Proti chřipce očkují od začátku října až do vypuknutí epidemie praktičtí lékaři a hygienické stanice.
Návštěva lékaře v pracovní době. Kdy máte nárok na placené volno?
Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy kvůli vyšetření u lékaře?
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 318x )
Máte před sebou očkování proti koronaviru? Jak se co nejlépe připravit a co mít v domácí lékárničce pro případ možné reakce na očkování?
Abyste mohli podstoupit očkování proti koronaviru, nemělo by u vás probíhat žádné akutní infekční onemocnění, jako například chřipka, nachlazení, či angína. Obzvlášť pokud máte zvýšenou teplotu, nebo horečku, je třeba termín očkování posunout na dobu, až vám bude lépe. Nejlépe svou obranyschopnost podpoříte pestrou a vyváženou stravou, která je bohatá na vitamíny a nenasycené mastné kyseliny, konkrétně na vitamíny C a D, selen a zinek. Vhodné je doplnit i Omega 3 nenasycené mastné kyseliny.
Na očkování je vhodné se připravit i dostatečným odpočinkem a kvalitním spánkem. Nedostatek spánku se totiž může projevovat nejen zvýšenou únavou, či bolestí hlavy, ale v případě déle trvající nespavosti i oslabením imunity. Stresové situace nahrávají například bolestem hlavy, změnám nálad nebo přecitlivělosti. Ve spojitosti s očkováním by se tyto nepříjemné stavy mohly ještě prohloubit. Máte-li tedy z očkování obavu, spolehněte se třeba na některé osvědčené byliny, které příznivě působí na duševní pohodu a stres - např. bacopa, rhodiola (rozchodnice růžová), ženšen nebo česnek setý.
Očkování proti nemoci Covid-19, stejně jako jiná očkování, mohou provázet některé doprovodné příznaky a nežádoucí reakce. Většinou se jedná o mírné příznaky, které do několika dní samy odezní.
Těmi nejčastějšími vedlejšími účinky, se kterými se můžete setkat jsou:
Tyto očekávané reakce se nemusí objevit u každého. Někteří pacienti mají silnější reakci po první dávce, zatímco jiní až po dávce druhé. Dle mnoha odborníků se jedná o jasný důkaz, že vakcína funguje. V ojedinělých případech se může bezprostředně po vakcinaci rozvinout závažná alergická reakce, tzv. anafylaktický šok. Právě proto je třeba neodcházet hned po očkování od lékaře, ale počkat nejméně 15 (lépe 30) minut v jeho blízkosti, protože v případě anafylaktické reakce je nutná okamžitá lékařská pomoc.
V případě všech reakcí na očkování je jedním z hlavních opatření klidový režim, odpočinek či spánek a zdravá, snadno stravitelná strava spolu s dostatečným pitným režimem.
Vzhledem k tomu, že vaše reakce na očkování může být natolik silná, že možná nebudete schopni si léky obstarat, je vhodné mít je připraveny ve své domácí lékárničce předem. Pokud pravidelně užíváte léky či určité doplňky stravy, měli byste se vždy o užití jiných léčiv poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo alespoň lékárníkem.
Výše zmíněné reakce na očkování nemusíte Vašemu lékaři hlásit, jsou běžné a očekávané a nemají vliv na účinnost očkování. Pokud ovšem tyto příznaky přetrvávají déle než 3 dny, horší se, nebo když se u Vás po očkování objeví jiné závažné příznaky, obraťte se na svého praktického lékaře.
Zdroj: koronavirus.mzcr.cz, mediciproockovani.cz, lekarna.cz
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi