Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Vedra udeřila! Jak se v místnosti neupéct?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 267x )

Léto je tady a rtuť teploměru stoupá strmě vzhůru! U bazénu je příjemně, ale jak přežít vedro v kanceláři nebo doma? Pro člověka je ideální, když v místnosti teploměr ukazuje maximálně 28 °C v klidovém režimu, při fyzické námaze je to dokonce jen 25 °C. Jak ovšem zajistit tu správnou teplotu a zároveň zdravé ovzduší?

Dobrá rada
shutterstock.com

Lidé citliví na horko tvoří přes polovinu populace

 

Vědci tvrdí, že pocit tepelné pohody závisí na prostředí a jeho tepelné vodivosti. Proto také pociťujeme třiceti stupňovou vodu jako teplou, zatímco 30 °C teplý vzduch už vnímáme jako horký. Tělo při této hodnotě totiž absorbuje jak sálavé teplo ze slunce a vzduchu, tak z okolích předmětů a různých elektrických přístrojů v domácnosti. Přitom i naše vnitřní orgány mají různou teplotu – nejteplejší jsou játra (39 °C) a nechladnější je kůže. Při stoupající teplotě spouští tělo obranné mechanismy v podobě pocení. S teplotou nad nad 25 ◦C se termoregulace hůře vypořádává, a vyšší teplotní rozdíly už zvyšují riziko kardiovaskulárních potíží, zejména u starších osob. Lidé velmi těžce snášejí teplý a zároveň vlhký vzduch. Kapky potu při silném pocení stékají z povrchu kůže bez odpařování, takže nemají potřebný zchlazovací účinek. Pak nastává přehřátí organismu.

Horko spouští environmentální stres

 

Vliv vysokých teplot ohrožuje tepelný komfort organismu, a v extrémních případech i jeho existenci. U většiny lidí má environmentální stres za následek pokles výkonnosti, celkové zpomalení tempa, zhoršuje koordinaci pohybů a oslabuje i psychiku. Tropické tepoty omezují repertoár všech možných činností i požitek z nich, a mají za následek výkyvy nálad, vyvolávají stres a nervozitu, lidé jsou podrážděnější a agresivnější. Navíc se jim v noci hůře spí, probouzejí se unavení, neodpočinou si. To všechno jsou faktory, které mají vliv na celkový psychický stav i na kognitivní funkce, jako je vnímání, paměť a soustředění. Reakce jsou samozřejmě individuální, u někoho vedro vyvolává impulzivní reakce, u jiného způsobuje pocity únavy či apatie.

Jak zajistit správnou teplotu a jaká jsou úskalí větráků a klimatizací pro naše zdraví?

Úskalí větráků a klimatizací

Použití klimatizace má řadu úskalí od těch finančních, jelikož je třeba počítat s náklady na pořízení a provoz, až po zdravotní. Pobyt v klimatizované místnosti může způsobovat obtíže jako je chraptění, zhoršení alergie vinou cirkulujících alergenů v uzavřeném prostoru, rýma, angína nebo syndrom suchých očí. Klimatizaci je nutné pravidelně čistit a myslete také na to, že by rozdíl mezi teplotou v místnosti a venku neměl přesahovat 5 °C. Dalším řešením je klasický větrák, který ovšem po místnosti rozvíří prach a alergeny, jež jsou zejména pro alergiky škodlivé. A být celý den „ve větru“ také není příjemné...

Čtěte také: Jak klimatizace škodí očím?

Ventilátor a čistička vzduchu v jednom

Příjemnějšího klimatu v místnosti lze dosáhnout také díky čističce vzduchu kombinované s ventilátorem. Přístroj zajišťuje nejen konstantní teplotu, ale zároveň zbavuje ovzduší všech škodlivin.  

Odpoledne nevětrejte a zatáhněte žaluzie!

Když se udělá hezky, okamžitě otevíráme okna... Jenž v tropických teplotách tím naopak dovnitř vpouštíme úmorné vedro! Zejména mezi 13. a 15. hodinou, kdy v létě teploty dosahují maxima, proto raději nevětrejte, anebo vytvořte průvan. Zároveň zatáhněte žaluzie či rolety, abyste zabránili pronikání slunečních paprsků do místnosti, které ji ještě více zahřívají.

Pijte, pijte, pijte!

Termoregulační systém těla způsobuje, že se rozpálený organismus snaží zchladit tím, že začne vylučovat vodu – tedy potit se. Protože tím ovšem přichází o tekutiny, je nutné je dostatečně doplňovat, aby nedošlo k dehydrataci. Během horkého dne můžeme vypotit až 1,5 litru za hodinu! K pití volte neslazený ovocný čaj, čistou vodu, anebo ji můžete vylepšit třeba snítkou čerstvé máty a troškou vymačkaného citronu. 

