borůvky se blahodárně projeví na Vašem zraku? Zvláště trpíte-li např. krátkozrakostí.

Borůvky

Zrak jako rys!

Víte že pravidelná konzumace plodů borůvky se blahodárně projeví na Vašem zraku? Zvláště trpíte-li např. krátkozrakostí. A že nálev z listů poslouží při slabé cukrovce stejně jako inzulín?

Jak působí?

Borůvka obsahuje látky zvané třísloviny, které při styku s pokožkou působí svíravě. Tyto látky jsou obsaženy jak v listech tak plodech. Působí proti průjmům, zánětům dutiny ústní, snižují v krvi koncentraci cukru a cholesterolu. Listy dále obsahují flavonoidy a chróm. Modrý pigment nalezený v plodech má protivředovou aktivitu a působí ochranně na žaludek. Pomáhá proti otokům, zánětům a zlepšuje vidění.

Co se sbírá?

Z rostliny se používají sladké plody, které lze konzumovat přímo, nebo se dále zpracovávají. Obsahují vitamíny, barviva a minerály. Další část sběru tvoří sušené listy, ze kterých se připravuje čaj.

Jak se v těle projeví?

Pravidelná konzumace plodů Vám pomůže zlepšit vidění, včetně vidění v noci. Plody dále zlepší poškozenou sítnici, křečové žily, aterosklerózu (kornatění tepen), žilní nedostatečnost, otoky a hemeroidy. Listy a plody Vám pomohou při léčbě angíny, diabetu (cukrovky), artritidy (zánětu kloubů) a dermatitidy (zánětu kůže). Celkově podpoří prevenci onemocnění zažívacího traktu, ledvin a močových cest. Lokálně Vás zbaví zánětů v dutině ústní.

Možná rizika?

Jsou minimální. Nebyly u lidí pozorovány, pouze u zvířat a to ve vysokých dávkách. Zvýšené opatrnosti však dbejte, užíváte-li doplňky na snížení koncentrace cukru v krvi. Užíváte léky na cukrovku? O vhodnosti použití těchto přípravků pro Vás se poraďte s lékárníkem nebo lékařem.

Mám to brát?

Máte problémy s viděním, žílami či otoky? Trpíte šeroslepostí, krátkozrakostí či máte poškozenou sítnici? Užívejte běžnou denní dávku sušených plodů, což je 20- 60 gramů, popřípadě nějaký potravní doplněk s extraktem z plodů. V případě poškození sítnice je vhodné podávat dvakrát denně 160 mg extraktu.

Trpíte průjmy, zažívacími poruchami a záněty? Máte cukrovku? Připravujte si čaj zalitím 1 gramu listů 150 ml horké vody a nechte 5-10 minut odstát. Pijte šálek dvakrát denně.

Foto: http://botanika.wendys.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
MiK

Ahoj natrhám vám borůvky a zanesu až do domu. Moje borůvky mají pozitivní energii. Proč? Mrkněte na www.boruvky.unas.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 314 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je jednou z nejdůležitějších látek, vyskytujících se v živočišných buňkách. Je nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje jako reaktivátor buněčné energie.

Listnatec ostnitý

Větvičky listnatce byly používány jako metlička k čištění řeznických špalků. Odtud i jeho anglické synonymum - Butcher's Broom (řeznický smeták).

Jablečný ocet

Ocet všichni dobře známe. Neobejde se bez něj snad žádná kuchyně. Jablečný ocet ale užijeme nejen v kuchyni. Používá se již po staletí jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek.

Konjugovaná kyselina linolenová (CLA)

Snažíte se shodit nějaká ta přebytečná kila? Cvičíte a potřebujete něco, co by Vám pomohlo pomoci s nabíráním svalové hmoty? Potom by pro Vás mohla být vhodná CLA.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.