Pálí mě v krku nebo svírá,trvá to asi tři roky.Většinou mě pálí v krku,když je chladné počasí.Byla jsem na zátěžovém vyšetření,i pod takovým přístrojem,kde viděli moje srdce a noc nezjistili.Jedná se o anginu pectoris.Děkuji
Angina pectoris
(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 234385x )
Nedokrevnost myokardu vzniká v důsledku nepoměru mezi potřebou a dodávkou kyslíku do srdečního svalu. Příčinou může být snížení přívodu krve zúženými věnčitými (koronárními) tepnami nebo naopak náhlé zvýšení spotřeby kyslíku v srdečním svalu.

Léčba
Léků užívaných na léčbu ischemické choroby srdeční a anginy pectoris je celá řada. Jsou to léky, které ovlivní vaše obtíže – tedy bolesti na hrudníku. Typickým zástupcem jsou nitráty, které se užívají jen při obtížích, pokud se objevují jen zřídka (pak se podávají nejčastěji ve formě spreje pod jazyk), nebo se užívají pravidelně každý den. Existují i jiné léky, které snižují výskyt anginózních bolestí (molsidomin, trimetazidin).
Výskyt bolestí ovlivňují léky užívané na léčbu vysokého krevního tlaku – betablokátory a blokátory kalciových kanálů. Betablokátory jsou užívány velmi často, protože mají pozitivní vliv na prognózu nemocných s ischemickou chorobou srdeční. Snižují ale i krevní tlak a tepovou frekvenci, tak se nemohou použít u nemocných s nízkým krevním tlakem (TK) nebo pomalou srdeční frekvencí. Opatrnosti je třeba i u astmatiků. Blokátory kalciových kanálů také snižují TK, jen některé snižují i tepovou frekvenci.
Další užívanou skupinou léků jsou antiagregancia – léky zamezující shlukování krevních destiček a ucpávání cév. Typickým zástupcem je kyselina acetylosalicylová. Neovlivňuje bolesti, ale zásadním způsobem zlepšuje prognózu nemocných.
Při výrazných obtížích nebo závažném nálezu při koronarografii je možné provést zprůchodnění postižených cév balónkem a zavedení kovové výztuže (stentu) do cévy, případně chirurgicky provést přemostění zúženého úseku - bypass.
Související články
- Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo
- Infarkt myokardu
- Cukrovka - Diabetes mellitus
- Obezita (otylost)
- Kardiotokografie
- Spíše než mrazy se na zdraví podepíše změna počasí a inverze
- Diabetická neuropatie
- Echokardiografie
- Holterovův monitor
- Perkutální transluminální angioplastika
- Koronarografie
- ElektroKardioGram neboli EKG
- Metabolický syndrom
- Stres
- Cévní mozková příhoda
- Bypass
- Ateroskleróza
- Ischemická choroba srdeční
- Koenzym Q10
- Hypertenze neboli vysoký krevní tlak
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Poraďte se s lékařem
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Mívám svíravou bolest na hrudi,občas spojenou s dušností,někdy také bušení srdce, většinou však ne při zvýšené zátěži, ale spíše náhodně. Mohlo by se jednat o anginu pectoris?? Většinou mívám tyto bolesti odpoledne nebo večer, trvají asi 10-15 minut a objevuje se 1-2x týdně. Asi bych měla podotknout, že je mi 17 let a mám lehce sníženou funkci štítné žlázy (což by asi mohlo způsobovat bušení srdce, ale nikde jsem se nedočetla že by to mohlo způsobovat i svíravou bolest na hrudi). Za odpověď předem děkuji
Je mi 15 let. Včera jsem šel běhat, bylo dusno, velká bio zátěž. Ještě před tím jsem hodinu posiloval. Řekl jsem si, že zdolám svůj osobní rekord v běhu. Utíkal jsem bez přestávky 8 km, zhruba po sedmém mi začalo být špatně(pocit zvracení). přesto jsem nezastavil, utíkal jsem dál. Po osmém km už jsem nemohl, musel jsem zastavit, tlačilo mě a pálilo na hrudníku, bolest vyzařovala do ramene, pod lopatku a trochu do krku, špatně se mi dýchalo. Skoro jsem nemohl jít, ale domů jsem došel. Bolest mě do 15 minut přestala. Dnes ještě cítím slabé píchání u srdce. Nevím zda se mohlo jednat o anginu pectoris nebo dokonce o slabý infarkt. K dokorovi jsem nešel, ale takhle špatně ze sportu mi ještě nikdy nebylo. Děkuji za odpovědi.
Celkový počet příspěvků v diskusi: 24. Vstoupit do diskuse.
Anketní otázka
Chodíte pravidelně ke svému zubaři?
Přidat nový komentář