Hepatocelulární karcinom (HCC), čili rakovina jater, patří mezi nejčastější nádory na světě. Každoročně přibude asi 600 000 nových pacientů. V současnosti mají několik možností léčby, novinkou je léčba biologická.
Játra mají v lidském organismu mnoho životně důležitých úkolů. Zpracovávají všechny tři základní druhy živin, tedy cukry, bílkoviny i tuky. Zneškodňují jedovaté látky, vylučují žluč a vytvářejí spoustu enzymů, které jsou potřebné při chemických pochodech v tkáních. Dále se podílejí na látkové přeměně stravy na vitaminy, hormony, elektrolyty a další látky, které jsou nezbytné pro život. Neméně důležitou roli hrají i při srážení krve.
Čtěte také: Včasné jaterní testy vám mohou zachránit zdraví
Játra jsou tedy mimořádně důležitým orgánem. Není proto divu, že následky jejich poškození výrazně ovlivní stav celého lidského organismu. V některých případech se onemocnění neprojeví. Mnohdy příznaky přisuzujeme jenom vyčerpanosti nebo nedostatku spánku. Ovšem právě zprvu nenápadné příznaky jsou prvním stádiem nebezpečného onemocnění.
Onemocnění jater se může projevit různě.
Mezi nejčastější a většinou i první příznaky patří:
Únava a malátnost
Prvními příznaky nemoci jater je malátnost a únava. Je to důsledek zvýšení toxinů v krvi, která se nedokáže vyčistit, protože játra nepracují tak, jak mají. Když nejsou játra zdravá, tělo potřebuje daleko více odpočinku.
Únava je však symptomem i jiných nemocí, proto ji nikdy nepodceňujte, pokud je dlouhodobá.
Zvětšení břicha
Pokud zažíváte bolest nebo křeče v dolní části břicha nebo se cítíte zvlášť nafouknutí, může to znamenat, že máte vodu v břiše a trpíte nesprávnou funkcí jater. Voda v břiše je jedním z prvních časných příznaků poškození jater a v podstatě jde o tvorbu tekutiny v břišní dutině, což způsobuje zvětšení břicha.
Zadržování tekutin v těle
Zadržování tekutin se objevuje i v kotnících a nohách, což způsobuje jejich otoky. Je to podobné jako v případě tvorby vody v břiše, jenže tekutina se tvoří ve vnějších tkáních v dolních končetinách.
Modřiny
Modřiny a podlitiny nejsou vždy způsobeny úrazem, ale mohou se tvořit i díky nízké srážlivosti krve, která je způsobená sníženou funkcí jater.
Žloutenka
Při poškození jater dochází k poruše odbourávání bilirubinu, který vzniká při rozpadu červených krvinek. Jeho ukládáním do kůže, sliznic a očního bělma dochází k jejich žlutavému zbarvení.
Žluté zbarvení pokožky vzniká i tehdy, pokud máte problém se slinivkou nebo žlučníkem, proto byste měli vyhledat lékařskou pomoc.
Čtěte také: Žloutenka typu C může dlouhodobě probíhat bez povšimnutí
Zvýšená svědivost pokožky
Nefunkční játra nestíhají zpracovávat a odbourávat různé produkty lidského metabolismu, ty se potom ukládají do kůže a způsobují svědění. U mužů se jaterní onemocnění může projevit i ztrátou ochlupení na velkých částech těla.
Zvracení krve
Životu nebezpečný symptom, který je způsobený omezeným průtokem krve v játrech nebo krvácením z rozšířených jícnových žil. Pokud zvracíte krev, pak ihned navštivte svého lékaře.
Projevy na kůži
Mezi kožní projevy jaterních chorob patří zejména žlutavé zbarvení kůže (tzv. ikteru). Velice častá je i zvýšená tvorba puchýřů, zranitelnost kůže a hyperpigmentace (zvýšený výskyt pigmentových ploch na kůži). Nedostatečným odbouráváním hormonu estrogenu vznikají malé „pavoučkové“ cévy v podkoží, typicky na obličeji a na horní polovině hrudníku.
V dlaních rukou se často objevuje zarudnutí, které výrazně kontrastuje s nápadně bílými prsty, na nichž jsou velmi výrazně vytvořeny bílé měsíčky. Prsty také mohou mít paličkovitý tvar.
Krvácení do střev
Játra produkují bílkoviny, které jsou důležité pro srážení krve. Při poruše tohoto mechanismu je typickým příznakem krev ve stolici, ale i projevy chudokrevnosti.
Ztráta chuti k jídlu
Ta se projeví v důsledku nedostatku produkované žluči, která pomáhá trávit tuk ve stravě. Když strava není správně trávená, výsledkem je ztráta chuti k jídlu a výrazný úbytek na váze.
Problémy s trávením
Játra hrají důležitou roli při trávení, protože produkují žluč, která pomáhá lépe zpracovat a vstřebat živiny v tenkém střevě. Při poruše jejich funkce se objevuje nadýmání, bolesti břicha a křeče v žaludku. Bolesti jsou většinou spojeny také s větším sklonem k průjmům než k zácpám. Pokud se žluč netvoří správně, vede to ke vzniku syndromu dráždivého tračníku, k intoleranci tuků, intoleranci alkoholu, nadýmání břicha, zácpě a žlučovým kamenům.
U lidí s poškozením jater se může objevit nevolnost a zvracení v důsledku snížené schopnosti jater zbavit tělo toxinů. Nevolnost je způsobena i narušeným metabolismem a změnami v trávení.
Při špatně fungujících játrech lidé často pociťují bolest v pravém horním kvadrantu pod žebry, kde se nachází játra. Když tento orgán selhává, dochází k bolesti nebo citlivosti v postižené oblasti.
Čtěte také: Transplantace jater: dnes již rutinní a velmi úspěšná léčebná metoda
Změny barvy moči
Pokud máte dostatečný příjem tekutin a vaše moč má tmavou barvu, může to být jeden ze časných příznaků poškození jater. Moč tehdy mívá hnědou, jantarovou nebo oranžovou barvu kvůli zvýšené hladině bilirubinu v krvi. Bilirubin je zvýšený, protože se ho játra nedokážou zbavit a vylučují ho ledvinami.
Tmavá moč může být také způsoben dehydratací, vedlejšími účinky užívání antibiotik, užíváním doplňků s vitaminy skupiny B, infekcí močových cest, nedostatkem enzymů nebo nesprávnou funkcí ledvin.
Změny zbarvení stolice
Protože se žluč nevytváří v dostatečném množství v důsledku selhávání jater, mění se i barva stolice. Namísto toho, aby byla hnědá, může být světle žlutá, jílovitá nebo šedá.
Jaterní onemocnění se může také projevit impotencí a jinými sexuálními poruchami u mužů a poruchami a nepravidelností menstruace u žen. Časté je též krvácení z dásní, například při čištění zubů, výrazná žízeň a malý objem moči při močení.
Ale pozor: jednotlivé uvedené příznaky mohou svědčit jak pro poruchy funkce jater, tak i pro jiná onemocnění. Přesnou diagnózu vždy musí stanovit ošetřují lékař, který také navrhne odpovídající terapii.
Zdroj: webMD.com