Inzerce

Metabolický syndrom

21. května 2007, MUDr. Jarmila Křížová PhD.   |   přečteno: 84291x

Současný výskyt obezity, vyšší hladiny cholesterolu, cukrovky a vysokého krevního tlaku výrazně urychlují průběh aterosklerózy.

U lékaře

Při první návštěvě lékaře s vámi bude podrobně probrán váš životní styl, dietní zvyklosti a fyzická aktivita. Lékaře budou zajímat vaše ostatní onemocnění, léky, které užíváte, zda kouříte. Také se bude ptát na nemoci, které se vyskytly v rodině, hlavně srdeční infarkt, cévní mozkové příhody, ischemická choroba dolních končetin a i jiné cévní a metabolické poruchy.
Lékař vás celkově vyšetří, změří vám krevní tlak, zváží a změří vás, vypočte body mass index (BMI). Dále bude nutný odběr krve na stanovení hladiny cukru, tuků a dalších rizikových faktorů aterosklerózy. Při podezření na rozvinuté komplikace vám lékař doporučí podrobnější srdeční vyšetření (EKG, ultrazvuk srdce, zátěžové EKG) nebo vyšetření velkých cév (ultrazvuk krčních tepen a tepen dolních končetin).

Na základě těchto výsledků vám lékař doporučí léčbu. Základem úspěchu je vaše spolupráce a to sice dodržování diety a zvýšení fyzické aktivity. Dietní doporučení jsou v základě stejná pro všechny nemoci, které jsou součástí metabolického syndromu. Jde hlavně o redukci tělesné hmotnosti, pokud je to třeba. Dále snížení příjmu tuků v potravě, a to hlavně živočišných tuků a cholesterolu. Pokud je přítomna cukrovka, tak je důležité omezit i příjem cukrů a to hlavně jednoduchých – sladkosti, ovoce. Snížit bychom měli také nadměrnou konzumaci alkoholu a soli. Důležitým opatřením je zvýšení obsahu vlákniny v potravě, je obsažena hlavně v zelenině, luštěninách a tmavém pečivu.

Velmi důležitá je pravidelná fyzická aktivita. Ideální je aerobní cvičení (běh, plavání, cyklistika, aerobik) 2 – 3x týdně alespoň 30 minut! Rozhodně bychom měli přestat kouřit.
Léčba léky je volena hned u velmi rizikových skupin vzniku aterosklerózy, i přesto ale zůstává základem úprava životosprávy! Většinou čekáme několik týdnů na efekt diety a úpravy režimu. Užívají se léky na snížení hladiny tuků-hypolipidemika, na úpravy hladiny cukru – antidiabetika, případně inzulín, léky snižující krevní tlak-antihypertenziva. Ve speciálních případech mohou být předepsány i léky snižující chuť k jídlu.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Gita6 poděkování

Krásny deň prajem, trpím metabolickým syndrómom. Som obézna, mám cukrokvku typu 2 a vysoký krvný tlak /môj rekord je 240/130/. Poznám diétu, ktorá mi vyhovuje, lebo už roky konzumujem veľa čerstvej zeleniny, jem len kuracinu a divú zver /nemastnú!/, používam pri pečení strašne málo oleja /žiadne živočíšne tuky!/, pijem len čistú vodu /20 rokov som úplná abstinentka/, a predsa... Môj lekár mi zakázal veškeré zvýšené telesné aktivity, mám povolenú len chôdzu a prechádzky, lebo vraj ma môže trafiť šľak. Na pracovisko to mám cca 500-800 metrov, samozrejme chodím peši do práce. Zatiaľ mám len mierne zväčšené srdce a ani obličky a pečeň nemám poškodené. Na očnom pozadí však už mám popraskané cievy. Čo by ste mi odporúčali? Mám 50 a mentálne sa cítim na 30, kým telesne na 100 rokov. S pozdravom: Gita

Reagovatpoděkovatnahlásit

27. července 2008, 19:35:52


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 7 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.