Tip: Udržujte stálou teplotu nápojů díky termosce nebo termokonvici. Důležité je, aby disponovala dobrými izolačními vlastnostmi, neměnila chuť nápoje a také dobře těsnila a udržela v sobě i sycené nápoje.
„Při nákupu termosek, termohrnků či termokonvic volte osvědčeného výrobce, který zaručuje kvalitní materiál bez škodlivin. Je důležité si uvědomit, že případné toxiny se pak společně s pitím dostávají do vašeho těla a způsobují zdravotní rizika,“ radí Martin Potůček z e-shopu Termoo.cz.

Vařte krátce a dejte si chilli!

Abyste se cítili ve vedrech lépe, zapomeňte na těžká smažená jídla, ale raději si dejte lehký salát. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny – i v nich se nacházejí tolik potřené tekutiny. Při vaření volte rychlá jídla, aby byla plotna puštěná co nejkratší dobu, a omezte pečení.

Tip: Využijte trik obyvatel s teplým podnebím: ostrá jídla podporují pocení, tudíž se tělo rychleji ochlazuje. Zkuste tedy do pokrmu přidat trošku chilli...

Oblečení by nemělo připomínat igelit!

Pro léto volte nejen slušivý model, ale myslete také na správné materiály, ze kterých by mělo být vaše oblečení ušito. Zaměřte se na ty prodyšné, jež zároveň odvádějí pot od těla. V některých syntetických tkaninách si totiž můžete připadat „jako v igelitu“. Vhodná není ani bavlna či len, které nasáknou pot – a když vás pak ofoukne větrák nebo vstoupíte do klimatizované místnosti, můžete jednoduše nastydnout.

Tip: Vsaďte na merino vlnu, která v horkých dnech dokáže ochladit, jelikož reguluje teplotu.

Rychlá úleva díky gelovému sáčku!

Zakupte si sáček se speciálním gelem, který se dá do ledničky a lze ho pak použít jako obklad. Díky němu se můžete osvěžit a zchladit se. Je to ale jen „první pomoc“ – jen těžko jej budete mít přiložený celý den...

Jak vedro v místnosti ovlivňuje váš organismus?

  • Úpal: Zatímco úžeh je způsoben přímým působením slunečních paprsků, u úpalu jde o přehřátí organismu, tudíž k němu může dojít i v místnosti. Příznaky jsou ovšem podobné: bolest hlavy, nevolnost, případně i horečka či zvracení. Stav zhoršuje nedostatečný přísun tekutin či špatné oblečení. Pozor by si měly dávat zejména malé děti a také senioři.
  • „Líný“ mozek: Možná i z vlastní zkušenosti víte, že ve vedru to člověku zkrátka „nemyslí“. Je to způsobeno tím, že značné množství krve místo do mozku putuje do podkoží, aby zde došlo k rozšíření cév, přebytečné teplo mohlo unikat z těla ven a aktivovaly se potní žlázy.
  • Bušící srdce: Aby se dostala krev i do mozku, musí srdce ve vysokých teplotách pumpovat více, než za běžných okolností. Přetěžuje se tím kardiovaskulární systém a v extrémním případě může dojít až k selhání oběhové soustavy.
  • Kolaps: Z výše uvedených důvodů je přehřátí nebezpečné zejména pro obézní lidi, pacienty, trpící vysokým tlakem, anebo ty, kdo užívají některé typy léků, jež stimulují kardiovaskulární systém. Dlouhodobé vystavení vysokým teplotám pro ně může mít až fatální následky.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 527 lidí

Mohlo by vás zajímat

Preventivní prohlídky zachrání zdraví

Preventivní prohlídka zachrání zdraví nebo i život, to potvrzují nejlépe zkušenosti praktických lékařů nebo gynekologů. Lidé prevenci podceňují, i když mohou dostat důkladné vyšetření zdarma.

Aktuální přehled preventivních prohlídek

Nezaplatíte nic, a přesto dostanete informace, které mají cenu zlata. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazena řada preventivních lékařských prohlídek. Nabízíme aktuální přehled toho, co mohou pacienti využít.

Zelený zákal hrozí slepotou. Drobné preventivní vyšetření vám zachrání zrak.

Včas neléčený zelený zákal znamená trvalé postižení zraku nebo slepotu. Zbytečnou. Po čtyřicítce navštěvujte svého očního lékaře pravidelně. Malé preventivní vyšetření – změření nitroočního tlaku – odhalí nemoc v době, kdy sice nemáte žádné příznaky, ale lze ji dobře léčit. Ve chvíli, kdy se váš zrak zhorší, bývá na jeho záchranu pozdě.

K normální výšce pomůže nemocným dětem hormon

Rodiče, ale i dětský lékař při preventivních prohlídkách. To jsou ti, kteří by měli odhalit, zda dítě netrpí poruchou růstu. Pokud se na takový problém přijde, pak má moderní medicína účinnou léčbu. Ta má ovšem smysl jen tehdy, pokud se s ní začne včas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce