Defekace je složitý reflex. Prvotním podnětem je náplň posledního oddílu tlustého střeva, konečníku. Dojde-li k určitému vzestupu tlaku v této části střeva, vzniká nervový impulz, který je po přepojení v míše veden zpět k tlustému střevu. Zde dochází ke stimulaci vlastních pohybů (peristaltiky) posledních oddílů tlustého střeva a k uvolnění (relaxaci) vnitřního svěrače konečníku.
Rozpustná vláknina na cesty
Jedním z kroků, jak eliminovat nepříjemnosti, je snaha vyhnout se zácpě, která je významným rizikovým faktorem. Před cestou a během ní to ještě lze, přímo na dovolené jste závislí na možnostech v místě pobytu.
„Z preventivních opatření k zamezení vzniku hemoroidálních obtíží je důležité jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný a pohybový režim,“ shrnuje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. V hotelech a restauracích mají vždy v nabídce nějaký ten zeleninový salát, v kempech a jiných levnějších ubytovacích zařízení bývají možnosti značně omezené. Místo zeleniny a ovoce, které se v teple rychle kazí, si můžete dát psyllium, přírodní rozpustnou vlákninu.
Hygiena i pod stanem
Dalším faktorem, který má vliv na případný vznik hemoroidálního onemocnění, je nedostatečná hygiena. Udržovat si oblast kolem konečníku stále čistou je důležité nejen po stolici, ale v podstatě pořád. Při dlouhém sezení se tato oblast zapařuje, stejně jako při pohybu. Problematické s hygienou to pravděpodobně bude i během stanování, ať už volně v přírodě nebo v kempu. Mějte po ruce vlhčené ubrousky a vlastní jemnější toaletní papír. Při použití hrubého papíru si můžete konečník zbytečně podráždit.
Mokré plavky měňte
S udržování čistého prostoru mezi hýžděmi souvisí i výměna plavek. Kromě toho, že ženám hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře, obě pohlaví mohou mít potíže s rozšířenými hemoroidy.
„Při pobytu ve studeném a vlhkém dochází ke stažení žilek. Krev začne proudit jinak než normálně, což vyvolává řadu dějů. Během nich se začnou uvolňovat látky podporující vznik zánětu, který poškozuje žilní stěnu. Žilka je potom tenčí, může prasknout, nafouknout se i zanítit,“ upozorňuje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín.
Nezůstávejte ve zpoceném oblečení
Totožná situace je i po celodenních nebo několikadenních výletech na kole. Proto je důležité zaměřit se na kvalitní oblečení. Nemusíte kupovat nový cyklodres, postačí funkční triko a šortky. Důležité je, aby byl materiál (i u spodního prádla) prodyšný a odváděl pot a teplo. Při návratu z kola se co nejdříve osprchujte a převlečte do suchého oblečení. I zde se hodí vlhčené ubrousky.
Pomocníci z lékárny
Ne vždy je možné zajistit svému pozadí stoprocentní hygienu, nesedět dlouhé hodiny a jíst zdravě. V lékárně se dají koupit masti s aplikátorem a čípky určené proti svědění, pálení, ekzémům a prasklinkám v oblasti konečníku. Místo zklidní, vytvoří ochrannou vrstvu a snižují riziko vzniku dalších potíží. Až bude potřeba, vytáhnete je z batůžku a použijete. Kazit si výlet nebo celou dovolenou bolavým konečníkem, je zbytečné.
Zdroj: www.konectabu.cz