Je zácpa nemoc nebo příznak nemoci? Zácpa může být obojím. Zácpa jako nemoc existuje v několika formách. Akutní funkční zácpa – o té jsme se vlastně již zmínili. Jde o dočasnou poruchu či narušení rytmu správně probíhajícího defekačního reflexu. Nejčastěji je způsobena změnou prostředí, změnami ve složení stravy, změnou vlastního stravovacího rytmu apod.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Problémy měli i staří Egypťané
První záznamy o problémech s hemoroidy se objevují již v Chammurapiho zákoníku z Mezopotámie a starověkého Egypta. Ten uvádí, že každý egyptský faraon měl svého „strážce konečníku“, což byl odborný lékař, který se staral o vládcovo zdraví. V případě jakýchkoliv problémů v oblasti konečníku použil strážce osvědčené metody, jak faraonovi pomoci. Mezi způsoby léčby patřilo například: vykuřovaní útrob pomocí vonných olejů či aplikace čípků z ovčí vlny, smočených ve zvířecí žluči, které měly podpořit vyprazdňování.
Jednou z prvních operací hemoroidů byl zákrok z roku 1686 provedený na Ludvíku XIV., kterého operoval lékař Charles F. Fénix. Problémy s hemoroidy ale údajně trpěl i slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte, který se dle některých historiků vinou tohoto onemocnění nemohl zcela soustředit na průběh bitvy u Waterloo, kterou prohrál.
Čtěte také: Problémy s hemoroidy jsou dědičné
Co to vlastně hemoroidy jsou
Hemoroidy mají všichni, ale ne všichni trpí na jejich onemocnění. Hemoroidy jsou, jednoduše řečeno, rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Pod sliznicí konečníku se nacházejí rozsáhlé žilní pleteně, které odvádějí a přivádějí do této oblasti krev. Takové žíly jsou v malém rozsahu přítomny v těle každého zdravého člověka. Pokud se však zvětší a natečou, mluví se o tzv. hemoroidálním onemocnění. Zdravé hemoroidy tvoří jakýsi polštář, uzavírající těsně konečník a bránící samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Až polovina populace však trpí většími či menšími problémy s konečníkem. Problémy s hemoroidy má až každý čtvrtý Čech, avšak jen malé procento lidí vyhledá pomoc lékaře.
„Pacienti nejčastěji navštěvují ordinaci až při nesnesitelných obtížích, či když mají obavy ze závažnějšího onemocnění. Včasná diagnóza a následná léčba přitom může pacientovy problémy výrazně ulehčit,“ říká MUDr. Vladimír Danda, primář chirurgického oddělení Nemocnice v Sedlčanech.
MUŽI vs. ŽENY
Na obtíže s hemoroidy trpí více ženy než muži (v poměru 4:1). U žen se potíže často vyskytují v průběhu těhotenství.
Vnitřní x vnější hemoroidy
Hemoroidy se rozlišují podle místa svého výskytu, a to na vnitřní a vnější.
Vnější hemoroidy - vyskytují se v okolí řitního otvoru a málokdy dochází k jejich dalšímu rozšíření. Možnosti jejich léčby jsou širší než u hemoroidů vnitřních – jedná se například o různé masti, sedavé koupele apod.
Vnitřní hemoroidy - vznikají uvnitř konečníku a ve svých počátečních fázích nebývají bolestivé, jejich vyhřeznutí však často způsobuje velice bolestivé komplikace.
Vnitřní hemoroidy mají čtyři stádia:
Stádium I. Žíly jsou lehce nateklé, může se objevit i občasné svědění.
Stádium II. Hemoroidy jsou nateklé a zasahují do análního otvoru, bývají bolestivé, při vyprazdňování vyhřezávají ven, spontánně se vracejí zpět do konečníku a mohou i krvácet.
Stádium III. Dochází ke zvětšování hemoroidů, přičemž přetrvávají obtíže z druhého stádia. Při vyprazdňování vyhřezávají z konečníku, lze je však zasunout zpět.
Stádium IV. Hemoroidy jsou trvale vyhřezlé a způsobují pacientovi silné obtíže. Například mu mohou znemožnit sezení.
Hlavní příznaky onemocnění
Toto nepříjemné onemocnění se nejčastěji projevuje následujícími příznaky:
- Krvácení při vyprazdňování,
- svědění konečníku,
- hroznovité útvary kolem konečníku,
- bolestivost při stolici.
Pokud trpíte některou z těchto obtíží, neváhejte se obrátit na lékaře. Problémy doprovázené s tímto onemocněním mohou totiž indikovat mnohem závažnější chorobu, například zhoubný nádor tlustého střeva. Návštěvu lékaře, který vás důkladně prohlédne, neodkládejte.
„V současné době není zapotřebí obávat se bolestivého vyšetření – moderní medicína má dnes k dispozici metody, které se snaží v maximální možné míře brát ohledy na pacientův komfort,“ říká MUDr. Vladimír Danda.
Rizikové faktory výskytu potíží s hemoroidy
Hemoroidy se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku. Není výjimkou, že potížemi trpí i mladí lidé.
6 faktorů, které mohou zapříčinit vznik potíží s hemoroidy:
1. Genetické predispozice – pokud v rodině někdo trpí problémy s hemoroidy, riziko výskytu potíží se zvyšuje.
2. Obezita – na cévy v oblasti konečníku je vyvíjen velký tlak, což způsobuje zvětšení hemoroidů.
3. Špatné stravování – kořeněná a tučná jídla, potraviny způsobující tuhou stolici (například bílé pečivo) zvyšují pravděpodobnost vzniku hemoroidů.
4. Sedavé zaměstnání – pokud se sedavé zaměstnání nekompenzuje dostatečným pohybem, zvyšuje se riziko potíží.
5. Nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu – způsobují zvýšené prokrvení v oblasti konečníku a tím
i větší náplň hemoroidálních žil.
6. Těhotenství – na žíly je vyvíjen nadměrný tlak a jejich cévní stěna je oslabena.
Čtěte také: Hemoroidy v těhotenství potrápí nejednu ženu
Léčba hemoroidů v rámci jednodenní chirurgie
Pokud se vaše problémy s hemoroidy dostaly do takové fáze, že je není možné léčit konzervativní léčbou (tedy bez lékařského zákroku), přichází na řadu chirurgie. Vhodným způsobem, jak problémy s hemoroidy řešit, je zákrok v rámci tzv. jednodenní chirurgie. Výhodou tohoto zákroku je, že se používají tzv. miniinvazivní způsoby operace, umožňující výrazné zkrácení pobytu nutného na nemocničním lůžku. Tyto výkony jsou zároveň ze strany pacientů velmi dobře snášeny. Rovněž pooperační bolesti po tomto typu operací jsou mnohem menší v porovnání s klasickými operacemi.
„Doba hospitalizace po zákroku je běžně maximálně dva dny, což usnadňuje pacientům návrat do běžného života,“ dodává MUDr. Vladimír Danda.
Změňte jídelníček a jezte hodně vlákniny
Při prevenci problémů s hemoroidy je důležité dodržovat určité stravovací návyky a pravidelný pitný režim.
Správný jídelníček by měl obsahovat především:
- Vlákninu,
- ovoce,
- zeleninu,
- nemleté luštěniny,
- 100% šťávy a bylinné čaje (jitrocel, mateřídouška, fenykl, anýz, badyán, zázvor…).
Čtěte také: Pohanka zmírňuje problémy křečových žil
Naopak nevhodné potraviny jsou:
- Cukr a cukrářské výrobky,
- tučné a tvrdé sýry,
- velké množství pečiva,
- strava s velkým obsahem masa
- příliš kořeněná strava.
Proti potížím bojujte sportem
Problémy s hemoroidy mají především ti, kteří nemají dostatečný pohyb. V dnešní době je sedavé zaměstnání téměř pravidlem, a proto je důležité čas strávený v kanceláři kompenzovat správným pohybem. Ne každý sport je však při obtížích s hemoroidy vhodný.
Nevhodné sporty při potížích s hemoroidy:
- Cyklistika,
- zvedání těžkého závaží (posilovna),
- všechny sedavé sporty (kanoistika, veslování…).
Vhodné sporty při potížích s hemoroidy:
- Plavání,
- kolečkové brusle,
- běh,
- tenis.
„Nejlepší prevence při boji s hemoroidy jsou dostatečný pohyb a správné stravování. Vyvážený jídelníček by měl obsahovat alespoň 200 g zeleniny a 200g ovoce denně, například dvě jablka. Nejdůležitější je ale dostatečný přísun tekutin, omezení pití kávy a konzumace alkoholu,“ radí MUDr. Vladimír Danda.
Tipy pro zmírnění bolesti a svědění
- Opláchněte se po každé stolici nejlépe pouze čistou vodou bez mýdla či dalších přípravků,
- používejte vlhčené ubrousky a toaletní papír bez parfému a alkoholu,
- nezadržujte stolici,
- dávejte si střídavé studené a teplé sedací koupele pro zlepšení krevního oběhu (např. z dubové kůry),
- pozor – horké koupele mohou stav zhoršit,
- při silných bolestech hemoroidů konečník ledujte či sprchujte studenou vodou, pozor – u anální fisury (řitní trhlina) je naopak vhodná teplá voda.