Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 173146x )

Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.

shutterstock.com

Léčba

Léčba vředové choroby žaludku a dvanáctníku spočívá v režimových a dietních opatřeních, podávání léků na snížení tvorby žaludeční kyseliny a na odstranění Helicobactera.

V rámci režimových opatření byste měli dodržovat relativní fyzický a hlavně psychický klid, dostatečně spát, omezit stresové situace a kouření. Jídla příliš nekořeňte, vyhýbejte se černému čaji, kávě, coca-cole, smaženým pokrmům. Velmi důležité je, abyste neužívali léky, které mohou vředy vyvolávat. Pokud je to nezbytné, tak jen po minimální dobu a co nejnižší dávky.

Léky, které snižují až zcela zastavují tvorbu kyseliny chlorovodíkové, jsou inhibitory protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol) nebo blokátory H2 receptorů (ranitidin, famotidin). Tyto léky musíte užívat alespoň 6 týdnů. Po této době je zpravidla opakováno endoskopické vyšetření a další léčba se volí podle nálezu. Ostatní léky se volí velmi zřídka. Zastavení tvorby kyseliny umožní sliznici, aby se zotavila a zhojila, ale většinou nevyřeší příčinu, která vedla ke vzniku vředu.

Daleko vyšší úspěšnosti v léčbě a snížení frekvence nových epizod obtíží lze dosáhnout odstraněním výše zmíněné bakterie Helicobacter pylori pomocí antibiotik- eradikační léčbou. Používá se kombinace 2 antibiotik především amoxicilin, metronidazol, klaritromycin. Chirurgické řešení je nyní vyhrazeno jen pro komplikace (endoskopicky neřešitelná krvácení, stenóza pyloru, perforace, penetrace). Většina i velmi akutně probíhajících krvácení bývá s úspěchem vyřešena endoskopicky – lékař může najít vřed a krvácející cévu, do jejíhož okolí může podat adrenalin nebo cévu může "zaklipovat" – endoskopicky na ní nasadit svorku, která zabrání dalšímu krvácení.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Čert
7x

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mohu jít na gastroskopii bez doporučení praktického lékaře. Mohu jít rovnou na chirurgii? mám časté pocity na zvracení, hlavně po ránu a opakované bolesti břicha a také jícnu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Josef.

zdenek
1x

dobry den chcise také zeptat rano když vztanu tak me jde strasne na zvraceni a boli me silene bricho prave ze kourim a občas si dam alkohol

Marge
4x

chci se zeptat proč nemám kouřit při žaludečních vředech. Myslím si, že to že kuřákovi zakažete kouřit, ale alkohol povolíte i když v malém množství je holy nesmysl. Copak vem nikdo neřekl, že obojí jsou považovány za legální drogy???? A jak k tomu přijdu třeba já, která nepije, max nealko pivo, ale kouřím. Mám začít s panáky a seknout s cigaretami? Toto považuji za holý nesmysl. Sama vředy mám


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

45%
55%
Zatím hlasovalo 126 lidí

Mohlo by vás zajímat

Režimová opatření u žaludečních a dvanáctníkových vředů

Vředová choroba může být léčena režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgicky. Léčebný režim zahrnuje fyzický klid, duševní klid a dostatek spánku, dietu a pravidelný stravovací režim a další opatření. Fyzický klid – u některých osob může být pouze relativní, někteří nemocní...

Žaludeční vředy

Z čeho se tvoří žaludeční vředy a jaké jídlo jim škodí? Václav

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.