Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Pravidelný screening jako součást péče o zdraví

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6424x )

Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. I když se člověk cítí dobře, sportuje, zdravě jí, dostatečně odpočívá, neměl by zapomínat na preventivní opatření, která mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy jsou ještě léčitelná. Jedním z takových opatření je pravidelný screening, který upozorní na počínající odchylky od fyziologických hodnot zdravého člověka.

AeskuLab

Některá vyšetření lze požadovat po praktickém lékaři v rámci preventivní péče hrazené zdravotní pojišťovnou. Kromě toho je samozřejmě možné požádat o jakékoliv vyšetření laboratoř v režimu takzvaného samoplátce.

„Na odběr krve je možné přijít na kterékoliv odběrové místo vybrané laboratoře, výsledek biochemického vyšetření je žadateli oznámen následující den po odběru. Pacientům jsou k dispozici bezplatné telefonní linky pro zodpovězení dotazů ohledně přípravy na vyšetření, nabídky škály vyšetření, sdělení ceny požadovaného vyšetření, doporučení nejbližšího odběrového místa atd. Kromě krve je možné vyšetřit i jiný biologický materiál (moč, stolici), popřípadě provést kultivační vyšetření z výtěru“ říká MUDr. Zdeňka Tondlová, vedoucí biochemické laboratoře AeskuLab.

přístrojPři hledání vhodného laboratorního pracoviště věnujte pozornost také tomu, zda má vybraný subjekt příslušné akreditace či certifikace, aby byly splněny nároky na kvalitu. Nejvyšším průkazem kvality je splnění požadavků akreditační normy ISO 15189, která zdravotnickým laboratořím definuje zvláštní požadavky na kvalitu a způsobilost.  Moderní diagnostické laboratoře mají k dispozici špičkové přístrojové vybavení a kvalifikované lékaře, kteří výsledky laboratorních vyšetření vyhodnocují.

Z široké škály vyšetření mohou být pro samoplátce nejvíce zajímavé:

  • diagnostika celiakie (zjištění lepkové intolerance) - tTG, HLA DQ2, HLA DQ8
  • detekce kardiovaskulárního onemocnění, metabolického syndromu - celkový cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triacylglyceroly, glukóza, homocystein
  • vyšetření štítné žlázy - TSH, fT4, a-TPO, a-TG
  • stanovení krevní skupiny - AB0, Rh faktor
  • zjištění hodnoty „hormonu mládí“ – vitaminu D
  • diagnostika přenosných nemocí - HIV, syfilis, žloutenka A, B, C
  • záchyt okultního krvácení
  • probíhající neuroinfekce - lymeská borelióza, klíšťová encefalitida
  • screening drog

Obecnou nabídku vyšetření doplňuje speciální nabídka pro ženy.
„Ženy plánující rodinu si mohou nechat udělat test plodnosti (vyšetření AMH), dále je možné stanovit hormonální profil, průkaz těhotenství, test na trombofilní mutace při užívání hormonální antikoncepce (vyšetření faktoru V-Leiden, faktoru II-protrombin), či posoudit riziko osteoporózy detekcí ß-crosslaps a osteokalcinu,“ doplňuje MUDr. Zdeňka Tondlová.

Muži si nejčastěji nechávají posoudit riziko onemocnění prostaty stanovením hodnoty prostatického antigenu, který je ukazatelem nádorového bujení prostaty – vyšetření PSA a jeho volné formy fPSA.

Přečtěte si také

Bezbolestné vyšetření místo biopsie jater

Nezanedbávejte preventivní prohlídky ani v dospělosti

Každá třetí žena nad 50 let trpí osteoporózou

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Preventivní prohlídky zachrání zdraví

Preventivní prohlídka zachrání zdraví nebo i život, to potvrzují nejlépe zkušenosti praktických lékařů nebo gynekologů. Lidé prevenci podceňují, i když mohou dostat důkladné vyšetření zdarma.

Zelený zákal hrozí slepotou. Drobné preventivní vyšetření vám zachrání zrak.

Včas neléčený zelený zákal znamená trvalé postižení zraku nebo slepotu. Zbytečnou. Po čtyřicítce navštěvujte svého očního lékaře pravidelně. Malé preventivní vyšetření – změření nitroočního tlaku – odhalí nemoc v době, kdy sice nemáte žádné příznaky, ale lze ji dobře léčit. Ve chvíli, kdy se váš zrak zhorší, bývá na jeho záchranu pozdě.

Hypohydratace

Hypohydratace je stav, kdy tělu chybí akutně voda. Hypohydratace u všech jejích typů provázena nálezem nízkého krevního systémového tlaku, tachykardií, snížením centrálního žilního tlaku, křečemi a pocitem žízně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce