Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Štítná žláza a její choroby

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 924396x )

Nedostatečná činnost štítné žlázy se projevuje zpomalením tělesných funkcí (únavnost, zimomřivost, zácpa) i psychiky (nezájem o cokoli, nevýkonnost), v pokročilých případech zhrubnutím hlasu a přibýváním na váze (ale hypotyreóza je zcela vzácně příčinou těžší obezity).

shutterstock.com

Časté otázky

Moje maminka a její sestra měly nemocnou štítnou žlázu. Je to dědičné?
Onemocnění štítné žlázy jsou jednoznačně nejčastější endokrinní choroby (nemoci žláz s vnitřní, hormonální sekrecí) – nadměrná činnost se vyskytuje až u 2 % žen a se stoupajícím věkem se častěji zjišťuje i nedostatečná činnost. Ale ani v jednom případě nejde o poruchy, které by se dědily z generace na generaci.

Při ultrazvukovém vyšetření mi zjistili uzel ve štítné žláze a lékařka mi posílá na biopsii. Je to nutné? Mám z toho strach.
I když ultrasonografie přináší velice cenné údaje o velikosti štítné žlázy a uspořádání tkáně laloků, nelze na jejím základě posoudit biologickou povahu uzlových změn. Zhoubné nádory štítné žlázy jsou dosti vzácné a dají se dobře léčit, proto je odběr nepatrného vzorku tkáně běžnou injekční jehlou (biopsie tenkou jehlou) a jeho posouzení pod mikroskopem vhodné udělat při sebemenších pochybnostech. Vyšetření není bolestivé a není třeba mít obavy.

Sonografii jsem podstoupila a ještě mám absolvovat scintigrafii. Jaký je v tom rozdíl?
Ultrasonografie využívá schopnosti odrážet ultrazvukové paprsky, která je u různých tkání různá. O vytváření hormonů však vypovídá jen nepřímo tím, že ukáže zvýšené prokrvení. Scintigrafie je založena na schopnosti štítné žlázy vychytávat jód. Do těla se vpraví malé množství radioaktivního izotopu jódu, který se chová úplně stejně jako běžný jód. Je vychytáván štítnou žlázou a místa se zvýšenou nebo sníženou tvorbou hormonů se na scintigramu znázorní jako horký nebo studený uzel.

Ve výsledku vyšetření štítné žlázy se píše o uzlu v istmu. Co to je?
Istmus je střední zúžené místo, jakýsi můstek mezi pravým a levým lalokem štítné žlázy. V istmu stejně jako kdekoli jinde se může vytvořit uzel, což je ohraničená změněná struktura tkáně. Uzly mohou tvořit více hormonů, nemusí tvořit hormony žádné (zde je na místě podezření na nádor), většinou se však od ostatní tkáně funkčně neliší.

Začal jsem brát na štítnou žlázu Euthyrox. Jak dlouho ho budu brát?
Až na výjimky jde o doživotní léčbu, protože v tabletách podáváme náhradu na chybějící hormony, které žláza nedovede nebo nemůže vytvářet. Jasné to je tam, kde byla štítná žláza odstraněna. Substituce (náhrada) je však nutná i tam, kde je žláza zcela v pořádku, ale nedostává žádné impulzy (v podobě hormonu TSH) z podvěsku mozkového, tedy po odstranění hypofýzy.

V dospívání někdy dochází k přechodné hormonální dysbalanci, v takovém případě může být na místě podávání hormonů jen po omezenou dobu.

Moje diagnóza je zánět štítné žlázy. Nikdy jsem ale neměla teploty, zvýšenou sedimentaci, ani mne nic nebolelo na krku
Klasické infekční záněty štítné žlázy jsou mimořádně vzácné. Naopak časté jsou autoimunitní tyreoiditidy, tedy neinfekční záněty, spočívající v poškození žlázy imunitním systémem – speciálním vyšetřením se v krvi prokazují protilátky proti bílkovině štítné žlázy tyreoglobulinu (TgAb) nebo proti enzymu tyreoperoxidáze (TPO). Tyto záněty probíhají většinou zcela bez příznaků a zjišťují se až při pátrání po příčině snížené činnosti štítné žlázy. Nepostihují jiné orgány, ale někdy bývají spojeny s jiným autoimunitním onemocněním, např. cukrovkou 1. typu.

Přibrala jsem a přes všechny možné diety a hladovku se mi nedaří zhubnout. Určitě v tom musí být nějaká hormonální porucha.
Snížená funkce štítné žlázy se snižuje jen u zanedbatelného procenta obézních. Naprostá většina obézních má zvýšenou tendenci k ukládání tuku při pozitivní energetické bilanci (viz Obezita) a štítnou žlázu zcela v pořádku. Samozřejmě že občas postihne onemocnění štítné žlázy i obézního člověka (v naší populaci je obézních 20 %!), ale jedná se o souběh, nikoli příčinu a následek. Rozhodně nejde o hypotyreózu tam, kde je pacient obézní řadu let nebo od dětství.

Jak se projeví operace štítné žlázy?
Záleží na tom, jak velkou část chirurg odstraní. Pokud se odejme je část laloku nebo jeden lalok (to se dělá většinou kvůli zvýšené tvorbě hormonu v jednom uzlu), nejsou následky žádné, pacient je vyléčen.

Odstranění celé štítné žlázy (kvůli velké uzlové strumě, nadměrné činnosti při Basedowově chorobě nebo kvůli nádoru) vede k hypotyreóze a dlouhodobě není se životem slučitelné. Proto se ihned po operaci začíná s náhradou hormonů. Tady je velká výhoda, že na rozdíl od inzulinu nebo růstového hormonu je možné hormon štítné žlázy tyroxin bez jakýchkoli problémů podávat v podobě tablet ústy, a to dokonce jen jednou denně. Již desetiletí se používají přirozené hormony (preparáty Letrox, Euthyrox a jiné), které tělo nerozezná od "svých", takže po nalezení vhodné dávky je pacient vyléčen. Samozřejmě jsou nutné občasné kontroly a úprava dávky.

Co znamenají cysty ve štítné žláze?
Cysta je menší či větší dutina v orgánu, která má vlastní buněčnou výstelku. Ve štítné žláze mohou být přítomny koloidní cysty, zvětšené mikrodutinky, obsahující zásoby hormonu, vázaného na bílkovinu tyreoglobulin.

Častější jsou pseudocysty, dutiny vzniklé buď po krvácení do štítné žlázy (a vstřebání krve) nebo v déle existujících uzlech. Cysty i pseudocysty lze vyprázdnit vpichem běžnou injekční jehlou, nejlépe za kontroly ultrazvukem, kdy je zajištěno, že jehla bude nasměrována přesně do dutiny.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Mapa45@seznam.cz
48x

Prosím o odpověď, mám onemocnění štítné žlázy (p. doktorka mně nesdělila zad snížená, nebo zvýšená funkce), užívám Euthoryx50 1x denně tabletu a 2x v týdnu ještě půl tablety. Nikdy jsme nebyla obézní, ale poslední měsíce přibírám na váze a to jím daleko méně než před zjištěním nemoci. Co se dá dělat, abych nebyla za pár let 100kg?Dděkuji

monika
11x

mne visadili lieky a teraz priberam

ttom
5x

Spíš si zajdi k člověku co rozumí stravování. Tělo si tím že jíš méně říká že toho jídla moc nedostane a vše si ukládá na horší časy. JEz normálně ale zdravě. Pak bude vše v pořádku ;).


Celkový počet příspěvků v diskusi: 109. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 40 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy)

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.

Výpad vlasů

Latinsky defluvium, allopecie. Jedná se o příznak nesourodé skupiny chorob se společným rysem, výpadem vlasů a různými příčinami.

Dlouhé vlasy, které nerostou

Chtěla bych poprosit o radu. Je mi 21 let. Už několik let mám vlasy dlouhé na ramena a vůbec mi nerostou. Mám je pořád neupravené a nedrží tvar. Nevypadají vůbec zdravě. Co je opět vzpamatuje k životu?

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)

Porucha funkce štítné žlázy je velmi častým problémem.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.