aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Dieta - co vše se skrývá pod tímto slovem?

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 38729x )

Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.

shutterstock.com

Dieta diabetická

Diabetická dieta je jistě nejznámější léčebnou dietou. Žádná jiná dieta však nevyvolává tolik nedorozumění a žádná není tak nepřesně chápána jako právě dieta při cukrovce.

Vyplývá to ze dvou faktů:

  • existují dva typy cukrovky, které se podstatně liší nároky na úpravu stravy
  • léčebné možnosti cukrovky (diabetu mellitu) I. typu se velmi změnily od doby "klasické" diabetické diety 20. let 20. století

Dieta při cukrovce I. typu

Tato nemoc spočívá v absolutním nedostatku inzulinu, hormonu, který jako jediný usnadňuje přechod krevního cukru (glukózy) z krve do buněk. Proto bylo nutno cukr ze stravy radikálně vyloučit a nahrazovat ho zvýšenými dávkami tuků a bílkovin. Po objevu a zavedení inzulinu do léčby přestala být nemocí smrtelnou, ale svými komplikacemi život nemocných ztěžuje a zkracuje. Zatímco u zdravého člověka reaguje slinivka výdejem inzulinu na přijatou potravu, strava diabetika se musí přizpůsobit podávání inzulinu. Ten se však podává vícekrát denně, takže až na přesnější dávkování (jak množství, tak čas) se strava těchto nemocných blíží racionální výživě, a to i energetickou hodnotou, protože většina nemocných s tímto typem cukrovky nemívá nadváhu. Jednoduché, tzv. volné cukry jsou však nadále přísně omezovány, ale při dostatečném zastoupení vyšších cukrů a zvl. dietní vlákniny lze jejich omezené množství vládnout.

Dieta při cukrovce II. typu

Diabetes mellitus II. typu (nevyžadující v léčbě nutně podávání inzulinu) postihuje téměř vždy osoby s nadváhou nebo obézní, ve středním a vyšším věku. Problémem není chybění inzulinu v těle, ale jeho nedostatečný účinek ve tkáních. Ten do určité míry lze obnovit úpravou hmotnosti, proto platí: strava při cukrovce II. typu je strava redukční!

Rozhodující tedy není množství cukrů v gramech, ale energetická hodnota v kJ. Jako při každém redukčním stravování jsou volné cukry, a především tuky, samozřejmě omezeny. Obézní diabetici však rozhodně nepotřebují žádné druhé večeře, svačiny a přesnídávky. Také tzv. náhradní sladidla (nikoli neenergetická), která mají energetickou hodnotu srovnatelnou s řepným cukrem, nejsou pro tyto nemocné vhodná.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana

Dieta jako samotná o sobě prostě nějaká např. ovocná, řečká, melounová a nebo jákoliv jiná znamenala v mém případě porušení organismu a žaludku. :/ chce to naučit se jís méně a lépe. Což se mi podařilo až s přípravkem Obethin. Samotnou vůli to orpavdu nešlo! :/ Teď mám za 2 měsíce o 11,2 kilo méně :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 66 lidí

Mohlo by vás zajímat

Podváha

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Zdravou výživou ke zdravé hmotnosti

V našem dnešním článku začneme hovořit o základních zásadách zdravé výživy a o tom, jakým způsobem si může každý vytvořit zdravý jídelniček podle svých jídelních zvyků. K lepšímu porozumění tohoto tématu se však musíme nejprve seznámit s důležitou pomůckou - potravinovou pyramidou.

Dieta - co vše se skrývá pod tímto slovem?

Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce