Inzerce

Unkárie

(Mgr. Daniel Jun | přečteno: 12860x )

Unkárie je rostlina, jenž se podle historických pramenů využívá již po dvě tisíciletí. Centrem oblasti jejího tradičního použití je zejména oblast dnešního Peru.

Unkárie

Tajemství peruánských Indiánů

Unkárie (Uncaria tomentosa, čeleď Mořenovité, nazývaná též vilcacora) je rostlina, jenž se podle historických pramenů využívá již po dvě tisíciletí. Centrem oblasti jejího tradičního použití je zejména oblast dnešního Peru. Ověřováním jejích unikátních a pestrých léčivých účinků se vědecký výzkum zabývá přibližně od druhé poloviny minulého století.

Na co se používá?

Unkárie je v Peru užívána hlavně pro své protizánětlivé, antikoncepční a protirakovinné účinky. Léčí se s ní žaludeční vředy, průjmy a nádory v oblasti trávícího traktu. Dále slouží k terapii kapavky, nezánětlivých onemocnění kloubů, akné, cukrovky a nemocí močových cest. Celkově posiluje funkce imunitního systému.

Kde se unkárie vyskytuje a jak vypadá?

Rostlina se dováží z Peru nebo z oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde se pěstuje. Je to dřevitá, pomalu rostoucí liána, dosahující délky okolo třiceti metrů. Její trny jsou podobné kočičím drápům. Pro léčebné účely se používá kůra z kořenů a stonku, která se sbírá v rozmezí od tří do osmi let po vysazení. Nejúčinnější skupinou obsahových látek jsou pravděpodobně alkaloidy.

Unkárie

Potřebuji unkárii?

Vědecké studie ověřily účinnost unkárie u nezánětlivých onemocnění kloubů. Ostatní tradované účinky nebyly prozatím potvrzeny. V těchto případech se tedy nelze spolehnout na její účinnost a je vhodné poohlédnout se po jiných alternativách. Případné použití v léčbě by mělo být proto konzultováno s lékařem.

Jaká jsou rizika užívání?

Unkárie může po požití vyvolat bolesti hlavy, závratě a nevolnost. S ohledem na tradiční použití jako antikoncepčního prostředku nebo dokonce jako prostředku pro vyvolání potratu nesmí být rostlina užívána v těhotenství. Scházejí také údaje o bezpečnosti užívání během kojení, z tohoto důvodu není unkárie v tomto období vhodná. Nesmí se také podávat malým dětem. U některých osob může vyvolat alergickou reakci.

Na co se používá?

Dovozci unkárie na český trh obvykle doporučují užívat odvar (jedna polévková lžíce rostliny se povaří pět minut; poté se nechá ještě patnáct minut vyluhovat; scedíme a pijeme).

Nezánětlivá onemocnění kloubů – v originální studii byl léčbě použit vodný výluh, detaily o jeho přesné přípravě však chybí.

U ostatních onemocnění nebyla účinnost ověřena a v těchto případech tedy nelze užívání unkárie doporučit.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 402 lidí

Mohlo by vás zajímat

Rozmarýn

width="80" height="80" alt="rozmarýn" />Rozmarýn byl hojně používán už v dobách středověku kdy sloužil jako koření, prostředek na zahánění zlých duchů, jako kadidlo a také jako univerzální léčivá rostlina.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je jednou z nejdůležitějších látek, vyskytujících se v živočišných buňkách. Je nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje jako reaktivátor buněčné energie.

Jablečný ocet

Ocet všichni dobře známe. Neobejde se bez něj snad žádná kuchyně. Jablečný ocet ale užijeme nejen v kuchyni. Používá se již po staletí jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek.

Šalvěj

Šalvěj lékařská získala svůj přívlastek pro široké léčebné využití zejména ve středověké medicíně. Příznivé účinky jsou však známy již mnohem déle.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.