Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.
Léčba
Léčba vředové choroby žaludku a dvanáctníku spočívá v režimových a dietních opatřeních, podávání léků na snížení tvorby žaludeční kyseliny a na odstranění Helicobactera.
V rámci režimových opatření byste měli dodržovat relativní fyzický a hlavně psychický klid, dostatečně spát, omezit stresové situace a kouření. Jídla příliš nekořeňte, vyhýbejte se černému čaji, kávě, coca-cole, smaženým pokrmům. Velmi důležité je, abyste neužívali léky, které mohou vředy vyvolávat. Pokud je to nezbytné, tak jen po minimální dobu a co nejnižší dávky.
Léky, které snižují až zcela zastavují tvorbu kyseliny chlorovodíkové, jsou inhibitory protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol) nebo blokátory H2 receptorů (ranitidin, famotidin). Tyto léky musíte užívat alespoň 6 týdnů. Po této době je zpravidla opakováno endoskopické vyšetření a další léčba se volí podle nálezu. Ostatní léky se volí velmi zřídka. Zastavení tvorby kyseliny umožní sliznici, aby se zotavila a zhojila, ale většinou nevyřeší příčinu, která vedla ke vzniku vředu.
Daleko vyšší úspěšnosti v léčbě a snížení frekvence nových epizod obtíží lze dosáhnout odstraněním výše zmíněné bakterie Helicobacter pylori pomocí antibiotik- eradikační léčbou. Používá se kombinace 2 antibiotik především amoxicilin, metronidazol, klaritromycin. Chirurgické řešení je nyní vyhrazeno jen pro komplikace (endoskopicky neřešitelná krvácení, stenóza pyloru, perforace, penetrace). Většina i velmi akutně probíhajících krvácení bývá s úspěchem vyřešena endoskopicky – lékař může najít vřed a krvácející cévu, do jejíhož okolí může podat adrenalin nebo cévu může "zaklipovat" – endoskopicky na ní nasadit svorku, která zabrání dalšímu krvácení.
Přidat nový komentář