Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Výživa žen v klimakteriu

(Ing. Tereza Burianová CSc. | přečteno: 22462x )

Klimakterium je pro většinu žen spíše nepříjemným obdobím. V souvislosti s vyhasínáním hormonální činnosti se objevují se určité potíže, jako jsou návaly, nepříjemné psychické stavy...

shutterstock.com

Klimakterium je pro většinu žen spíše nepříjemným obdobím. V souvislosti s vyhasínáním hormonální činnosti se objevují se určité potíže, jako jsou návaly, nepříjemné psychické stavy a podobně.

Daleko závažnější je však skutečnost, že v tomto období je zřetelně vyšší výskyt některých chorob, konkrétně se jedná zejména o diabetes, osteoporózu, vznik karcinomu prsu, aterosklerotické změny se všemi negativními důsledky, kloubní potíže, hypertenzi a podobně. Společným faktorem u naprosté většiny těchto stavů je nesprávná výživa, přesněji řečeno, nevhodné výživové návyky.

Jaká nutriční opatření je právě v tomto věkovém období vhodné respektovat?

Nejedná pouze o změny složení stravy a změnu stravovacích návyků, ale o daleko širší komplex opatření, k nímž je třeba zcela nezbytně počítat i s fyzickou aktivitou.

  1. Snížit celkovou energetickou spotřebu. S tím také souvisí rytmus příjmu jídla, mělo by se jednat o 3 hlavní jídla, na svačiny pouze ovoce a zelenina.
  2. Toto energetické snížení musí jít především na úkor konzumace tuků s nasycenými mastnými kyselinami, tedy zejména tuku v mase a v masných výrobcích. Např. snědením 100 g libové šunky do sebe dostaneme 18-20 g tuků s nasycenými mastnými kyselinami.
  3. Je třeba zvýšit konzumaci rostlinných olejů. Denní spotřeba by měla být asi 50g.
  4. Snížit příjem volných sacharidů, tedy hlavně cukru, sladkostí, dortů, sladkého pečiva.
  5. Zvýšit množství vlákniny v potravě na 24 -- 30 g denně (skutečnost v ČR je 12--14 g/den).
  6. Omezit příjem soli (chloridu sodného) vzhledem k riziku hypertenze.
  7. Dbát na dostatečný přísun vápníku. V našich zeměpisných oblastech je vápník z mléka a z mléčných výrobků stále jeho hlavním zdrojem pro prevenci osteoporózy.
  8. Konzumaci alkoholu omezit na maximálně 30 g/den, to odpovídá cca 3 dcl vína.
  9. Denně věnovat určitý čas fyzické aktivitě. Mělo by se jednat denně o intenzivnější soustavnou zátěž podobu nejméně 30 minut při dosažení 80 % aerobní kapacity podle WHO (tj. puls má činit 80 % z hodnoty [220 -- věk]), konkrétně na příklad u ženy ve věku 60 let má pulsová frekvence při fyzické zátěži dosáhnout výše (220-60) x 0, 8 = 128/min.
  10. Věnovat pozornost dostatečnému příjmu všech potřebných vitamínů a antioxidačně působící látek (vitamin E a C, flavonoidy, karotenoidy).

Období klimakteria je velmi náročné. Úbytek hormonů má na svědomí podrážděnost, depresivní stavy, návaly pocení i horka.  Díky dobře zvoleným přípravkům ale můžete menopauzou projít pohodlněji. Podívejte se na nabídku na Lékárna.cz.

Přečtěte si také

Konopný olej v potravinách chrání, v kosmetice krášlí

Jogurty jsou nejlepší lék na dlouhý věk

Nová vakcína proti pásovému oparu

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Majka
1x

Mi na toto období pomohl Elison. Je skvělý a za ty peníze určitě stojí za to! Konečně nemusím řešit záchody a výmluvy rodině ohledně toho, že se mi nikam nechce..


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 55 lidí

Mohlo by vás zajímat

Osteoporóza a výživa

Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.

Zdravá výživa

Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.

Výživa při vysokém krevním tlaku

Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.

Mléko - ano či ne?

Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce