Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 175636x )

Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.

shutterstock.com

Jaká je příčina

Je všeobecně známé, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, štěpení živin na jednodušší složky. Tento rozklad umožňuje řada enzymů ve spolupráci s kyselinou chlorovodíkovou, která je vylučována buňkami žaludeční sliznice. Tyto enzymy i kyselina by samozřejmě mohly poškodit a "rozložit" i stěnu trávící trubice, kdyby nebyla chráněna před jejich účinky ochrannými faktory. Existuje určitá rovnováha mezi agresivními a ochrannými slizničními faktory. Pokud je narušena ve prospěch agresivních činitelů, vzniká vřed - různě rozsáhlé a hluboké narušení sliznice zažívacího traktu.

Kyselina chlorovodíková aktivuje enzym pepsin a spolu pak naleptávají sliznici především v místech oslabených zánětem způsobeným Helicobacterem. I přes objev vlivu této bakterie stále platí dávno formulované pravidlo "není kyselina- není vřed" a z toho plyne, že vředy se mohou vyvinout pouze v některých částech trávící trubice, a to v žaludku a dvanáctníku, v jícnu a velmi výjimečně v tenkém střevě.

Zevními agresivními faktory jsou stres, kouření a některé léky - hlavně proti bolesti (kyselina acetylosalicylová, ibuprofen, diclofenac) a kortikoidy.

Vředy mohou doprovázet některá onemocnění- například Zollinger-Ellisonův syndrom s nadprodukcí gastrinu (ten podporuje tvorbu trávicích enzymů a kyseliny chlorovodíkové), zvýšenou tvorbu parathormonu v příštítných tělískách a také řadu těžkých stavů – po závažných úrazech, při popáleninách, při komplikovaných infekcích, po složitých operacích atd.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Čert
7x

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mohu jít na gastroskopii bez doporučení praktického lékaře. Mohu jít rovnou na chirurgii? mám časté pocity na zvracení, hlavně po ránu a opakované bolesti břicha a také jícnu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Josef.

zdenek
1x

dobry den chcise také zeptat rano když vztanu tak me jde strasne na zvraceni a boli me silene bricho prave ze kourim a občas si dam alkohol

Marge
5x

chci se zeptat proč nemám kouřit při žaludečních vředech. Myslím si, že to že kuřákovi zakažete kouřit, ale alkohol povolíte i když v malém množství je holy nesmysl. Copak vem nikdo neřekl, že obojí jsou považovány za legální drogy???? A jak k tomu přijdu třeba já, která nepije, max nealko pivo, ale kouřím. Mám začít s panáky a seknout s cigaretami? Toto považuji za holý nesmysl. Sama vředy mám


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Režimová opatření u žaludečních a dvanáctníkových vředů

Vředová choroba může být léčena režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgicky. Léčebný režim zahrnuje fyzický klid, duševní klid a dostatek spánku, dietu a pravidelný stravovací režim a další opatření. Fyzický klid – u některých osob může být pouze relativní, někteří nemocní...

Léčba žaludečních vředů

V posledních dvou článcích jsme psali o režimových opatřeních a lécích užívaných u žaludečních a dvanáctníkových vředů. V tomto článku seriál o vředové chorobě zakončíme informacemi o léčbě helikobakterové infekce, která je příčinou většiny vředů, a o operačním řešení vředů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce