Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Seriál: Koupání v bazénech: Nebezpečí přichází s návštěvníky

(MUDr. Vladimír Valenta | přečteno: 9763x )

Umělá koupaliště umožňují vodní zábavu po celý rok, ale jejich návštěvníci do nich vnášejí zdravotní rizika.

shutterstock.com

Umělá  koupaliště, tj. kryté nebo nekryté bazény, umožňují vykonávat tuto velmi oblíbenou aktivitu během celého roku. V těchto zařízeních je voda během provozu neustále upravována (recirkulována a dezinfikována), její jakost je pravidelně sledována a výsledky laboratorních analýz jsou neprodleně předkládány příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví k posouzení. Přestane-li kvalita vody vyhovovat hygienickým požadavkům, je provozovatel povinen okamžitě učinit nápravná opatření ke zlepšení její kvality a pokud tato opatření jakost vody nezlepší, pak jeho provoz, do doby odstranění závady, zastavit.

Z pohledu možného ohrožení zdraví koupajících se, je riziko negativního ovlivnění zdraví  nevyhovující jakostí vody v těchto zařízeních bezesporu nejnižší. Přesto zde není koupání zcela bezpečné.

Z kůže a sliznic osob využívajících umělá koupaliště se smývají do vody nejrůznější mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně a kvasinky, popř. i prvoci a helminti. Koupající se osoby uvolňují do vody bazénů nejen mikroorganismy, ale také různé organické látky jako pot, moč, mazové a slizové sekrety a dále zbytky kosmetických prostředků, opalovacích krémů, mýdla apod. Všechny tyto látky samy o sobě mohou zhoršit organoleptickou kvalitu vody a podporovat nárůst biofilmů na stěnách bazénu a v potrubí, které množení nejrůznějších typů mikroorganismů ještě dále podporují.

Člověk je sám sobě nebezpečný

Nejdůležitějším faktorem, určujícím stupeň rizika vzniku jakéhokoliv onemocnění v umělých bazénech a koupalištích, je především zdravotní stav a chování návštěvníků těchto zařízení. Velmi zásadní, resp. nejpodstatnější, je vliv vstupního osprchování návštěvníků, kterým lze docílit minimalizaci vnosu mikroorganismů a organických látek do bazénu. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že někteří lidé neberou ohledy na ostatní a chodí do bazénů i v případě, že trpí nějakým infekčním onemocněním.

Z výše uvedeného tedy vplývá, že osoby využívající umělá koupaliště se zásadním způsobem podílejí na znečištění vody těchto bazénů. Zvýšený mikrobiologický nález v bazénové vodě může způsobit řadu infekčních onemocnění u koupajících se. Nález patogenních bakterií Staphylococcus aureus, které patří k velmi agresivním etiologickým agens, způsobuje lokalizované hnisavé infekce (např. záněty kůže, záněty vlasových lůžek, záněty očí, hnisané onemocnění měkkých tkání a řady dalších). Vyšší nález kolonií při 36°C může vyvolat střevní a žaludeční potíže ale i horečnatá respirační onemocnění. Pseudomonas aeruginosa je všeobecně rozšířený mikroorganismus, jehož zdrojem je sám člověk (sekrety z pokožky a sliznic, gastrointestinální trakt) a prostředí bazénů poskytuje ideální podmínky pro jeho rozvoj díky teplému a vlhkému prostředí. Způsobuje infekce močového a respiračního traktu, záněty kůže a podkožní tkáně, záněty oční rohovky, vnějšího a středního ucha i zánět mozkových blan.

Koncentrace mikroorganismů a kvalita bazénové vody obecně závisí nejen na úrovni technického vybavení úpravny vody, ale velmi důležitá je i kvalita jeho obsluhy a údržby.

Přečtěte si také

Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjem, infekci nebo žloutenku

Cestovatelský základ: očkování proti žloutence

Pozor: S teplým počasím stoupá výskyt gynekologických mykóz

Dáváte přednost koupání v přírodě nebo raději v bazénech? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce