Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 175560x )

Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.

shutterstock.com

Jaké jsou příznaky

Příznaky se liší podle toho, zda jsou vředy v žaludku nebo v dvanáctníku.
Žaludeční vředy jsou typické spíše pro starší nemocné. Hlavním příznakem je bolest v oblasti žaludku - tedy mezi žeberními oblouky. Není nějak typicky časově vázaná na jídlo. Může být nechutenství.

Vředy dvanáctníku (duodena) se nejčastěji objeví u mužů mezi 20 a 40 roky, ale onemocnět mohou i ženy a lidé mimo toto věkové rozmezí. Vedoucí je bolest mezi žeberními oblouky nebo trochu napravo, která se objevuje nalačno. Může i budit ze spaní. Nemocní velmi rychle zjistí, že úlevu přináší jídlo, a proto tloustnou. Vzácněji se může objevit zvracení, říhání, únavnost a spavost.

Tyto chronické potíže se velmi často objevují sezónně, nejčastěji na jaře nebo na podzim.
Vředová choroba žaludku a dvanáctníku má své komplikace, které mohou být i prvním příznakem. Při krvácení z vředů se krev se může objevovat ve zvracení (hemateméza) nebo prochází do zažívacího traktu a pak odchází intenzivně černá zapáchající mazlavá stolice (meléna). Ke krvácení nejčastěji dochází po požití léků proti bolesti.

Vřed může i pomalu postupně pronikat stěnou žaludku (penetrace) až do slinivky břišní, pak se změní charakter obtíží, na trvalé a velmi silné bolesti vyzařující do zad. Pokud se vřed vyvíjí rychle, tak pronikne stěnou žaludku a kyselina se dostane do dutiny břišní, vzniká náhlá příhoda břišní – perforace žaludku. Projevuje se jako náhlá prudká bolest mezi žeberními oblouky, bolesti břicha se zhoršují, dochází k šokovému stavu, který musí řešit chirurg. Nepříjemnou komplikací vředové choroby gastro-duodenální je také zúžení vrátníku (stenóza pyloru), která se projevuje zvracením velkého množství nestrávené potravy.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Čert
7x

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mohu jít na gastroskopii bez doporučení praktického lékaře. Mohu jít rovnou na chirurgii? mám časté pocity na zvracení, hlavně po ránu a opakované bolesti břicha a také jícnu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Josef.

zdenek
1x

dobry den chcise také zeptat rano když vztanu tak me jde strasne na zvraceni a boli me silene bricho prave ze kourim a občas si dam alkohol

Marge
5x

chci se zeptat proč nemám kouřit při žaludečních vředech. Myslím si, že to že kuřákovi zakažete kouřit, ale alkohol povolíte i když v malém množství je holy nesmysl. Copak vem nikdo neřekl, že obojí jsou považovány za legální drogy???? A jak k tomu přijdu třeba já, která nepije, max nealko pivo, ale kouřím. Mám začít s panáky a seknout s cigaretami? Toto považuji za holý nesmysl. Sama vředy mám


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak se vředová nemoc projevuje?

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku. Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku.

Léčba žaludečních vředů

V posledních dvou článcích jsme psali o režimových opatřeních a lécích užívaných u žaludečních a dvanáctníkových vředů. V tomto článku seriál o vředové chorobě zakončíme informacemi o léčbě helikobakterové infekce, která je příčinou většiny vředů, a o operačním řešení vředů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce