Inzerce

Výživa žen v klimakteriu

(Ing. Tereza Burianová CSc. | přečteno: 21777x )

Klimakterium je pro většinu žen spíše nepříjemným obdobím. V souvislosti s vyhasínáním hormonální činnosti se objevují se určité potíže, jako jsou návaly, nepříjemné psychické stavy...

shutterstock.com

Klimakterium je pro většinu žen spíše nepříjemným obdobím. V souvislosti s vyhasínáním hormonální činnosti se objevují se určité potíže, jako jsou návaly, nepříjemné psychické stavy a podobně.

Daleko závažnější je však skutečnost, že v tomto období je zřetelně vyšší výskyt některých chorob, konkrétně se jedná zejména o diabetes, osteoporózu, vznik karcinomu prsu, aterosklerotické změny se všemi negativními důsledky, kloubní potíže, hypertenzi a podobně. Společným faktorem u naprosté většiny těchto stavů je nesprávná výživa, přesněji řečeno, nevhodné výživové návyky.

Jaká nutriční opatření je právě v tomto věkovém období vhodné respektovat?

Nejedná pouze o změny složení stravy a změnu stravovacích návyků, ale o daleko širší komplex opatření, k nímž je třeba zcela nezbytně počítat i s fyzickou aktivitou.

  1. Snížit celkovou energetickou spotřebu. S tím také souvisí rytmus příjmu jídla, mělo by se jednat o 3 hlavní jídla, na svačiny pouze ovoce a zelenina.
  2. Toto energetické snížení musí jít především na úkor konzumace tuků s nasycenými mastnými kyselinami, tedy zejména tuku v mase a v masných výrobcích. Např. snědením 100 g libové šunky do sebe dostaneme 18-20 g tuků s nasycenými mastnými kyselinami.
  3. Je třeba zvýšit konzumaci rostlinných olejů. Denní spotřeba by měla být asi 50g.
  4. Snížit příjem volných sacharidů, tedy hlavně cukru, sladkostí, dortů, sladkého pečiva.
  5. Zvýšit množství vlákniny v potravě na 24 -- 30 g denně (skutečnost v ČR je 12--14 g/den).
  6. Omezit příjem soli (chloridu sodného) vzhledem k riziku hypertenze.
  7. Dbát na dostatečný přísun vápníku. V našich zeměpisných oblastech je vápník z mléka a z mléčných výrobků stále jeho hlavním zdrojem pro prevenci osteoporózy.
  8. Konzumaci alkoholu omezit na maximálně 30 g/den, to odpovídá cca 3 dcl vína.
  9. Denně věnovat určitý čas fyzické aktivitě. Mělo by se jednat denně o intenzivnější soustavnou zátěž podobu nejméně 30 minut při dosažení 80 % aerobní kapacity podle WHO (tj. puls má činit 80 % z hodnoty [220 -- věk]), konkrétně na příklad u ženy ve věku 60 let má pulsová frekvence při fyzické zátěži dosáhnout výše (220-60) x 0, 8 = 128/min.
  10. Věnovat pozornost dostatečnému příjmu všech potřebných vitamínů a antioxidačně působící látek (vitamin E a C, flavonoidy, karotenoidy).

Období klimakteria je velmi náročné. Úbytek hormonů má na svědomí podrážděnost, depresivní stavy, návaly pocení i horka.  Díky dobře zvoleným přípravkům ale můžete menopauzou projít pohodlněji. Podívejte se na nabídku na Lékárna.cz.

Přečtěte si také

Konopný olej v potravinách chrání, v kosmetice krášlí

Jogurty jsou nejlepší lék na dlouhý věk

Nová vakcína proti pásovému oparu

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Majka
1x

Mi na toto období pomohl Elison. Je skvělý a za ty peníze určitě stojí za to! Konečně nemusím řešit záchody a výmluvy rodině ohledně toho, že se mi nikam nechce..


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 427 lidí

Mohlo by vás zajímat

Odborník radí: Ve zralém věku se dietám raději vyhněte

Po vánočním klidu a svátečním hodování volí mnoho lidí v prvních měsících nového roku raději půst s vidinou rychlého shození přebytečných kil. Těch se často zbavují nezdravou cestou bez ohledu na vlastní organismus.

Děti, jejich pozornost a pocit štěstí ovlivňuje pitný režim

Klinické studie prokázaly vliv hydratace na kognitivní schopnosti dětí, jejich soustředění a pozornost. Dostatek vhodných tekutin (zejména čisté pramenité nebo minerální vody) podporuje poznávací funkce dětí, ale také dobrou náladu i pocit štěstí, zatímco nedostatek vody nebo příjem nevhodných tekutin (limonád a dalších sladkých nápojů) je podstatně zhoršuje. Tuto skutečnost je třeba brát v potaz i u dětí s ADHD, tedy trpících syndromem poruchy pozornosti.

Proč je pro někoho jídlo nebezpečné?

Každý dvacátý Čech se musí vzdát potraviny, která je pro jeho zdraví nevhodná. Jestliže neodolá, čekají ho nepříjemnosti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.