Inzerce

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 166347x )

Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.

shutterstock.com

Jaké jsou příznaky

Příznaky se liší podle toho, zda jsou vředy v žaludku nebo v dvanáctníku.
Žaludeční vředy jsou typické spíše pro starší nemocné. Hlavním příznakem je bolest v oblasti žaludku - tedy mezi žeberními oblouky. Není nějak typicky časově vázaná na jídlo. Může být nechutenství.

Vředy dvanáctníku (duodena) se nejčastěji objeví u mužů mezi 20 a 40 roky, ale onemocnět mohou i ženy a lidé mimo toto věkové rozmezí. Vedoucí je bolest mezi žeberními oblouky nebo trochu napravo, která se objevuje nalačno. Může i budit ze spaní. Nemocní velmi rychle zjistí, že úlevu přináší jídlo, a proto tloustnou. Vzácněji se může objevit zvracení, říhání, únavnost a spavost.

Tyto chronické potíže se velmi často objevují sezónně, nejčastěji na jaře nebo na podzim.
Vředová choroba žaludku a dvanáctníku má své komplikace, které mohou být i prvním příznakem. Při krvácení z vředů se krev se může objevovat ve zvracení (hemateméza) nebo prochází do zažívacího traktu a pak odchází intenzivně černá zapáchající mazlavá stolice (meléna). Ke krvácení nejčastěji dochází po požití léků proti bolesti.

Vřed může i pomalu postupně pronikat stěnou žaludku (penetrace) až do slinivky břišní, pak se změní charakter obtíží, na trvalé a velmi silné bolesti vyzařující do zad. Pokud se vřed vyvíjí rychle, tak pronikne stěnou žaludku a kyselina se dostane do dutiny břišní, vzniká náhlá příhoda břišní – perforace žaludku. Projevuje se jako náhlá prudká bolest mezi žeberními oblouky, bolesti břicha se zhoršují, dochází k šokovému stavu, který musí řešit chirurg. Nepříjemnou komplikací vředové choroby gastro-duodenální je také zúžení vrátníku (stenóza pyloru), která se projevuje zvracením velkého množství nestrávené potravy.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Čert
7x

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mohu jít na gastroskopii bez doporučení praktického lékaře. Mohu jít rovnou na chirurgii? mám časté pocity na zvracení, hlavně po ránu a opakované bolesti břicha a také jícnu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Josef.

zdenek
1x

dobry den chcise také zeptat rano když vztanu tak me jde strasne na zvraceni a boli me silene bricho prave ze kourim a občas si dam alkohol

Marge
4x

chci se zeptat proč nemám kouřit při žaludečních vředech. Myslím si, že to že kuřákovi zakažete kouřit, ale alkohol povolíte i když v malém množství je holy nesmysl. Copak vem nikdo neřekl, že obojí jsou považovány za legální drogy???? A jak k tomu přijdu třeba já, která nepije, max nealko pivo, ale kouřím. Mám začít s panáky a seknout s cigaretami? Toto považuji za holý nesmysl. Sama vředy mám


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 266 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Žaludeční vředy

Z čeho se tvoří žaludeční vředy a jaké jídlo jim škodí? Václav

Režimová opatření u žaludečních a dvanáctníkových vředů

Vředová choroba může být léčena režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgicky. Léčebný režim zahrnuje fyzický klid, duševní klid a dostatek spánku, dietu a pravidelný stravovací režim a další opatření. Fyzický klid – u některých osob může být pouze relativní, někteří nemocní...

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

Je všeobecně známo, že v zažívacím ústrojí dochází k trávení potravy, na kterém se podílí kyselina chlorovodíková a řada enzymů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.