Inzerce

Cévní mozková příhoda - rozpoznejte včas její příznaky

aktualizováno 29. října 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 14454x

Cévní mozková příhoda (též ictus, mozková mrtvice nebo mozkový infarkt) je náhle se rozvíjející postižení určité části mozkové tkáně, které vzniká v důsledku poruchy mozkového krevního oběhu. Podle mechanismu vzniku se mozkové příhody dělí na ischemické (dojde k uzávěru mozkové tepny sraženinou) a hemoragické neboli krvácivé (dochází k porušení stěny mozkové cévy, a to způsobuje krvácení do mozku či mozkových obalů). Mozkový infarkt je akutní onemocnění a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

foto: shutterstock.com

Cévní mozková příhoda postihuje i osoby produktivního a mladšího věku

Cévní mozkové příhody jsou druhou nejčastější neúrazovou příčinou úmrtí a ročně postihnou až milion Evropanů. V České republice je úmrtnost na cévní mozkové příhody ve věku do 65 let ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy dvojnásobná a dosahuje maxima u mužů ve věku mezi 49 a 65 lety. Statistiky uvádí, že jen v Česku umírá na cévní mozkovou příhodu každý den 32 osob. Četnost výskytu se zvyšuje s věkem, ovšem zatímco dříve se mozková příhoda týkala ve většině případů starších osob, dnes není ani mladý pacient výjimkou. Příčinou bývá často  nezdravý životní styl.
„Kouření, nedostatek pohybu, tučná strava a u žen s poruchou krevní srážlivosti může být na vině i hormonální antikoncepce,“ vyjmenovává rizikové faktory MUDr. Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze.

Čtěte také: Pavla:Mozková mrtvice mi zabrzdila život tři měsíce před promocí

Cévní mozkové příhodě lze předcházet

K velmi častým příčinám cévní mozkové příhody se řadí ateroskleróza (cévy jsou ucpávány některými typy tuků a cholesterolu, které poškozují cévní stěnu ).
K preventivním opatřením se tedy řadí odstranění příčin aterosklerózy - změna v jídelníčku se  snížením množstvím tuků,  cholesterol a naopak zvýšením  množství zeleniny, ovoce, luštěnin. Důležité je i dodržování pitného režimu a pravidelné fyzické aktivity. Zcela nevhodné je kouření. Ovlivnitelným rizikovým faktorem je rovněž vysoký krevní tlak, v případě pacientů s vysokým krevním tlakem hraje významnou roli jeho včasná diagnostika a následná léčba.

Čtěte také: 20 zajímavostí o mozku

Jak rozpoznat cévní mozkovou příhodu?

„Cévní mozková příhoda má často mnoho projevů neurologického původu, existuje i tzv. asymptomatická, tedy bezpříznaková mozková příhoda. Závisí na postižené oblasti mozku. Příznaky tak u jednotlivých pacientů mohou být velmi rozmanité, společné je však to, že jsou náhlé a vždy jde o závažný stav,“ zdůrazňuje MUDr. Libor Musil.

příznaky CMPMezi příznaky mozkové mrtvice patří:

 • potíže s mluvením či porozuměním řeči – pacient se špatně vyjadřuje, hledá slova, je mu špatně rozumět, popř. nerozumí okolí, nejde mu číst či psát;

 • slabost, náhlá necitlivost některé části těla, porucha hybnosti – nelze ovládat ruku, nohu (typická je porucha hybnosti horní a dolní končetiny na jedné straně těla), pacient zakopává, vypadávají mu věci, cítí se nemotorný, nemůže se usmát, má povislý koutek (mohou mu samovolně vytékat sliny), může ho brnět tvář;

 • výpadek  zorného pole, dvojité vidění

 • závratě, problémy s chůzí, rovnováhou;

CMP

Americká společnost pro cévní mozkové příhody stanovila jednoduchý test pro diagnostiku základních projevů cévní mozkové příhody, jedná se o tzv. FAST TEST.

