Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Některé horečkou provázené infekce nezřídka probíhají velmi rychle. Je proto optimální, aby novorozence, kojence či batole s horečkou vyšetřil vždy dětský lékař. Zejména v domácích podmínkách vyžaduje léčba horečky některá nezbytná opatření, která je třeba dodržovat.
U dětí se nesmí horečka podceňovat, je proto třeba mít v zásobě léky, které jim od potíží uleví. Horečky se nejčastěji vyskytují na podzim a v zimě, kdy děti i dospělí každoročně bojují s chřipkou a nachlazením. Nicméně ani léto není bez rizika. Nadměrné sluneční záření totiž oslabuje imunitu a může tak přispět k rozvoji virové infekce.
Čtěte také: Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)
„U dětí se za horečku považuje stav, kdy tělesná teplota přesáhne hranici 38 °C. Teplotu do 38 °C není třeba nijak zásadně ovlivňovat, jde o průvodní jev nejrůznějších onemocnění, který brání organismus proti infekci. Při horečce nad 38 °C však již teplota neplní zcela svoji fyziologickou roli a v dané chvíli je nutné aplikovat léky a další léčebné metody, které mají od horečky ulevit. Horečku u dětí určitě nepodceňujte, zvláště překročí-li 41 °C. V daném případě jde o tzv. hyperpyrexii, velmi závažný a rizikový stav, při kterém může docházet k velkým ztrátám tělesné vody, křečím i poruchám vědomí,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.
Dětský organismus má oproti dospělému určitá specifika. Dětští pacienti proto vyžadují odlišnou léčbu, resp. podávání léků ve specifických lékových formách. Velmi malé děti neumí spolknout tablety, navíc u nich hrozí nebezpečí, že by jim mohly zapadnout do dýchacích cest. Z toho důvodu jsou pro nejmenší pacienty vhodnější léky ve formě kapek, sirupů nebo čípků.
Čtěte také: Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle
„Kromě podávání léků je při léčbě horečky nutné dbát na dostatečný přísun tekutin. Vhodnější jsou spíš vlažné než studené nápoje. Dítě oblékněte do lehkého pyžamka, pravidelně v místnosti větrejte a udržujte přiměřenou pokojovou teplotu mezi 20–24 °C. Snižovat horečku můžete i pomocí zábalů a omývání vodou,“ radí MUDr. Silvia Bajová. Zábaly se provádí v osušce nebo prostěradlu namočeném ve vlažné vodě o teplotě cca 25 °C a dětem se jimi zakrývá hrudník a břicho zhruba na 10 až 15 minut. Poté dítě osušte, oblékněte a za půl hodiny mu přeměřte teplotu. Ta by většinou měla klesnout o 0,5–1°C. Zábaly můžete opakovat až 3x během 2 hodin. Omývání vodou se provádí pomocí houby ve vaně s vodou o teplotě mezi 29–32°C. Dítě do vaničky posaďte a omývejte mu trup a končetiny, dokud nesnížíte teplotu – většinou to bývá 10 až 30 minut v závislosti na komfortu dítěte. S omýváním však ihned přestaňte, objeví-li se u dítěte svalový třes nebo „husí kůže“. Omývání ani zábaly nikdy neprovádějte v případě, že má dítě mramorovanou kůži na těle nebo studené končetiny.
Čtěte také: Když bolí ouško