Inzerce

Děti, které nesnídají, se hůř učí

( Renata Vyšínová | přečteno: 12135x )

Za některé poznámky v žákovské knížce můžete vy. Asi jste nedohlédli na to, jestli se školáček nasnídal. Hlad teď může za jeho nepozornost a nesoustředěnost, kterou učitelé "pokutují" poznámkou. Jaká by tedy měla snídaně být, aby mělo dítě dost energie?

shutterstock.com

Málokomu se chce ráno vstávat dřív proto, aby měl čas na snídani. Rozhodně se ale vyplatí naučit děti pravidelně snídat, protože si tím "nabijí baterky" a učení jim půjde lépe do hlavy. "Nepravidelnosti ve stravě a vynechávání snídaní je základem možné obezity v dospělosti. V takovém případě není rovnoměrně pokryta energetická potřeba organismu, tělo strádá a přijatou energii si po období nedostatku ukládá do tukových zásob. Následkem toho je neúměrné zvyšování tělesné hmotnosti, vznik nadváhy a obezity v dětském i později v dospělém věku," varuje dětská obezitoložka MUDr. Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN, Praha.

"Skutečnost je však bohužel jiná – nesnídá nebo snídá jen někdy podle odpovědí rodičů 38 % dětí třetí třídy a 54 % dětí ze třídy sedmé. Sedmáci se k "nesnídání" přiznali v 58 %!" Tak shrnula výsledky průzkumu "Tajemství školních svačin" Jitka Rusková, nutriční terapeutka Poradenského centra Výživa dětí.

Proč je snídaně tak důležitá?

"Tělo potřebuje energii i ve spánku, takže ráno je důležité mu dodat přísun živin," uvádí MUDr. Moravcová. V rámci snídaně by měly děti spořádat až čtvrtinu z celkového denního příjmu energie. Co by mělo být na talíři? "Snídaně by měla být vhodnou kombinací všech základních živin - bílkovin, tuků a sacharidů. Není vhodné dávat dětem ke snídani potraviny, které obsahují velké množství jednoduchých sacharidů. Je pravdou, že se z nich velmi rychle uvolní množství energie a tělo tzv. nastartují, ovšem jak rychle tělo energii získá, tak rychle ji také ztrácí. Velice brzy po jejich konzumaci dochází díky vysokému glykemickému indexu k pocitům hladu."

Všichni "nesnídálkové" by si měli přečíst i další důvody, proč se naučit ráno zasednout k jídlu. Najdete je zde.

Jak by měla snídaně vypadat a proč?

Na jednoduchém příkladu vyvážené snídaně objasňuje MUDr. Moravcová význam jednotlivých základních živin:

  1. pečivo
  2. kvalitní margarín
  3. šunka nebo sýr, příp. tvarohová pomazánka
  4. čerstvá zelenina nebo ovoce
  5. voda, kakao nebo čaj.

Pečivo je zdrojem sacharidů (celozrnné pečivo také zdrojem vlákniny), které jsou nejrychleji využitelnými zdroji energie. Měly by tvořit 55 % přijaté denní energie.

Margarín je výborným zdrojem nenasycených – tzv. dobrých – tuků a dodá tělu i nezbytné esenciální mastné kyseliny důležité pro optimální růst a vývoj dětí. Navíc sníží glykemický index sacharidové potraviny a přijatá energie se tak bude uvolňovat postupně. Tím předejdeme časnému pocitu hladu. Tuky zajišťují mechanickou ochranu vnitřních orgánů, působí jako tepelná izolace organismu, jsou důležité pro využití vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Měly by tvořit 30-35 % přijaté denní energie.

Kvalitní šunka, tvarohová pomazánka nebo sýr jsou zdrojem bílkovin, které jsou základní stavební složkou pro lidský organismus. Měly by tvořit 15 % přijaté denní energie.

Porce ovoce nebo zeleniny obsahuje celou škálu vitamínů, minerálních látek, vlákniny a vody.

U snídaně by neměl chybět hrnek čaje nebo kakaa, výraznou chybou není ani stolní voda nebo 100% ředěný džus. Studené nápoje však pro tělo znamenají velký teplotní rozdíl (tělesná teplota 37 °C oproti džusu vychlazenému na 10 °C), proto by snídaňové nápoje měly být převážně teplé. Pro správné fungování těla je totiž důležitý dostatek tekutin, které po noci chybí. Případný nedostatek tekutin se přes den může projevit únavou, bolestmi hlavy či nepozorností. Proč je důležité, aby se děti naučily pít? To se dočtete v tomto článku.


Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
pavlatko

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Iva

Syn nikdy nesnídal dřív než 2 hodiny po probuzení. Pokud jsem ho přinutila najíst se dřív tak zvracel. Tak jak jsem ho to měla naučit? Já pokud se nesnídám do hodiny po probuzení tak je mi hodně zle (bolest hlavy,třes rukou,podrážděnost). No a teď ta podstata: nadváhu mám já i dnes už dospělý syn. Tak jak je to teda???


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 193 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chirurgická léčba obezity: bariatrie, čili bandáž žaludku

Bariatrie je vhodnou variantou pro ty, kteří mají velkou nadváhu, které se nemohou zbavit. Pro ty, kteří sice drží dietu, ale krátce po jejím ukončení se zase vrátí ke své původní váze.

Glykemický index

Ve světě již bylo vymyšleno tisíce způsobů jak zhubnout a mnohi zaručených diet, které popírají jedna druhou.

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

Bariatrické operace - 8 důvodů, proč se nebát a zhubnout

Obezita je civilizační onemocnění, které je spojené nejen s fyzickými, ale také psychickými komplikacemi. Pacienti opakovaně prožívají pocit selhání, kdy při snaze zhubnout nepřichází požadovaný výsledek, případně hubnutí vystřídá tzv. jo-jo efekt a opětovné přibývání na váze.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.