Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Riziko vzniku rakoviny prsu se dá mnohými způsoby snížit

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9199x )

Kromě správné životosprávy moderní medicína umožňuje například genetické testování, které odhalí predispozice k rakovině prsu včas a díky němu můžou lékaři zahájit vhodná preventivní opatření.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

V roce 2012 byla rakovina prsu diagnostikována téměř 7 tisícům žen. Jejich počet přitom neustále narůstá, od roku 1990 se téměř zdvojnásobil.

S rakovinou se vypořádává moderní i alternativní medicína

Rakovina může propuknout u každého člověka. Řadí se totiž mezi multifaktoriální onemocnění, což znamená, že na jejím propuknutí se podílí několik příčin a jejich kombinací. Dle prediktivního výzkumu Masarykovy univerzity ve spolupráci s Českou onkologickou společností by měla být v roce 2015 diagnostikována rakovina prsu celkem 7,5 tisícům žen.
„Za rizikové faktory vzniku rakoviny lze označit rodinnou anamnézu výskytu rakoviny prsu, vystavení ionizujícímu zařízení, počet porodů, délku kojení, věk při prvním porodu a mnoho dalších,“ uvedl gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Rakovina prsu se u žen oficiálně monitoruje od roku 2002, kdy byl zahájen mamografický screening. Jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku rakoviny prsu je věk. Rakovina je, zjednodušeně, změněná DNA buňky. S přibývajícím věkem klesají přirozené obranné mechanismy organismu a riziko mutagenních vnějších faktorů má tak vyšší šanci na propuknutí nemoci.

Ačkoliv nelze říci, že se dá zabránit samotnému propuknutí nemoci, lze tvrdit, že včasnou prevencí se může riziko vzniku nemoci značně snížit. K přírodní prevenci patří například konzumace fytoestrogenů, což jsou látky rostlinného původu, které se v organismu mění na látky s estrogenními účinky.
Je doloženo studiemi, že ženy v oblastech s vyšším obsahem fytoestrogenů ve stravě mají riziko rakoviny prsu  méně časté. Fytoestrogeny dokonce i u žen, které již rakovinu prsu měly, snižují riziko jejího opětovného vzniku,” vysvětlil Pavel Turčan.

Predispozice k rakovině prsu odhalí genetické testy

Moderní medicína nabízí v současnosti různé způsoby, díky kterým lze rozpoznat, jak velké riziko vzniku rakoviny prsu žena má. Vzhledem k tomu, že náchylnost k rakovině se uchovává v genetické informaci jedinců, umožňuje současná medicína zkoumání DNA. Na základě laboratorních výzkumů pak dokáže určit, ke kterým nemocem má jedinec predispozice.
Pokud žena zjistí vyšší náchylnost k onemocnění rakovinou prsu, lékaři tak mohou zahájit včasná preventivní opatření, která můžou onemocnění rakovinou buď oddálit, nebo zcela zvrátit. Taková opatření jsou ovšem vysoce individuální a vždy je potřeba výsledky genetických testů konzultovat se specializovaným lékařem,” popisuje MUDr. Radek Klubal z Medicínského centra Praha, které pod projektem QGEN poskytuje genetická vyšetření.

Genetické testování je v medicíně, oproti jiným praktikám, relativně novinkou. V České republice je provádí pouze několik zdravotnických zařízení. Zkoumaným vzorkem jsou nejčastěji pacientovy sliny nebo stěr z ústní sliznice. Tento materiál se pak zkoumá v laboratoři a výsledky se může pacient dozvědět již za týden, v závislosti na rozsahu zkoumání. Zdravotnická zařízení nabízejí možnost genetického testování konkrétní choroby nebo komplexní vyšetření. Ženy si tak můžou objednat genetické vyšetření ke zjištění výhradně predispozic k rakovině prsu. Přestože se cena odvíjí od daného poskytovatele a rozsahu genetického vyšetření, jednoduchý test na danou konkrétní nemoc vychází v řádu několika tisíc korun.

Vláknina jako nezbytná součást jídelníčku

Prevence jedince před onemocněním může probíhat i v rovině stravování. Odborníci se totiž shodují, že účinek životního stylu na naše zdraví je až 50 %. Lidé by se tak měli vyhýbat zejména smaženým, tučným jídlům, přepáleným jídlům a tukům nebo grilování na otevřeném ohni, při kterém jsou spodiny nasávány přímo do jídla. Česká populace by také měla omezit konzumaci masa a uzenin.
Naopak do jídelníčku bychom měli zařadit vlákninu, která příznivě působí na náš zažívací trakt. Najdeme ji zejména v celozrnných výrobcích. Také je třeba doplňovat vitamíny, minerály a stopové prvky dostatečným přísunem čerstvého a plně vyzrálého ovoce a zeleniny,” vysvětluje výživová poradkyně Monika Tělupilová, která dodává, že také semínka a oříšky jsou ideálním zdrojem minerálů a stopových prvků.

Do zdravého životního stylu se řadí nejenom vhodné stravování, ale i celková změna návyků. Jedinci by se měli vyhýbat stresům, kouření cigaret a nadměrným psychickým i fyzickým výkonům. Naopak své místo by v každodenních aktivitách měl zaujmout odpočinek a pravidelné pohybové aktivity.

Přečtěte si také

Výskyt melanomu se každých 10 let zdvojnásobí

Zánět močových cest pozná až polovina žen

Nepodceňujte bolest zad, může být signálem nebezpečných kostních metastáz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Užívání vitaminu E jako prevence

Vas nahled na pravidelne denni uzivani E vitaminu /dnes jiz vitamin 400/ jako jeden z prostredek jak pomoci muzum starsich od 50 let v prevenci v budoucnu nastupivsich uropotizi. Ma se vitamin E brat na lacno nebo toto neni podstatne? Udajne se ma vytvaret antivitamin E pokud jsou brany vitaminy E na lacno.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Mýty a fakta o rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce