Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Intimní neduhy, na které se v létě zapomíná

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 637x )

Ať již vyrážíte na dovolenou vlakem nebo autem, sezení se na cestě nevyhnete. Z pohledu zdraví není ale dlouhé vysedávání vhodné, protože při něm ke zvýšenému tlaku do konečníku. Problémem při letních dovolených je také zhoršená hygiena, zpocené mokré oblečení nebo změny v jídelníčku, které způsobují potíže v intimních oblastech.

shutterstock.com

Rozpustná vláknina na cesty

Jedním z kroků, jak eliminovat nepříjemnosti, je snaha vyhnout se zácpě, která je významným rizikovým faktorem. Před cestou a během ní to ještě lze, přímo na dovolené jste závislí na možnostech v místě pobytu.
„Z preventivních opatření k zamezení vzniku hemoroidálních obtíží je důležité jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný a pohybový režim,“ shrnuje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. V hotelech a restauracích mají vždy v nabídce nějaký ten zeleninový salát, v kempech a jiných levnějších ubytovacích zařízení bývají možnosti značně omezené. Místo zeleniny a ovoce, které se v teple rychle kazí, si můžete dát psyllium, přírodní rozpustnou vlákninu.

Hygiena i pod stanem

Dalším faktorem, který má vliv na případný vznik hemoroidálního onemocnění, je nedostatečná hygiena. Udržovat si oblast kolem konečníku stále čistou je důležité nejen po stolici, ale v podstatě pořád. Při dlouhém sezení se tato oblast zapařuje, stejně jako při pohybu. Problematické s hygienou to pravděpodobně bude i během stanování, ať už volně v přírodě nebo v kempu. Mějte po ruce vlhčené ubrousky a vlastní jemnější toaletní papír. Při použití hrubého papíru si můžete konečník zbytečně podráždit.

Mokré plavky měňte

S udržování čistého prostoru mezi hýžděmi souvisí i výměna plavek. Kromě toho, že ženám hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře, obě pohlaví mohou mít potíže s rozšířenými hemoroidy.
Při pobytu ve studeném a vlhkém dochází ke stažení žilek. Krev začne proudit jinak než normálně, což vyvolává řadu dějů. Během nich se začnou uvolňovat látky podporující vznik zánětu, který poškozuje žilní stěnu. Žilka je potom tenčí, může prasknout, nafouknout se i zanítit,“ upozorňuje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín.

Nezůstávejte ve zpoceném oblečení

Totožná situace je i po celodenních nebo několikadenních výletech na kole. Proto je důležité zaměřit se na kvalitní oblečení. Nemusíte kupovat nový cyklodres, postačí funkční triko a šortky. Důležité je, aby byl materiál (i u spodního prádla) prodyšný a odváděl pot a teplo. Při návratu z kola se co nejdříve osprchujte a převlečte do suchého oblečení. I zde se hodí vlhčené ubrousky.

Pomocníci z lékárny

Ne vždy je možné zajistit svému pozadí stoprocentní hygienu, nesedět dlouhé hodiny a jíst zdravě. V lékárně se dají koupit masti s aplikátorem a čípky určené proti svědění, pálení, ekzémům a prasklinkám v oblasti konečníku. Místo zklidní, vytvoří ochrannou vrstvu a snižují riziko vzniku dalších potíží. Až bude potřeba, vytáhnete je z batůžku a použijete. Kazit si výlet nebo celou dovolenou bolavým konečníkem, je zbytečné.

Zdroj: www.konectabu.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 14 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak probíhá vyprazdňování stolice - defekace?

Defekace je složitý reflex. Prvotním podnětem je náplň posledního oddílu tlustého střeva, konečníku. Dojde-li k určitému vzestupu tlaku v této části střeva, vzniká nervový impulz, který je po přepojení v míše veden zpět k tlustému střevu. Zde dochází ke stimulaci vlastních pohybů (peristaltiky) posledních oddílů tlustého střeva a k uvolnění (relaxaci) vnitřního svěrače konečníku.

Zácpa - nemoc nebo příznak?

Je zácpa nemoc nebo příznak nemoci? Zácpa může být obojím. Zácpa jako nemoc existuje v několika formách. Akutní funkční zácpa – o té jsme se vlastně již zmínili. Jde o dočasnou poruchu či narušení rytmu správně probíhajícího defekačního reflexu. Nejčastěji je způsobena změnou prostředí, změnami ve složení stravy, změnou vlastního stravovacího rytmu apod.

Krvácení z konečníku

Již několik let mne trápí krvácení z konečníku. Mám pochopitelně obavu, aby to nebyl příznak vážného onemocnění. Krev je světlá a je jí často velké množství, objevuje se však pouze při stolici. Často mívám během dne potíže s pálením a svěděním v oblasti konečníku. Existují nějaká specializovaná pracoviště, kde bych mohl podstoupit vyšetření? Miloš

Jak předcházet zácpě

Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce