Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Mnohočetným myelomem onemocní každým rokem 500 Čechů

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6038x )

Na úterý 28. února 2017 připadá Den vzácných onemocnění. Mezi vzácné nemoci se řadí choroby, které postihují méně než 10 lidí na 100 000 obyvatel ročně. Mezi ně patří také mnohočetný myelom, kterým ročně onemocní 4–6 pacientů na 100 000 obyvatel. Celosvětově trpí mnohočetným myelomem 230 tisíc osob a každým rokem je nemoc diagnostikována dalším 114 tisícům lidí. V současné době je již naštěstí pro pacienty dostupná léčba a to i pro ty, kterým se nemoc po prvotním vyléčení vrátí.

shutterstock.com

S mnohočetným myelomem je v současné době v České republice sledováno přibližně 2 500 pacientůa toto číslo, podle předních odborníků na léčbu tohoto onemocnění, stále vzrůstá. Každým rokem je totiž nemoc odhalena u dalších 500 Čechů.

Mnohočetný myelom mívá ve své počáteční fázi velmi nespecifické příznaky, proto bývá mnohdy pacientům diagnostikován až v pokročilém stádiu. Onemocnění často provází zvýšené odbourávání kostní hmoty, proto jsou jeho prvními signály obvykle bolesti zad v oblasti beder a hrudníku a celková bolest pohybového aparátu. U některých nemocných může dojít dokonce k patologickým zlomeninám, které vnikají za minimální anebo dokonce bez jakékoliv zátěže. Nemocní mohou dále pociťovat hlubokou únavu bez vyvolávající předchozí námahy. Kvůli silně oslabené imunitě se pacienti potýkají s častými infekcemi. Někteří pacienti mohou trpět nechutenstvím, čímž ztrácí na hmotnosti.

Čtěte také: Mnohočetný myelom: neznámá krevní choroba

Prof. Vladimír Maisnar„V počátečním stádiu lze nemoc odhalit pouze při preventivní prohlídce, na které praktický lékař provede laboratorní vyšetření krve. Výsledky odhalí vysokou sedimentaci krvinek, v krevním obraze bývá anémie, při biochemickém vyšetření séra je často zvýšená celková bílkovina a někdy i koncentrace kreatininu,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Maisnar, Ph.D., MBA, zástupce přednosty pro klinický výzkum na IV. Interní hematologické klinice Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové a 1. místopředseda České myelomové skupiny (CMG).

Úspěch léčby spočívá v časné diagnostice nemoci

Volba léčby u mnohočetného myelomu se odvíjí od věku pacienta a stádia nemoci, ve kterém se nemocný nachází. U nemocných mladších 70 let se choroba léčí pomocí transplantace kmenových buněk krvetvorby, která zůstává nadále nejúčinnější léčbou, a chemoterapií s využitím nových tzv. biologických léků. Léčbu je ve většině případů nutné podpořit i mírněním bolestí, podávají se léky snižující odbourávání kostí, někdy se využívá i následné ozařování. Čím dříve se pacient začne léčit, tím lepších výsledků terapie dosahuje.

Čtěte také: Krev – tekutina našeho života

U většiny nemocných dochází v budoucnu přes absolvování úvodní léčby k návratu onemocnění. U několika málo procent lze zopakovat transplantaci, většině pacientů to ale jejich zdravotní stav nebo věk již nedovolí. Léčba mnohočetného myelomu však zaznamenala v posledních letech velký vývoj a pro pacienty je dnes dostupná zcela nová generace léčiv. Díky ní jsou lékaři schopni udržet chorobu pod kontrolou natolik, že s ní pacienti mohou žít řadu let jako s jiným chronickým onemocněním.

Více na: www.mnohocetnymyelom.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Gaucherovu chorobu prozradí většinou bolest kostí

Na to, že jsou nemocní, se většinou přijde náhodou. Například poté, co začnou mít problémy například s bolestí břicha, deformacemi kostí nebo při hledání příčin neustálé únavy a chudokrevnosti. Vyšetření pak odhalí dědičnou poruchu enzymů - Gaucherovu chorobu.

Fabryho chorobu předávají hlavně otcové svým dcerám

Fabryho choroba je vzácné dědičné onemocnění. Rodiče předávají svůj chybný gen na chromozomu X svým dětem. Otcové výhradně dcerám, matky synům i dcerám. Nemoc způsobí, že tělo nedokáže zpracovat odpadní látky, které se pak hromadí v těle v cévách i orgánech a postupně je ničí.

Arteriovenózní malformace: časovaná bomba

Cévní anomálie patří převážně mezi vrozená onemocnění, kterými trpí asi pět procent lidí v republice. I přes to, že v posledních dvaceti letech došlo k velkému pokroku ve výzkumu těchto anomálií, nemají lékaři ještě tolik zkušeností, aby zabránili špatným či pozdním diagnózám.

Zoonózy: nemoci, které dostanete od psa a kočky

Toxoplazmóza nebo vzteklina patří mezi nemoci, které vás mohou i zabít. Obě byste mohli chytit i od svého psa či kočky. Riziko přenosu různých nemocí ze zvířete na člověka sice existuje, ale většinou si stačí dobře umýt ruce a nemusíte se bát.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce