Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Ošetření během dovolené v zahraničí a následná refundace

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7427x )

Co se stane v případě, že budete na dovolené v zahraničí potřebovat lékařskou pomoc? A jak postupovat v případě, že jste byli ošetřeni v nesmluvním zdravotnickém zařízení?

shutterstock.com

Při nezbytném ošetření, tedy ošetření, které jste museli vyhledat z důvodu zhoršení vašeho zdravotního stavu během pobytu v zahraničí nebo např. úrazu, by český pojištěnec v jiné zemi EU po předložení průkazu pojištěnce (tzv. EHIC) neměl zaplatit víc, než kolik je případná částka spoluúčasti, stejná, jakou platí místní pojištěnci. Podmínkou ale je, že k ošetření došlo ve smluvním zdravotnickém zařízení, které je napojeno na místní pojišťovenský systém. Náklady na samotnou zdravotní péči vyúčtuje lékař, který vás ošetří, místní zdravotní pojišťovně, a ta tyto náklady následně přeúčtuje vaší české zdravotní pojišťovně. Může se ale stát, že i po předložení průkazu po vás budou chtít v hotovosti celou částku za poskytnutou péči. Raději s touto variantou předem počítejte, aby vás případná nutnost zaplatit na místě nezaskočila. Po návratu domů pak můžete svoji zdravotní pojišťovnu požádat o refundaci těchto nákladů.

Požádat o refundaci částky, kterou jste za lékařské ošetření zaplatili, můžete po návratu i v případě, že jste byli ošetřeni v nesmluvním zdravotnickém zařízení. Tam zaplatíte za ošetření vždy, EHIC a systém přeúčtování mezi pojišťovnami se na tato zařízení nevztahuje. Navíc se vší pravděpodobností zaplatíte o dost více, než by byla úhrada ve smluvním zdravotnickém zařízení. Proto se vždy snažte vyhledat ta smluvní – více informací najdete na www.cmu.cz.

Refundace probíhá na základě žádosti, kterou máte po návratu domů možnost podat u své zdravotní pojišťovny. Rozhodně si pečlivě uschovejte jak účty, tak lékařské zprávy. Po návratu je předložíte pojišťovně spolu se žádostí o náhradu nákladů vynaložených na zdravotní služby poskytnuté v zahraničí. Máte možnost na žádosti uvést, zda žádáte refundaci dle českých právních předpisů, nebo dle předpisů státu ošetření. Refundace dle zahraničních tarifů znamená, že vám vaše zdravotní pojišťovna následně proplatí všechno, co by za svého pojištěnce zaplatila tamní zdravotní pojišťovna (tedy bez zaplacené spoluúčasti). Za účelem zjištění výše této částky se písemně dotazuje příslušné instituce ve státě ošetření. Refundována vám pak je částka ve výši a v termínu závisejícím na odpovědi ze zahraničí. Nicméně, jak již je uvedeno výše, můžete si také zvolit rychlejší možnost a nechat si vyplatit částku v českých cenách, tj. do výše stanovené pro úhradu takové péče, pokud by byla poskytnuta na území České republiky. Refundace dle českých tarifů se také automaticky uplatní, pokud k ošetření došlo v nesmluvním zařízení. Refundovaná částka vám bude v každém případě vyplacena v českých korunách.

Při cestách do zahraničí ale VZP vždy doporučuje nespoléhat jen na průkaz pojištěnce (EHIC) a uzavřít cestovní pojištění. 

Přečtěte si také

Co je standard a co nadstandard u zubaře?

Jak se orientovat mezi opalovacími krémy

Cestovní lékárnička

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/podpora-zdravi-kloubu-a-svalu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=podpora-zdravi-kloubu-a-svalu

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

47%
53%
Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Celiakie: Řada lidí o svém onemocnění neví, ale důsledky mohou být závažné

Na pátek 16. května letos připadá Mezinárodní den celiakie. Den je věnovaný více než 1 % světové populace, která žije s tímto autoimunitním onemocněním. Nicméně odborníci odhadují, že až 80 % případů zůstává neodhalených.

Tušíte, jaký máte krevní tlak?

Každý člověk by měl vědět, jaký má krevní tlak. Vysoký krevní tlak se totiž dlouho nemusí nijak projevovat. Přitom je rizikovým faktorem řady život ohrožujících onemocnění, a to nejen přímo souvisejících se srdcem a oběhovou soustavou. Proto je tak důležitá osvěta, kterou představuje i Světový den hypertenze. V roce 2006 ho vyhlásila Světová liga proti hypertenzi. Připadá na 17. května.

Jak probíhá schvalování lázní?

Aby mohla zdravotní pojišťovna pacientovi schválit pobyt v lázních, musí mu nejprve ošetřující lékař návrh na lázeňskou léčebně rehabilitační péči napsat, a to na základě posouzení jeho aktuálního zdravotního stavu a zhodnocení přínosů a rizik lázeňské péče.

Pozor na klíšťata. Jejich aktivita je nyní mimořádná

Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní. V takovém případě se doporučuje: použití repelentu, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách a večer i ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce