Inzerce

Tinospora srdčitá

19. června 2007, Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc.   |   přečteno: 13264x

Tinospora – Guduchi, která je široce rozšířenou rostlinou na Indickém subkontinentě a v Číně, dostala v hindštině název Giloya. To v hindské mytologii znamená elixír.

tripanospora srdčitá

Věčně mládí…

Tinospora – Guduchi, která je široce rozšířenou rostlinou na Indickém subkontinentě a v Číně, dostala v hindštině název Giloya. To v hindské mytologii znamená elixír, v němž je uložena prapodstata života a nesmrtelnosti vzniklá v dávnověku, která umožňuje současnému člověku zůstat navždy mladým.

Je to krásná idea, která se zdá být pro dnešního nevěřícího člověka jen ideou. Je však nutno přiznat, že rostlina má opravdu v ayurvédské medicině široké pole působnosti a je v ní intenzívně využívána. V posledních letech se tato rostlina dostala i na evropské trhy a začíná být používána také u nás.

Funkce v organizmu

Proč se tato rostlina tak široce uplatňuje? Možná proto, že spektrum jejích obsahových látek je poměrně široké. Vzájemné interakce obsažených látek mohou příznivě působit nejen při léčbě řady onemocnění, ale působí také preventivně proti vývoji chorob. Rostlina obsahuje alkaloidy, různé typy glykosidů, diterpenoidní laktony, steroly a řadu dalších látek.

tripanospora srdčitá

Některé z těchto látek působí proti účinku histaminu, uvolňují křeče hladkého svalstva, snižují krevní tlak, hladinu krevního cukru, zasahují pozitivně do činnosti imunitního systému, chrání játra před poškozením vlivem řady různých toxických látek, zlepšují myšlenkové procesy.

Možná rizika

U této rostliny nebyla nalezena toxicita v rámci akutního testu toxicity. V pokuse na krysách byla zjištěna smrtelná dávka až při množství 3 g/kg hmotnosti zvířete. Údaje o nežádoucích vedlejších účincích a interakcích s jinými léčivy nejsou v literatuře uváděny.

Použití

Nadzemní část je používána jako obecně tonizující prostředek, při ztrátě paměti, údajně zlepšuje proces myšlení, preventivně ji lze použít proti negativnímu vlivu stresových faktorů na organizmus, zvyšuje imunitu a posiluje organizmus vůči vlivu infekčních mikroorganizmů (v Indii a Číně se využívá účinků proti lepře a malárii).

Nalézá uplatnění při zhoršeném zažívání jako hořčinný prostředek pro zlepšení trávení, stimuluje vylučování žluči, odstraňuje horečku, zlepšuje vylučování moči a léčí choroby močopohlavního ústrojí. Působí také proti alergii a snižuje hladinu krevní glukózy (použití při diabetu).

Denní dávka této léčivé drogy se uvádí 0,6-1,8 g ve formě vodného nálevu nebo odpovídajícího lihového výtažku.

Ačkolliv začala být v Evropě rostlina používána před nedávnou dobou, existuje v České republice paleta přípravků, které jsou nabízeny jako potravina pro zvláštní výživu a těší se nemalé oblibě.

autor: Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 193 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tomáš (Oční pozadí) 14. února 2019, 09:29:44

    Mě nově vyšetřili pozadí i bez rozkapání. Na chodbě jsem si všiml, že ty kapky se kapou… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. února 2019, 09:43:34

    Kde jste všichni zase to na mě spadlo. Potřebuji si popovídat. Vy jste v pořádku. Včera mě… Diskutovat

  • Klára (Porod: doba před porodem) 14. února 2019, 10:28:09

    Tu pumpičku měla i sestra, co rodila před rokem v Rakousku, a také si to pochvalovala. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.