Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
Majoránka zahradní
(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 14903x )
Majoránka se odpradávna pěstuje na zahradách, v truhlících a květináčích.
(Majorana hortensis Moench)
Příprava čaje
2 čajové lžičky řezané drogy na 300 ml vody. Dávku rozdělíme a pijeme v průběhu celého dne.
Užívaná část
![]() |
Nať (Herba majoranae) |
Sběr a sušení
Z majoránky sbíráme celou nať před vykvetením. Bylinku sbíráme ráno po oschnutí rosy, dříve než začne svítit prudké sluníčko. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě nebo malých otýpkách, na vzdušném a stinném místě. Nedostatečné vysušení způsobí znehodnocení rostliny plísní. Po odřezání lodyhy, při zachování aspoň jednoho páru listů, obnovuje a ochotně dorůstá.
Jak vypadá
Zpravidla jednoletá bylina, dosahující výšky až do půl metru. Rostlinka je silně aromatická, má bohatě olistěnou a větvenou lodyhu. Lístky jsou vejčité, celokrajné. V období léta kvete drobnými kvítky, které mají bílou až narůžovělou barvu.
Kde se rostlina vyskytuje
Majoránka se odpradávna pěstuje na zahradách, v truhlících a květináčích.
Co majoránková nať obsahuje
Majoránku zahradní obsahuje ponejvíce třísloviny, silice a hořčiny.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Zevně byla majoránka oblíbená v koupelích, obkladech na rány a mastích na špatně se hojící a bolící rány. Své místo měla nejen při léčbě vyvrtnutí a pohmoždění, ale využívala se i vnitřně, hlavně k regulaci menstruace. V práškové podobě se používala ke šňupání. V kuchyni se dodnes používá jako koření.
Dnes: Majoránkovou nať lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: U majoránky využíváme hlavně jejích schopností podporovat vylučování trávicích šťáv a dezinfikovat. Používá se proto jako prostředek bojující s nemocemi trávicí trubice, jako jsou nadýmání, průjem, střevní koliky. Rovněž ji můžeme použít při nemocech z nachlazení. Majoránka také uvolňuje křeče hladkého svalstva. Toho využíváme k uvolnění bolestí při menstruaci. V tomto případě užíváme drogu již 2-3 dny před menstruací.
Zevně: Ve formě mastí se hodí na špatně se hojící rány. Jako kloktadlo je vhodná při zánětech v hrdle a dutině ústní.
Pozn.: Z majoránky se rovněž destiluje silice. Jako koření můžeme majoránku použít do všech zeleninových pokrmů. Zlepšuje stravitelnost luštěnin a zkracuje jejich dobu přípravy. Rovněž v této formě se uplatňuje její léčivý účinek.
Inzerce
Související články
Léky a doplatky
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Poraďte se s lékařem
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Inzerce
Inzerce
Anketní otázka
Zatím hlasovalo 324 lidí
Přidat nový komentář