Inzerce

Patříte do rizikové skupiny? Nepodceňujte chřipku, hrozí vám vážné komplikace

17. září 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3661x

Chřipka je závažné onemocnění, které může být nebezpečné pro každého, kdo jí onemocní. Pro 2,5 miliónu obyvatel České republiky však představuje zvýšené riziko. Tolik Čechů totiž patří mezi tzv. rizikové skupiny, jimž může chřipka nejen způsobit vážné zdravotní komplikace, ale dokonce je i ohrozit na životě. Řadí se k nim chronicky nemocní pacienti jakéhokoli věku a senioři starší 65 let.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
152 Kč

Nejefektivnějším způsobem, jak se před chřipkou chránit, je očkování. V České republice je očkování dobrovolné, nicméně lidem z rizikové skupiny se obzvlášť doporučuje. Chřipka u nich totiž často vede ke zhoršení základního onemocnění i výskytu dalších komplikací.

Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?

Kromě osob starších 65 let se do rizikové skupiny počítají také kardiaci, tzn. lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dále astmatici a pacienti s plicními chorobami, s onemocněním ledvin, jater nebo diabetici. Patří sem i pacienti po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk a rovněž osoby s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému, s cystickou fibrózou nebo chronickou anémií.

 „Na celém světě onemocní chřipkou přibližně 10–15 % populace ročně, v době pandemie to může být dokonce až 40–50 %. V České republice v důsledku chřipky zemře 1 500 – 2 000 osob ročně, což je 2 - 3x více úmrtí než při dopravních nehodách. I přes alarmující statistiky je proočkovanost v ČR nízká a zaostáváme v ní za vyspělými zeměmi,“ říká MUDr. Jan Kynčl, PhD., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Čtěte také: Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by mělo být proti chřipce očkováno 75 % populace z rizikových skupin (starší pacienti, pacienti s různými typy chronických onemocnění). Realita je ale taková, že proočkovanost se u nás u těchto skupin pohybuje jen mezi 19 až 20 %, zatímco v některých jiných evropských zemích je to 60 až 75 % (např. v Holandsku, Spojeném království, Španělsku nebo Itálii).

Prospěšnost očkování proti chřipce u rizikových skupin potvrzují čísla. Astmatici mají oproti běžné populaci až 120x větší riziko úmrtí na chřipku, přínosem očkování je to, že u nich snižuje výskyt chřipky až o 89 %. U astmatických dětí pak snižuje vznik akutních astmatických záchvatů o 41 %. Daleko náchylnější k chřipkové nákaze jsou i diabetici. Během chřipkové sezóny mají až 6x vyšší pravděpodobnost, že onemocní, a až 3x vyšší pravděpodobnost než zdravé osoby, že na následky chřipky a jejich komplikace zemřou. Preventivní očkování u nich dokáže výrazně snížit výskyt chřipkového onemocnění a bylo prokázáno, že např. u pacientů s diabetem typu 2 ve věku 18-64 let dokáže zabránit případné hospitalizaci až z 58 %.

Čtěte také: Diabetikům komplikuje boj s chřipkou kolísavá hladina cukru

Ani kardiaci nesmí chřipku podceňovat, protože ve srovnání se zdravými lidmi je chřipka ohrožuje na životě 52x více. Je prokázáno, že díky očkování se u těchto pacientů může snížit výskyt cévních mozkových příhod9 a také počet infarktů myokardu (u infarktu myokardu až o 67 %).10 Rizikoví jsou rovněž pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Mezi významná rizika patří infekce, které jsou častou příčinou exacerbací CHOPN. Očkování u nich také působí jako prevence onemocnění chřipky a je prokázáno, že účinnost vakcinace u těžké formy CHOPN je až 75 %. Také pacienti s poruchami ledvin se z důvodu imunitní dysfunkce považují za rizikovou populaci. Ve srovnání s neočkovanými se u očkovaných dialyzovaných osob chřipka objevuje v menší míře (o 13 %), méně se potýkají s pneumonií, jsou méně často hospitalizování (o 16 %) a rovněž se u nich snižuje míra úmrtnosti (o 30 %).

Rizikoví pacienti a senioři nad 65 let mají očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ostatním lidem na něj přispívají zdravotní pojišťovny v rámci různých benefitních programů. Nejvhodnější doba na očkování proti chřipce je od září do konce listopadu, tedy před příchodem chřipkové epidemie. Ta obvykle propuká v prosinci a vrcholí v únoru. Tělo si pak vytvoří protilátky proti onemocnění během 14 dnů po aplikaci vakcíny.

Čtěte také: Mýty a fakta o očkování proti chřipce

„Složení vakcín proti chřipce se každý rok na základě doporučení expertů WHO mění, aby vakcíny obsahovaly ty kmeny chřipkového viru, které cirkulují v populaci, a byla tak zajištěna co nejúčinnější ochrana proti onemocnění. U nás v ČR se doposud užívaly trivalentní vakcíny, které účinkují proti třem různým typům chřipkového viru. Od letošního roku však bude na českém trhu k dispozici nová tetravalentní vakcína, která je účinná proti čtyřem typům viru a zajistí tak očkovaným ještě širší ochranu proti chřipce,“ doplňuje MUDr. Kynčl.

Zdroj: www.stop-chripce.cz, www.ockovaniprotichripce.cz thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 224 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 18. října 2019, 09:07:11

    Tak to není tak moc. To vidíš vcelku i bez nich. Kamarádka má 5.5 a to už jsou popelníky.… Diskutovat

  • Maky (Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?) 18. října 2019, 10:22:06

    Prikladam naprosto podrobny megaclanek o pricinach, lecbe a prevenci mocoveho mechyre.. Nejdrive je… Diskutovat

  • Maky (Hyperaktivní měchýř ) 18. října 2019, 10:23:29

    Podrobny clanek o lecbe, priznacich a projevech hyperaktivity mechyre ctete zde… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.