Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 175823x )

Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.

shutterstock.com

Léčba

Léčba vředové choroby žaludku a dvanáctníku spočívá v režimových a dietních opatřeních, podávání léků na snížení tvorby žaludeční kyseliny a na odstranění Helicobactera.

V rámci režimových opatření byste měli dodržovat relativní fyzický a hlavně psychický klid, dostatečně spát, omezit stresové situace a kouření. Jídla příliš nekořeňte, vyhýbejte se černému čaji, kávě, coca-cole, smaženým pokrmům. Velmi důležité je, abyste neužívali léky, které mohou vředy vyvolávat. Pokud je to nezbytné, tak jen po minimální dobu a co nejnižší dávky.

Léky, které snižují až zcela zastavují tvorbu kyseliny chlorovodíkové, jsou inhibitory protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol) nebo blokátory H2 receptorů (ranitidin, famotidin). Tyto léky musíte užívat alespoň 6 týdnů. Po této době je zpravidla opakováno endoskopické vyšetření a další léčba se volí podle nálezu. Ostatní léky se volí velmi zřídka. Zastavení tvorby kyseliny umožní sliznici, aby se zotavila a zhojila, ale většinou nevyřeší příčinu, která vedla ke vzniku vředu.

Daleko vyšší úspěšnosti v léčbě a snížení frekvence nových epizod obtíží lze dosáhnout odstraněním výše zmíněné bakterie Helicobacter pylori pomocí antibiotik- eradikační léčbou. Používá se kombinace 2 antibiotik především amoxicilin, metronidazol, klaritromycin. Chirurgické řešení je nyní vyhrazeno jen pro komplikace (endoskopicky neřešitelná krvácení, stenóza pyloru, perforace, penetrace). Většina i velmi akutně probíhajících krvácení bývá s úspěchem vyřešena endoskopicky – lékař může najít vřed a krvácející cévu, do jejíhož okolí může podat adrenalin nebo cévu může "zaklipovat" – endoskopicky na ní nasadit svorku, která zabrání dalšímu krvácení.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Čert
7x

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mohu jít na gastroskopii bez doporučení praktického lékaře. Mohu jít rovnou na chirurgii? mám časté pocity na zvracení, hlavně po ránu a opakované bolesti břicha a také jícnu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Josef.

zdenek
1x

dobry den chcise také zeptat rano když vztanu tak me jde strasne na zvraceni a boli me silene bricho prave ze kourim a občas si dam alkohol

Marge
5x

chci se zeptat proč nemám kouřit při žaludečních vředech. Myslím si, že to že kuřákovi zakažete kouřit, ale alkohol povolíte i když v malém množství je holy nesmysl. Copak vem nikdo neřekl, že obojí jsou považovány za legální drogy???? A jak k tomu přijdu třeba já, která nepije, max nealko pivo, ale kouřím. Mám začít s panáky a seknout s cigaretami? Toto považuji za holý nesmysl. Sama vředy mám


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Režimová opatření u žaludečních a dvanáctníkových vředů

Vředová choroba může být léčena režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgicky. Léčebný režim zahrnuje fyzický klid, duševní klid a dostatek spánku, dietu a pravidelný stravovací režim a další opatření. Fyzický klid – u některých osob může být pouze relativní, někteří nemocní...

Žaludeční vředy

Z čeho se tvoří žaludeční vředy a jaké jídlo jim škodí? Václav

Léčba žaludečních vředů

V posledních dvou článcích jsme psali o režimových opatřeních a lécích užívaných u žaludečních a dvanáctníkových vředů. V tomto článku seriál o vředové chorobě zakončíme informacemi o léčbě helikobakterové infekce, která je příčinou většiny vředů, a o operačním řešení vředů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce