Zapomeňte na chlazené nápoje, dejte si vlažnou minerálku

( Všeobecná fakultní nemocnice v Praze | přečteno: 18136x )

Až se budete chtít v parném dni zhluboka napít, vyhněte se obloukem chladicímu boxu a vyberte si minerálku z regálu. Máte tak větší šanci, že dodáte tělu to, co potřebuje – alespoň tak zní doporučení Doc. MUDr. Zdeňka Vilikuse, CSc., přednosty Ústavu tělovýchovného lékařství VFN a 1. LF UK Centrum individuální péče VFN.

shutterstock.com

Úpal a první pomoc při něm

Úpal je poškození organismu způsobené nahromaděním tepla v těle. K úpalu dochází, když organismus není schopen za pomoci termoregulace odvést z těla dostatečné množství tepla. Tělesná teplota může překročit 40 C a tím poškodit různé orgány v těle. Projevuje se bolestí hlavy, zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou, zrychleným tepem, poklesem krevního tlaku, pocitem na omdlení, nevolností až zvracením, svalovými křečemi, zmateností, poruchami vědomí, suchou, kůží bez potu. Může vyústit až v šokový stav nebo otok mozku. Přispívá k němu horké prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu, nesprávně zvolené oblečení, porucha štítné žlázy (nadměrná činnost - nadměrná tvorba tepla). Léčí se studenou sprchou či koupelí, pobytem ve větrané místnosti či ve stínu. Podáváním studených obkladů, a hlavně dostatkem tekutin. Je nutné snížit teplotu na 38,5 °C. Do příjezdu lékaře musíme kontrolovat životní funkce a tělesnou teplotu.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

64%
36%
Zatím hlasovalo 334 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Odborník radí: Ve zralém věku se dietám raději vyhněte

Po vánočním klidu a svátečním hodování volí mnoho lidí v prvních měsících nového roku raději půst s vidinou rychlého shození přebytečných kil. Těch se často zbavují nezdravou cestou bez ohledu na vlastní organismus.

Proč je pro někoho jídlo nebezpečné?

Každý dvacátý Čech se musí vzdát potraviny, která je pro jeho zdraví nevhodná. Jestliže neodolá, čekají ho nepříjemnosti.

Stárnutí je přirozený proces

Stárnutí je proces individuální, přirozený v pozdějších fázích průběhu lidského života, ale u každého probíhající různě rychle. Je důsledkem a projevem geneticky podmíněných procesů stárnutí všech systémů a tkání lidského těla, je spojeno také s řadou psychologických a sociálních změn. Stárnutí může ovlivnit životní styl, choroby a životní podmínky stárnoucího jedince, to znamená i sám senior nebo jeho blízcí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.