FAST TEST

F    Face (tvář) - postižený má ochrnutou  spodní část poloviny obličeje - povislý koutek ; požádejte postiženého, aby se usmál a ukázal zuby

A    Arm (paže) - ochrnutí paže; poproste pacienta o natáhnutí rukou s dlaněmi otočenými vzhůru - postižená končetina klesá

S    Speech (řeč) - narušená schopnost slovní produkce, obtížné porozumění řeči; či kombinace obojího - řekněte, aby postižený vyslovil jednoduchou větu

T    Time (čas) - co nejrychlejší transport do zdravotnického zařízení.

Pokud postižený není schopen vyhovět prosbám popsaným výše, je nutné vyhledat odbornou péči. Akrostich FAST rovněž upozorňuje na další důležitou skutečnost, a tou je rychlost.
„Každou minutu zaniká obrovské množství  nervových buněk a  jejich  spojení,“ upozorňuje MUDr. Libor Musil a dodává, že „skutečně zásadní je, aby byla pacientovi poskytnuta pomoc co nejrychleji. Jestliže je  to možné  pak, se pacientům podává trombolýza, tedy léčebná metoda používaná k rozpuštění akutního uzávěru některé z mozkových tepen, může být provedena pouze do 4 a půl hodiny od vzniku příznaku, další léčebné metody ještě za 6 až 8 hodin.“

Rozhoduje čas

Následky cévní mozkové příhody se odvíjí od rozsahu postižení, záleží také na tom, kdy je pacientovi podán lék. V případě ischemické formy příhody je podán lék na rozpouštění krevní sraženiny, v případě formy hemoragické jsou  vyvíjeny léky na potlačení krvácení. Pokud je krvácení masivní, přistupuje se  někdy k chirurgickému zákroku, jinak by mohlo dojít k otoku mozku. Škála následků je široká – od úplného uzdravení až po kóma nebo dokonce smrt. Mezi méně závažné následky patří lehké poruchy hybnosti jedné ruky či nohy, porucha citlivosti. Těžkým postižením je pak plegie (úplná ztráta hybnosti) jedné končetiny či hemiplegie (ztráta hybnosti pravé nebo levé poloviny těla). K závažným následkům patří rovněž poruchy řeči (schopnost mluvit, schopnost porozumět řeči), psaní a poruchy  vědomí -  jak  úrovně , tak obsahu.

Čas není důležitým činitelem pouze v případě transportu do nemocničního zařízení, ale rozhoduje i při následné rehabilitaci. Nutno si uvědomit, že od okamžiku stabilizace stavu pacienta začíná dlouhodobý proces rehabilitace a nelze očekávat pokroky ze dne na den. Celková rehabilitace může trvat měsíce, ale i roky, někdy dokonce po zbytek života. Někteří pacienti zůstávají doživotně odkázání na pomoc druhých.

MUDR.Musil„Při rehabilitaci spolupracuje tým odborníků – lékaři, fyzioterapeuti, ergoterapeuti a logopedi. Součástí multidisciplinárního týmu by měl být i psycholog a sociální pracovník. Cílem rehabilitace je pak dosažení co nejvyšší možné soběstačnosti a možnosti vést co nejkvalitnější život. Často se povede i úplná integrace pacienta zpět do zaměstnání,“ uzavírá MUDr. Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze, která se na rehabilitaci osob po cévní mozkové příhodě specializuje.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 280 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

  Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

 • jana (Pravda o endoprotézách: I nejlepší kloubní náhradu dostanete zadarmo ) 23. září 2019, 09:41:48

  Dotaz-je někde uzákoněno, že do 65let smí člověk dostat lepší kyčelní kloub a pak již… Diskutovat

 • Kukuc (cipralex) 23. září 2019, 14:07:51

  Ahoj, mam to podobne, jak to dopadlo u tebe? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.