Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Voda – základ běžcova života

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5791x )

S trochou nadsázky by se dalo říci, že člověk je VODA a něco málo k tomu. Voda totiž tvoří asi 75 % lidského těla – obsahují ji naše svaly, trávící šťávy, máme ji ve všech orgánech, kostech, dokonce i naše krev je z 91 % voda.

shutterstock.com

Voda navíc plní spoustu důležitých funkcí. Slouží k přenosu živin a odpadních látek, transportuje teplo, podílí se na všech činnostech týkajících se látkové a energetické přeměny, udržuje stálou tělesnou teplotu a brání přehřátí organismu. Dodržovat vyvážený pitný režim je proto nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla.

Zázračná voda

Voda je tím nejvhodnějším prostředím pro všechny děje, které v našem těle probíhají. Jednoduše si námi proudí, a tím vytváří vhodné – tekuté prostředí pro veškerý metabolismus buněk v těle. „Všechny chemické reakce, jejichž výsledkem je, že můžeme chodit, běhat, pít, jíst, dýchat nebo myslet, probíhají ve vodním prostředí. Těch reakcí, na nichž se voda v těle podílí, je více jak sto tisíc. Úctyhodné, co taková ‘obyčejná’ voda dokáže,“ říká Miloš Škorpil, výživový poradce
a zakladatel první Běžecké školy u nás. Lidské tělo je z více než 2/3 tvořeno vodou. Jako základ pitného režimu je tedy nejvhodnější tekutinou zase voda, a to nejlépe pramenitá, jakou je i Rajec. Právě pramenitá voda se totiž nejpřirozeněji vstřebává do lidského organismu.

Víte, jaké množství je optimální?

Dodržování pitného režimu má nesmírně velký význam na správnou funkci našeho těla. Jednou z hlavních částí jeho dodržování je optimální množství vypitých tekutin.Při běžné teplotě, to je do nějakých 18 stupňů, bychom měli vypít 0,5 litru na každých 15 kg naší hmotnosti. To znamená, že takový 60 kilový člověk by měl vypít nejlépe 2 litry nesycené pramenité vody,“ radí Miloš Škorpil.

Pokud máte žízeň, je pozdě

Stejně jako je důležité rozložit si jídlo do několika porcí denně, i při pití je nutné nastavit režim a správně rozložit příjem tekutiny do celého dne. Pokud pijete až tehdy, kdy vaše tělo vysílá signál, že má žízeň, je to špatně. Začít s příjmem tekutin byste totiž měli začít hned po probuzení a na lačno vypít podle tělesné váhy něco mezi 0,3 – 0,5 litrů vody. Největší přísun vhodných tekutin, mezi něž patří vedle pramenité vody 100% ovocné šťávy a neslazené čaje, byste měli tělu dodat mezi hlavními jídly. Naopak nejméně pít během nich a především před spaním.

Správný pitný režim – pravá ruka běžce

Při běhu platí všechny zásady dvojnásob. „Za úspěšným dosažením běžeckých cílů vás krom tvrdého tréninku dovede i nastavení správného pitného režimu,“ říká Miloš Škorpil, výživový poradce a běžecký trenér. „Při urputném sportování totiž vypotíte i několik litrů za jedinou hodinu, a proto pokud nechcete skončit s běháním za prvním rohem, měli byste znát a dodržovat pár základních pravidel,“ dodává Škorpil.

  • S ohledem na okolní teplotu vypijte během dvou hodin před vyběhnutím přibližně půl litru až litr vody.
  • Těsně před tréninkem nebo závodem už moc nepijte – můžete si způsobit nepříjemné píchání v boku.
  • S sebou si připravte dostatečné množství neperlivé pramenité vody, nikoli sycené, jelikož ta může naopak ublížit.
  • V průběhu běhu pijte po malých dávkách přibližně každých 10 - 15 minut.
  • Nezapomínejte na pitný režim po výkonu. Během běhu dochází k přirozené dehydrataci, která ovšem není nebezpečná, pokud po výkonu doplníte ztracené tekutiny – nejvhodněji pramenitou vodou.
  • Pokud nejste vrcholový sportovec a nechystáte se zrovna na maraton, vyhýbejte se iontovým a dalším módním nápojů přinášejícím „zázračný efekt.“ Při běžném tréninku do 10 km vám postačí pramenitá voda, ideálně její nesycená varianta.
  • Nepodceňujte význam doplnění ztracených tekutin. Pokud jste někdy byli svědky toho, že byl někdo nucen přerušit, či dokonce ukončit dobře rozběhnutý běžecký závod, příčinou mohlo být právě podcenění pitného režimu.

Zdroj: Rajec

Přečtěte si také

Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb

Děti vědí, jak jíst, ale nejedí tak. A nesportují.

Fakta o pitném režimu a prevenci rakoviny ledvin

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Osteoporóza a výživa

Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.

Výživa při vysokém krevním tlaku

Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.

Mléko - ano či ne?

Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.

Výživa

Lidská výživa je pro odborníka mnohem složitější problém než pro laika. Odborník totiž ví, že neexistují jednostranná, jednoduchá řešení. Byť to někdy vypadá na první pohled jako rozumný krok, má své souvislosti, které nemusí být z dlouhodobého hlediska optimální...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce