Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
Příčiny chronické nedostatečnosti funkce ledvin
Poškození funkce ledvin v dospělém věku může být zapříčiněno celou řadou různých onemocnění. Je třeba si uvědomit, že tato onemocnění však nemusí vést k poškození ledvin v každém případě.
Tato nejčastější onemocnění jsou:
- cukrovka (diabetes mellitus);
- vysoký krevní tlak a skleróza tepen (ischemická choroba ledvin);
- záněty ledvin neinfekčního původu (glomerulonefritidy, glomerulopatie);
- uzávěry a infekce vývodných močových cest;
- dědičná onemocnění ledvin (polycystické ledviny);
- dlouhodobé užívání léků na tišení bolestí, analgetik (analgetická nefropatie);
- maligní onemocnění.
Čtěte také: Chronické onemocnění ledvin - tichý zabiják
Je možné zabránit vzniku selhání funkce ledvin?
V řadě případů ano. Pokud se podaří odstranit příčinu tohoto stavu, je možné, že se nedostatečnost jejich funkce dále nehorší. Čím méně je zničeno funkční tkáně, tím je větší naděje, že ledviny mohou dále fungovat. Zdravé ledviny mají velkou rezervní kapacitu. Ani ztráta jedné ledviny není pro organismus problémem, proto také existuje možnost transplantace ledviny od živého dárce. Jsou však onemocnění nebo jejich určitá stadia, která vedou k nezvratnému selhání funkce ledvin prakticky vždy.
Čtěte také: Selhání ledvin: častá komplikace diabetu
Jaké jsou možnosti včasného záchytu onemocnění ledvin?
Funkce ledvin by měly být kontrolovány v následujících případech:
- pokud máte cukrovku;
- pokud máte vysoký krevní tlak, zvláště náhle se horšící nebo obtížně léčitelný;
- při otocích nejasného původu;
- při nálezu krve nebo bílkoviny v moči;
- pokud máte příbuzné s onemocněním ledvin (např. polycystické ledviny).
Příznaky onemocnění ledvin
Onemocnění ledvin nebolí, nemá příznaky, které by na problémy upozornily včas. Jedinou šancí, jak je odhalit, jsou tedy pravidelné preventivní prohlídky. Velmi často se stává, že pacient i v pokročilém stadiu onemocnění ledvin nemusí pozorovat žádné zvláštní obtíže.
Nejčastější možné příznaky, které mohou s onemocněním ledvin souviset a které je nutno vyšetřit jsou:
- přibírání na hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle (otoky obličeje, očních víček, bérců);
- bolest v bederní krajině, zvláště je-li doprovázena teplotou nebo změnou barvy moči (infekce, kameny, prasklá cysta);
- tvorba pěny v moči (může být důsledkem vylučování bílkoviny do moči);
- tmavá moč (červená, červenohnědá, růžová);
- příliš velké množství moči (zvláště v noci);
- příliš malé množství moči (je-li moči méně než půl litru za den, znamená to těžké poškození funkce ledvin);
- svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svědivka, svalové křeče, změna barvy kůže.
Čtěte také: Barva moči nás může upozornit na vážné onemocnění
Jaká vyšetření se provádějí?
- K základním vyšetřením patří chemické vyšetření moče a močového sedimentu, kdy při nemocech ledvin nacházíme přítomnost bílkoviny, erytrocytů, leukocytů, válců, krystalů a bakterií. Chceme-li zjistit zda erytrocyty pocházejí z ledvin nebo močových cest, provedeme vyšetření vzorku moče mikroskopicky, ve fázovém kontrastu a podle tvaru erytrocytů určíme jejich původ.
- Z krve pacienta vyšetřujeme ureu (močovinu), kreatinin, kyselinu močovou a ionty a můžeme udělat i nejrůznější imunologická vyšetření.
- Funkci ledvin ověříme tzv. kreatinovou clearencí (z hodnot kreatininu v krvi a moči).
- USG - sonografické vyšetření k posouzení velikosti ledvin, tvarových odchylek, ale i např. přítomnost a velikost cyst.
- Z rentgenových vyšetřovacích metod lze použít nativní snímek břicha (nativní nefrogram) častěji s následným podáním kontrastní látky, která umožňuje zobrazit močové cesty. K zobrazení ledvinného tepenného řečiště používáme angiografii.
- Dnes užíváme častěji i metody CT (výpočetní tomografie ledvin) nebo magnetickou rezonanci k posouzení morfologických změn včetně cév.
- Je možné využít i radioizotopového vyšetření (scintigrafie) – k určení tvaru i velikosti ledviny, ale i posouzení funkce ledvin, zvlášť při asymetrii ledvin.
- Velmi důležitou, i když invazivní, metodou je perkutánní biopsie ledvin, kdy se bioptickou jehlou odebere vzorek ledvinné tkáně za přímé sonografické kontroly. Indikaci provádí nefrolog, vzorek zpracuje a vyhodnotí neuropatolog.
Jak se léčí chronická nedostatečnost funkce ledvin?
Léčba může být u každého pacienta jiná. Záleží na příčině, která k chronické nedostatečnosti funkce ledvin vedla a jak velká část ledvinové tkáně byla vyřazena z funkce. Jednou zničená ledvinová tkáň nemá schopnost obnovy funkce, a proto chronická nedostatečnost funkce ledvin je proces nevratný.
Pokud je patrné, která příčina tento proces vyvolala, je třeba pokusit se tuto příčinu odstranit, aby se zabránilo dalšímu poškození ledvin. V každém případě, i když příčinu odstranit nelze nebo není známa, je nutno chránit zbytkovou funkci ledvin na co nejdelší dobu. Nefrolog ordinuje speciální dietu a některé léky, kterými se snaží brzdit další zhoršování funkce ledvin. Jde především o léky na snižování krevního tlaku (antihypertenziva), léky na ovlivnění činnosti příštítných tělísek, jejichž funkce bývá často zvýšená (vazače fosfátů a aktivní formy vitaminu D), léky na ovlivnění anémie (vitaminy, preparáty železa, injekce erytropoetinu), léky ovlivňující metabolismus a stav výživy (ketoanaloga aminokyselin).
Díky účinné léčbě se daří oddálit nutnost náhrady funkce ledvin i o několik let a předejít četným závažným komplikacím, které mohou doprovázet nedostatečnost funkce ledvin.
10 zlatých pravidel pro snížení rizika onemocnění ledvin
Nemoci ledvin se chovají jako tichý zabiják, který je schopen významně narušit kvalitu života. Existuje však několik jednoduchých cest, jak snížit riziko vzniku ledvinných chorob.
1. Udržujte se v dobré kondici a mějte dostatek pohybu
2. Pravidelně si kontrolujte hladinu krevního cukru
3. Sledujte svůj krevní tlak
4. Zdravě jezte a udržujte si správnou tělesnou hmotnost
5. Dbejte na správný přísun tekutin
6. Nekuřte
7. Pravidelně neužívejte volně prodejné léky
8. Předcházejte infekčním onemocněním
9. Pijte alkohol s rozumem
10. Nechte si vyšetřit ledviny, pokud máte jeden nebo více „vysoce rizikových“ faktorů:
- cukrovka
- hypertenze
- obezita
- výskyt ledvinných chorob v rodině – rodiče či příbuzní
Zdroj: nadaceledviny.cz