Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/akcni-nabidky/?idx=ni/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Voda z watercooleru může škodit

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 14402x )

Pořídit na pracoviště či do čekárny úřadu watercooler je do značné míry praktické řešení. Odpadnou starosti s nákupem balených vod, protože barely s vodou dodá přímo firma dodávající přístroje.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Většina watercoolerů navíc umí “vyrobit” vodu studenou i teplou. Pokud však péče o pitný režim zaměstnanců a návštěvníků končí pořízením watercooleru a vyměněním dopitého barelu vody za nový, je zaděláno na problém.  

Bez náležité a hlavně pravidelné péče se watercooler stává rájem mikroorganismů. Organotrofní bakterie, pro něž je voda přirozeným prostředím a které v přiměřeném množství do vody patří, se přemnoží. Dojít k tomu může uvnitř watercooleru, ale i v samotném barelu s vodou, pokud “sedí” na svém místě příliš dlouho než je vypit či pokud dodaná voda jako taková nesplňuje hygienické normy. Zbytky odumřelé biomasy organotrofních bakterií jsou živnou půdou pro potenciálně přítomné patogenní nebo podmíněně patogenní mikroorganismy, které se mohou ve vodě významně pomnožit. Navíc metabolickou činností organotrofních bakterií nebo jejich rozpadem po odumření může docházet ke vzniku potenciálně toxických látek.

Zajde-li vše příliš daleko, vytvoří mikroorganismy na některých místech watercooleru biofilm. Místy jako stvořenými pro vznik biofilmu jsou především vývodní kohouty, chladící vinuté potrubí, rezervoár vody a trysky. Odstranit biofilm je přitom velký problém. Běžné dezinfekční prostředky si s ním neporadí, protože obvykle dojde pouze k zahubení mikroorganismů na povrchu biofilmu. Dokonce po počátečním poklesu počtu mikrobů může dojít ke zvýšení jejich počtu na hodnoty vyšší než před dezinfekcí. Účinnou metodou k likvidaci biofilmu je mechanické vyčištění.

Nezávadnou vodu z watercooleru zajistí dodržování níže vypsaných zásad. Pokud máte o watercooleru, který používíte například na pracovišti pochybnosti, raději z něj vodu nepijte.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/podpora-zdravi-kloubu-a-svalu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=podpora-zdravi-kloubu-a-svalu

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

50%
50%
Zatím hlasovalo 115 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hormonální antikoncepce vs. křečové žíly

Hormonální antikoncepce je pro jednu ženu strašák, pro druhou běžná součást života. S jejím užíváním je spojena spousta mýtů, na druhou stranu škodlivost byla v určitých případech také prokázána. Co na užívání hormonální antikoncepce ve spojitosti s křečovými žílami a riziky trombózy říká žilní expert?

Jak předejít potížím s hemoroidy? Rozhýbejte střeva.

Trávicí soustava je citlivý systém, který vyžaduje pravidelný pohyb – nejen těla, ale i střev. Jedním z častých důsledků zpomaleného trávení, zácpy a sedavého způsobu života je hemoroidální onemocnění, kterým v Česku trpí přibližně polovina dospělých.

Opruzeniny v tříslech

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám opruzeniny v tříslech a potřebovala bych se poradit co je na to nejlepší. Děkuji za radu

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce