Metabolický syndrom

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 87957x )

Současný výskyt obezity, vyšší hladiny cholesterolu, cukrovky a vysokého krevního tlaku výrazně urychlují průběh aterosklerózy.

shutterstock.com

U lékaře

Při první návštěvě lékaře s vámi bude podrobně probrán váš životní styl, dietní zvyklosti a fyzická aktivita. Lékaře budou zajímat vaše ostatní onemocnění, léky, které užíváte, zda kouříte. Také se bude ptát na nemoci, které se vyskytly v rodině, hlavně srdeční infarkt, cévní mozkové příhody, ischemická choroba dolních končetin a i jiné cévní a metabolické poruchy.
Lékař vás celkově vyšetří, změří vám krevní tlak, zváží a změří vás, vypočte body mass index (BMI). Dále bude nutný odběr krve na stanovení hladiny cukru, tuků a dalších rizikových faktorů aterosklerózy. Při podezření na rozvinuté komplikace vám lékař doporučí podrobnější srdeční vyšetření (EKG, ultrazvuk srdce, zátěžové EKG) nebo vyšetření velkých cév (ultrazvuk krčních tepen a tepen dolních končetin).

Na základě těchto výsledků vám lékař doporučí léčbu. Základem úspěchu je vaše spolupráce a to sice dodržování diety a zvýšení fyzické aktivity. Dietní doporučení jsou v základě stejná pro všechny nemoci, které jsou součástí metabolického syndromu. Jde hlavně o redukci tělesné hmotnosti, pokud je to třeba. Dále snížení příjmu tuků v potravě, a to hlavně živočišných tuků a cholesterolu. Pokud je přítomna cukrovka, tak je důležité omezit i příjem cukrů a to hlavně jednoduchých – sladkosti, ovoce. Snížit bychom měli také nadměrnou konzumaci alkoholu a soli. Důležitým opatřením je zvýšení obsahu vlákniny v potravě, je obsažena hlavně v zelenině, luštěninách a tmavém pečivu.

Velmi důležitá je pravidelná fyzická aktivita. Ideální je aerobní cvičení (běh, plavání, cyklistika, aerobik) 2 – 3x týdně alespoň 30 minut! Rozhodně bychom měli přestat kouřit.
Léčba léky je volena hned u velmi rizikových skupin vzniku aterosklerózy, i přesto ale zůstává základem úprava životosprávy! Většinou čekáme několik týdnů na efekt diety a úpravy režimu. Užívají se léky na snížení hladiny tuků-hypolipidemika, na úpravy hladiny cukru – antidiabetika, případně inzulín, léky snižující krevní tlak-antihypertenziva. Ve speciálních případech mohou být předepsány i léky snižující chuť k jídlu.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Gita
6x

Krásny deň prajem, trpím metabolickým syndrómom. Som obézna, mám cukrokvku typu 2 a vysoký krvný tlak /môj rekord je 240/130/. Poznám diétu, ktorá mi vyhovuje, lebo už roky konzumujem veľa čerstvej zeleniny, jem len kuracinu a divú zver /nemastnú!/, používam pri pečení strašne málo oleja /žiadne živočíšne tuky!/, pijem len čistú vodu /20 rokov som úplná abstinentka/, a predsa... Môj lekár mi zakázal veškeré zvýšené telesné aktivity, mám povolenú len chôdzu a prechádzky, lebo vraj ma môže trafiť šľak. Na pracovisko to mám cca 500-800 metrov, samozrejme chodím peši do práce. Zatiaľ mám len mierne zväčšené srdce a ani obličky a pečeň nemám poškodené. Na očnom pozadí však už mám popraskané cievy. Čo by ste mi odporúčali? Mám 50 a mentálne sa cítim na 30, kým telesne na 100 rokov. S pozdravom: Gita


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 331 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Lidé hrozbu cukrovky hrubě podceňují

Veřejnost stále nebere vážně až smrtelná nebezpečí, která cukrovka představuje. Každých 10 vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou. Ročně v Česku na následky diabetu zemře více než 20 tisíc pacientů.

Patní ostruha jako riziko diabetické nohy

Mám diabetes I.st.od svých šesti let. Mám na patách výrustky (něco jako ostruhy), které jsem zdědila po otci. Bojím se že tyto výrustky budou časem vadit v chůzi a budu mít problémy s "diabetickou nohou". Co mohu s tímto dělat? Děkuji za odpověď.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.