Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Rozmarýn lékařský

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 9994x )

Rozmarýn povzbuzuje činnost žaludečních šťáv, podporuje tvorbu a vylučování žluči, tiší křeče zažívacího traktu a má močopudný účinek.

(Rosmarinus officinalis L.)



Příprava čaje

1 čajové lžička řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát - 3krát denně.

Terapeutické uplatnění má i macerát (výluh) za studena, který připravíme zalitím 1 čajové lžičky drogy.

Užívaná část

list List    (Folium rosmarini)

Sběr a sušení

List je nejúčinnější v době květu rostliny, tedy od června do srpna. Při sušení ho nevystavujeme slunečnímu záření.

Jak vypadá

Vytrvalá, stále zelená rostlina dosahující výšky 1 až 2 metry. Tento bohatě větvící keř má vstřícné listy, které mají jehličkovitý tvar, jsou kožovité a celokrajné. Listy jsou dlouhé asi 3 cm a mohou dosahovat šířky až 3 mm. V úžlabí listů vyrůstají drobné, světle fialové květy. Kvete v průběhu léta. Celá rostlina velmi příjemně voní.

Rozmarýn lékařský

Kde se rostlina vyskytuje

Rozmarýn se pěstuje v květináčích a zahradách.

Co rozmarýn obsahuje

Pro rozmarýn je charakteristický vysoký obsah silice, tříslovin, flavonoidů a rostlinných antibiotik. Obsahuje i další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Rozmarýn byl velmi ceněn již Řeky a Římany. Mezi jeho významné vlastnosti patřila schopnost zahřívat organismus. Používal se k léčbě žloutenky, neboť čistil játra; zvyšoval odvodňování těla a podporoval trávení.

Dnes: Rozmarýnový list lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Rozmarýn povzbuzuje činnost žaludečních šťáv, podporuje tvorbu a vylučování žluči, tiší křeče zažívacího traktu a má močopudný účinek. Ordinuje se při chronických potížích spojených s nedostatečnou produkcí žaludeční šťávy a žluči a s tím spojeným nadýmáním a bolestí břicha.

Jako jedna z mála rostlin dokáže zvyšovat krevní tlak. Posiluje krevní oběh, mírní chlad v končetinách, neboť patří mezi drogy, které zahřívají. Ulevuje při nervovém i fyzickém vyčerpání a tím zlepšuje kondici. Pomáhá odbourávat pocit únavy psychogenního původu.

Zevně: V koupelích na špatně se hojící rány, neboť má desinfekční a mírně prokrvující účinky. Osvědčil se také k čištění pleti. Díky obsahu silic, se z něj uvolňuje při použití do koupele příjemná vůně, tím osvěžuje namožené svaly i ducha.

Na co si dát pozor

Ve velkých dávkách může vyvolat stavy opojení, křeče a poškození ledvin. Nesmí se užívat v těhotenství.

Pozn.: Své účinky má i pokud jej použijeme jako koření. Ovšem i zde platí, že jsou úměrné použitému množství.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 14 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce