„Výskyt tohoto onemocnění roste se zvyšujícím se věkem. Zatímco arteriální hypertenzí trpí 6 z 10 šedesátiletých, u osmdesátiletých je to již 8 z 10,“ říká MUDr. Igor Karen, místopředseda výboru Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SVL ČLS JEP) a současně odborný garant pro tuto problematiku. Nebezpečí špatně nebo nedostatečně léčené či dokonce nerozpoznání této nemoci spočívá v přímém vztahu k rozvoji kardio či cerebrovaskulárních onemocnění, tedy může vést ke vzniku mrtvice, srdečního infarktu či srdečního selhání. Hlavními rizikovými faktory jsou stres, kouření, nedostatek pohybu, dědičnost a zvyšující se věk. Lidé by jako prevenci měli v zásadě dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, nepřejídat se, vyvíjet přiměřenou tělesnou aktivitu v každém věku a konzumovat alkohol jen v rozumné míře.
Čtěte také: Vysoký krevní tlak ohrožuje také děti
Co je vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze) a jak se projevuje?
Arteriální hypertenzi (vysoký krevní tlak) definujeme jako opakované zvýšení krevního tlaku ≥ 140/90 mmHg naměřené minimálně při dvou různých návštěvách v ordinaci lékaře. V ČR se četnost výskytu hypertenze pohybuje u osob ve věku 25 – 64 let kolem 40 %. Výskyt hypertenze roste s věkem, hypertenzi má 72 % mužů a 64 % žen ve věku 55 – 64 let.
Hypertenze probíhá často bezpříznakově, vysoký krevní tlak nebolí. Až ¾ osob s vysokým krevním tlakem o své nemoci vůbec neví. Prvotní příznaky jsou často nespecifické. Patří mezi ně bolesti hlavy, únava, poruchy soustředění, bušení srdce, tlak na hrudi, návaly horka a další. Jestliže není hypertenze včas odhalena a léčena, může dojít k poškození orgánů. To se projevuje dušností, intenzivním bušením srdce nebo oteklými kotníky. Může dojít také ke zhoršení zraku (díky poškození sítnice), případně dalších smyslů.
Čtěte také: Barostimulace řeší hypertenzi
Jaké jsou příčiny vysokého krevního tlaku?
1. Faktory genetické:- jsou zkoumány, složité vzájemné vztahy, zatím nemožno ovlivnit
2. Faktory vnějšího prostředí:
- nadměrný přívod sodíku, zvýšená citlivost na sodík
- zvýšený kalorický příjem, obezita, zvláště abdominální (břišní)
- zvýšená konzumace alkoholu a tabakismus
- stres a socioekonomický status
- některé léky – např. hormonální antikoncepce, kortikoidy, antidepresiva
3. Poruchy endogenních (vnitřních) regulačních mechanismů a metabolické odchylky:
- narušení endotelu (cévní výstelky) a stěny cévní
- poruchy metabolismu glukózy (glukózová intolerance, inzulinorezistence, diabetes mellitus)
Příčinou může být také jiné onemocnění, např. ledvin, žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, nadledviny, hypofýza) nebo oběhové soustavy (srdeční vady) – v takovém případě mluvíme o tzv. sekundární arteriální hypertenzi.
U většiny nemocných s vysokým krevním tlakem (asi 90%) se nepodaří vyvolávající příčinu jasně identifikovat. Na vzniku vysokého krevního tlaku se podílí společně řada faktorů. Mluvíme o tzv. esenciální hypertenzi.
Zvláštní kapitolu tvoří hypertenze vyvolaná těhotenstvím, která je jednou z nejčastějších zdravotních problémů, jež budoucím maminkám komplikují život. Postihuje asi 10 % těhotných žen. Pokud těmto ženám nepomůže úprava denního režimu a diety a jejich krevní tlak překračuje hodnoty 145/95, musí lékaři přistoupit k podávání léků – volí samozřejmě ty, které jsou pro matku i plod bezpečné.
Čtěte také: Domácí měření krevního tlaku
Typy arteriální hypertenze
- Primární arteriální hypertenze – zvýšený tlak není důsledkem jiného onemocnění.
- Sekundární arteriální hypertenze – je důsledkem jiného zjištěného onemocnění, pro léčbu je nutné tuto příčinu odstranit.
- Plicní hypertenze – tj. hypertenze v plicním oběhu – je samostatným onemocněním s odlišnými příčinami, projevy a následky
Jaká jsou rizika neléčené hypertenze?
Vysoký krevní tlak patří mezi hlavní příčiny rozvoje srdečního selhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, selhání ledvin, demence a dalších onemocnění. Zmíněná srdečně-cévní onemocnění patří celosvětově mezi nejčastější příčiny nevratného poškození zdraví a úmrtí, proto je včasná diagnostika velice důležitá. Navíc, včasná a správná léčba hypertenze snižuje nemocnost a úmrtnost na cévní mozkovou příhodu o 30 – 40 %, na ischemickou chorobu srdeční o 20 – 25 % a na srdeční selhání až o 50 %.
Léčba hypertenze
Léčba vysokého krevního tlaku spočívá v úpravě životosprávy a v nasazení účinných léků. Existuje řada antihypertenziv, tedy léků ke snížení vysokého krevního tlaku, které mají rozdílné mechanismy účinku. Nejčastěji snižují napětí periferních cév – nebo je roztahují – a tím se krevní tlak snižuje. O výběru konkrétního léku rozhoduje specialista – podle stavu a potřeb konkrétního pacienta
Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku
- Buďte fyzicky aktivní minimálně 30 – 60 minut denně (mírná fyzická aktivita znamená, že se lehce zapotíte a zadýcháte).
- Jezte zdravě! Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, ryby, luštěniny a ořechy
- Nepřisolujte jídlo!
- Omezte konzumaci jídla připraveného z polotovarů, omezte konzumaci jídel z restaurací a fast-foodů. Tato jídla obvykle obsahují velké množství soli a tuku.
- Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout. Váš BMI (body mass index, BMI = hmotnost v kg/(výška v cm)2 by se měl pohybovat mezi 20 a 25.
- Snažte se omezit vliv stresu, který na Vás působí (pomáhá pravidelný pohyb, jóga, meditace, čas strávený s Vaší rodinou a přáteli). Mluvte o svých problémech!
- Omezte příjem alkoholu (u muže 1 pivo denně, u ženy malé pivo denně).
- Nekuřte a vyhýbejte se místům, kde kouří ostatní.