Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Jak odhalit včas rakovinu tlustého střeva

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8842x )

Na kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva a konečníku každoročně umírá asi půl milionu lidí. Po karcinomu plic jde o světově druhé nejčastější nádorové onemocnění, které způsobuje úmrtí. Pokud se ale nemoc podaří odhalit včas, je léčba velmi úspěšná.

shutterstock.com
„Samotné odhalení kolorektálního karcinomu je obtížné, neboť se onemocnění v raných stadiích může vyvíjet bezpříznakově. Pomoci nám může pravidelný screening, který by měl být nedílnou součástí běžné zdravotní péče u lidí ve věku nad 50 let,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Kolorektální karcinom vzniká z buněk, jež vystýlají tlusté střevo či konečník. Ty se vlivem navzájem provázaných mutací v určitých genech začnou nekoordinovaně množit a tvořit nádor. Růst střevních buněk ovlivňují také další procesy, např. střevní záněty. Vznik nádoru mohou podpořit i takzvané polypy, nezhoubné výrůstky ze stěny střeva, které se objevují s přibývajícím věkem. Dalšími rizikovými faktory mohou být strava s vysokým obsahem živočišných tuků a červeného masa, nízký obsah vlákniny, nadváha, kouření, konzumace alkoholu nebo nedostatečný příjem ochranných látek, jako je vitamin C nebo kyselina listová.

Čtěte také: Rakovina tlustého střeva zabíjí v ČR nejvíce lidí, prevence je přitom jednoduchá

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Mnoho lidí nepozoruje v počáteční fázi onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku žádné symptomy. Pokud se příznaky objeví, jsou značně variabilní podle stádia nemoci či místa vzniku nádoru.

Onemocnění kolorektálním syndromem se může projevit následovně:  

  • Změnou ve vylučování: několik týdnů trvající průjem či zácpa nebo změna v konzistenci stolice.
  • Krvácení z konečníku anebo krev ve stolici
  • Přetrvávající trávicí problémy jako křeče a bolesti břicha či větry
  • Pocit špatně vyprázdněného střeva po stolici
  • Slabost a únava
  • Nevysvětlitelný úbytek váhy
  • Neobjasněná anémie bez návratu do normálního nebo předcházejícího stavu

Čtěte také: Co znamená, když se objeví krev ve stolici

Kolorektální karcinom v ČR

V České republice jeho výskyt trvale roste. Podle nejnovějších dat GLOBOCAN z roku 2012 stojí česká populace mužů v evropském přehledu na 3. místě za Slovenskem a Maďarskem, u žen potom obsazujeme 10. nejvyšší pozici v Evropě. U mužů je výskyt kolorektálního karcinomu i úmrtnost vyšší než u žen. Ačkoli je největší výskyt tohoto onemocnění ve věkové skupině 60–79 let, téměř 20 % všech nemocných je mladších 60 let. Každý rok je v České republice rakovina tlustého střeva a konečníku diagnostikována asi 8 000 osobám a zhruba 4 000 pacientů na onemocnění umírá.

Čtěte také: Moderní vyšetření střev: virtuální 3D kolonoskopie

Jak tedy kolorektální karcinom včas odhalit?

Pokud pozorujete některý z výše popsaných symptomů, poraďte se se svým praktickým lékařem. Pozornost věnujte také pravidelné prevenci zejména, pokud vám již bylo 50 let. Preventivní vyšetření jsou po padesátce proplácena pojišťovnou. Běžně se doporučuje u asymptomatických jedinců ve věku od 50 do 54 let jednou do roka podstoupit test detekce okultního krvácení ve stolici, u osob starších 55 let ve dvouletých intervalech nebo jednou za 10 let ambulantní kolonoskopii.
„Ačkoliv jsou obě cesty v boji proti kolorektálnímu karcinomu účinné, jen zlomek cílové skupiny je opravdu využije. Společnost tyto testy vnímá jako pracné a nepříjemné. Přijatelnou alternativou je test Septin9,“ vysvětluje RNDr. Magdalena Uvírová, Ph.D., ředitelka CGB laboratoře.

Jedná se o jednoduchý krevní test, který může být prvním krokem při časném zjištění kolorektálního karcinomu a je alternativou standardního screeningového vyšetření. V krevní plazmě umožňuje odhalit jeho specifický marker. Lékař odebere krev a pošle ji do diagnostické laboratoře k analýze.
„Pokud je ve vzorku detekován tento marker, existuje u pacienta zvýšená pravděpodobnost výskytu kolorektálního karcinomu. V takovém případě by měl podstoupit kolonoskopii pro potvrzení diagnózy,“ uzavírá RNDr. Magdalena Uvírová, Ph.D.

Toto vyšetření v současnosti není hrazeno z prostředků veřejného pojištění. U některých zdravotních pojišťoven je možná částečná úhrada v rámci preventivních programů. Informujte se, prosím, u Vaší zdravotní pojišťovny.

Zdroj: www.euclaboratore.czwww.pathology.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce